| Alejcjso a întrebat:

ieri am facut peeting cu prietenul meu si cred ca exista o probabilitate sa fii avut lichid preejaculator pe penis. Dupa ce m-a atins cu penisul m-a atins(frecat) cu mana si a introdus degetul in vagin. Intrebarea mea este daca sunt sanse sa fiu insarcinata in conditiile in care exista lichid preejacilulator pe penis.Asta s-a întâmplat in ziua ovulatiei.Mai are rost sa iau pilula de a doua zi? Are efect daca e administrara dupa 24 ore sau daca functioneaza in perioada de ovulatie

11 răspunsuri:
| szmotovio a răspuns:

Sanse sunt. putine dar sunt...

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in mod absolut sigur prietenu tau NU a ejaculat cu 2-3 ore inainte si nici in timpul pettingului, atunci in acel caz este cu totul IMPOSIBIL ca in continutul lichidului preejaculator care sa scurs din penis sa poata exista chiar si un singur spermatozoid.
In consecinta este cu totul IMPOSIBIL ca in conditiile descrise sa se poata forma sarcina. Folosirea pastilei de a 2-a zi in acest caz ar reprezenta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea ta.
Pentru informarea ta corecta, iti indic si te sfatuiesc sa citesti cu atentie raspunsul urmator care se refera la aceeasi... problema :
https://www.tpu.ro/......ginul-meu/
Multa sanatate!

| Ancandf875 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Buna, vreau si eu un raspuns clar ca vad ca te pricepi. Unii spun ca daca nu a ejaculat in ultimele 48 de ore nu e risc sa fie spermatozizi in lichidul preejaculator. Daca a ejaculat inainte cu 15 ore de la eliberarea lichidului si acesta sa ziceam ca a ajuns in vagin sunt sanse sa fiu insarcinata? Sau spermatozoizii au murit? Am citit tot de la tine ca si daca parnereul urineaza asta ajuta si scade sansele. Deci daca a ejaculat inainte cu 15 ore este risc de sarcina?

| Frank51 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"Potrivit unui studiu preliminar, fluidul glandei bulbouretrale nu conține spermă,[6] în timp ce un alt studiu a arătat că la unii bărbați s-a depistat spermă în cantități potențial semnificative (într-un interval de la număr mic până la 50 de milioane de spermatozoizi pe ml) în lichidul preejaculator,[5] potențial conducând la concepție de la introducerea preejaculantului. Cu toate acestea, sursa de spermă este o scurgere reziduală sau preejaculatoare din testicule în canalul deferent mai degrabă decât din glanda bulbouretrală în sine." conform https://ro.wikipedia.org/wiki/Gland%C4%83_bulbouretral%C4%83_(Copwer)

Asta e cam cu dus si intors, ce parere ai de studiul conform caruia s-a depistat sperma in lichid? Nu cred ca putem fi atat de sigur incat sa spunem 100% ca nu exista.

Conform https://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83 glandele bulbouretrale produc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Frank51):

Spermatozoizii sunt produsi exclusiv de gonade/testicule. Nu exista absolut nicio legatura ''directa'' intre testicule si glandele Cowper care sunt situate in 2 parti diferite si distincte a corpului barbatesc si in consecinta in acest caz spermatozoizii ar putea sa ajunga in continutul lichidului preejaculator in momentul in care este produs numai si numai prin... teleportare. Garantat si sigur.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ancandf875):

Chiar si in cazul in care barbatul nu urineaza dupa ejaculare, sperma care a ramas in uretra penisului dupa trecerea a circa 10-15 minute de la eliberare, intra intr-un proces natural si normal de fluidizare si in circa 20-30 de minute sperma devine din ce in ce mai fluida, incat consistenta sa devine lichida, apoasa si din acest motiv in maxim 2-3 ore intreaga cantitate de sperma ramasa in uretra dupa ejaculare deci si spermatozoizii existenti in continutul sau, se scurge intotdeauna in totalitate in afara penisului.
Astfel raspunsul corect la intrebarea ta : ''Deci daca a ejaculat inainte cu 15 ore este risc de sarcina?'' raspunsul este un categoric NU, chiar si daca NU a urinat, ceea ce este putin probabil sa se poata si intampla in mod normal. Multa sanatate!

| Ancandf875 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti mulțumesc mult

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu are rost sa o iei, nu este cazul de sarcina, zau asa happy

| ArianaVarcol a răspuns:

Probabilitate este mica, dar totusi daca vrei sa fi sigura atunci poti lua pastila de a doua zi, poate fi luata si dupa 24 de ore happy

| RobertGiovani a răspuns:

Buna seara doamna Alejcjso. Daca nu va lasa dumnealui insarcinata, va pot ajuta eu!