| briosicabriosel a întrebat:

iar apelez la voi, pentru ca voi ma ajutati, si scuzati-ma ca va stresez cu intrebarile mele, Oare sunt insarcinata? deci sa incep asa... in luna decembire, menstruatia mea a venit pe data de 19. In luna ianuarie, menstruatia mea a venit pe data de 11. Pe data de 27 ianuarie am facut dragoste cu prietenul meu, din nefericire, prezervativul s-a rupt, nu si-a dat drumul in mine. Am mers la farmacie si mi-am cumparat o cutie de Postinor2, prima pastila am luat-o la ora 18, si ce-a de-a 2-a la ora 06, deci la 12 ore. pe data de 3 pana pe 8 am avut niste scurgeri, rosii, si un pic gelatinoase. (unii imi spun ca este efectul pastilei ) Acum, 1 martie, menstruatia mea nu mai vine Nu mai stiu ce sa mai cred. Ma ajuta cineva, va rooog!

16 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Nu știu ce zice Far4on cu culoare urinii, dar e adevărat, după pilula de a doua zi se poate să ai tulburări de ciclu menstrual. Ideea e că nu ai de ce să-ți faci griji încă, practic dacă luna trecută ți-a venit pe 3, atunci luna asta trebuie să vină în jur de data de 2, adică la 28 de zile după în mod normal. Poate și să vină cu câteva zile înainte sau după data de 2 și este perfect normal. Dacă totuși se întâmplă să nu vină timp de o săptămână după data teoretică atunci ar fi bine să faci un test de sarcină pentru siguranța ta.
Pe viitor cumpărați prezervative de calitate, Durex/Love Plus din farmacii, nu de la magazine unde pot sta în condiții nepotrivite (căldură, frig, soare), ai grijă să nu fie foarte vechi, să nu le păstreze prea mult în portofel și să nu le desfacă ambalajul cu dinții, să nu le agăți cu unghiile și când pune prezervativul să scoată aerul din balonașul ăla care rămâne în vârf.
Riscul de sarcină a fost mai mic, deși erai în perioada fertilă deoarece el a ejaculat în afara vaginului, dar un anume risc tot există chiar dacă ai luat pilula de a doua zi. Dacă menstuația nu apare trebuie să faci un test de sarcină.

| briosicabriosel explică (pentru raspunz):

Buna, ciclul meu a venit pe data de 11-12 si am folosit DUREXwinking Si nu a ejaculat in mine big grin am uitat sa specifi cryingcryingcrying

| raspunz a răspuns (pentru briosicabriosel):

Ba ai spus, tot in afara de marca prezervativelor, perioada era fertila daca ne gandim ca ovulatia a avut loc in ziua a 14-a adica pe 25-26, erai in plina perioada fertila. Neejaculand in vagin riscul a fost mult mai mic deoarece numarul teoretic de spermatozoizi dintr-o picatura de sperma eliberata accidental este mult mult mai mic decat numarul de spermatozoizi dintr-un ejaculat normal. Cu toate astea este riscant deoarece nu stii daca nu a pierdut picaturi de sperma pe parcursul actului sexual, de aceea este bine ca ai luat pastila.
N-ai ce sa mai faci decat sa astepti, nu are rost sa plangi. Sexul e o chestie pentru adulti si pentru motivul asta, problemele ivite trebuie tratate serios. Durex este o firma buna dar se pot rupe si ele din motivele pe care le-am scris mai sus.
Stai linistita, tot ce poti face acum este sa astepti. Nu cred că ai pățit nimic, ai grijă pe viitor și numai bine!

| briosicabriosel explică (pentru raspunz):

Si aerul di "balonas" era sigur scos, data de expirare era peste mult timp... nu inteleg. ma rog, multumesc mult

| raspunz a răspuns (pentru briosicabriosel):

Da, nu la data de expirare trebuie să te uiți, trebuie să vezi când a fost produs și cât a stat în vitrină până să fie cumpărat. Pot avea termen de valabilitate și de 3 ani și tu vezi că expiră în 2013 și ți se pare că e mult până atunci dar el stă în magazin de 2 ani. Ți-am zis, poate l-a ținut la căldură, poate l-a avut în portofel mult timp, poate l-a agățat cu ceva. Încă ceva, latexul nu se împacă deloc cu uleiurile, creme, ulei de corp, ulei de bronzat chestii grase de genul ăsta. E important să nu ai așa ceva pe mână sau pe corp când pui prezervativul.
Asta e de acum nu mai ai ce face, dar o să fie bine!

| briosicabriosel explică (pentru raspunz):

Multumesc mult !

| NatureSelf a răspuns:

E din cauza pastilei, sunt efecte secundare, nu trebuie sa te sperii, trebuie doar sa citesti ce scrie pe eticheta de la medicament.

| briosicabriosel explică (pentru NatureSelf):

Am citit, dar acum nu vne cm... crying

| NatureSelf a răspuns (pentru briosicabriosel):

Iti poate intarzia doar, trebuie sa faci test de sarcina nu neaparat la doctor, controleaza-ti urina, in fiecare zii se inchide la culoare. in caz ca medicamentle teau ajutat, culoarea nu se schimba.

| Solovey a răspuns:

Da da asta da problema

| Solovey a răspuns:

Mdaaaaaaa.

| alexutulul a răspuns:

Baga id asta in lista andr3y.bike

| briosicabriosel explică (pentru alexutulul):

Pentru ce sa il bag?

| alexutulul a răspuns (pentru briosicabriosel):

Sa vb, te rogpuppy dog eyes

| briosicabriosel explică (pentru alexutulul):

Putem vorbii si aici, prin mesajewinking

| alexutulul a răspuns:

Baga id asta in lista andr3y.bike :*