| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, ieri am făcut sex cu prietena mea de 2 ori, cu 2 prezervative diferite, bineînțeles, însă după prima finalizare nici nu am urinat, doar m-am șters pe vârful penisului, întrebarea mea e următoarea. Dacă m-am terminat în prezervativ, când încă penisul era înăuntrul vaginului și am mai continuat vreo 10 secunde așa, se poate să rămână însărcinată? La fel și cu al 2 lea prezervativ. Menționez că ciclul s-a terminat prin 12 13 dec. Poate e o întrebare proastă, dar nu sunt tocmai expert în domeniu, ps am 18 ani.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cât timp prezervativu a fost mereu pus și nu era deterioarat/rupt nu are ce să fie.

| corbulalbrosu a răspuns:

,,... întrebarea mea e următoarea. Dacă m-am terminat în prezervativ, când încă penisul era înăuntrul vaginului, și am mai continuat vreo 10 secunde așa se poate să rămână însărcinată?''
Raspunsul corect este urmatorul : Asa se si procedeaza corect/in mod normal fiindca in principiu acesta este de fapt rostul si rolul prezervativului, cel de a permite barbatului sa ejaculeze sperma inca din timpul sexului si pe urma sa mai intretina in continuare actul sexual pana in momentul in care penisul isi pierde erectia.
Daca prezervativul folosit a avut marimea potrivita pe grosimea penisului si a ramas bine fixat (pe penis) pe toata durata actului sexual, in acel caz este cu totul imposibil ca sperma sa se poata scurge afara din prezervativ si sa ajunga in vagin. In concluzie se poate afirma fara nicio retinere ca este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in conditiile precizate.
Pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii ca NU reprezinta nici cea mai mica importanta sau vreo relevanta momentul in care s-a terminat menstruatia, insa era important de precizat pentru a fi cunoscuta/stiuta data in care a inceput sangerarea menstruala, fiindca din acel moment incepe noul ciclu menstrual si tot fata de acea zi/data se calculeaza si se stabileste perioada fertila a ciclului menstrual, zilele in care exista posibilitatea ca femeia sa ramana insarcinata, insa chiar si in aceste zile numai in cazul in care sperma indiferent de cantitate, ajunge in vaginul ei.
Daca menstruatia a INCEPUT probabil in data de 8/9 Decembrie, in acel caz cele 2 acte sexuale intretinute ieri 22 Decembrie, au avut loc aproape cert si sigur in timpul PERIOADEI FERTILE reale a actualului ciclu menstrual, bineinteles numai in cazul in care ciclul menstrual are mereu lungimea de 27-30 de zile intre 2 sangearari menstruale consecutive.
Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca sta cu penisul inauntru pana isi pierde erectia s-ar puea sa ramana prezervativul in vagin.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Daca prezervativul folosit are marimea POTRIVITA pe grosimea penisului, sau altfel spus dupa ce este montat strange destul de tare penisul (asa cum este si normal), in acel caz prezervativul va ramane intotdeauna foarte bine lipit de pielea penisului si dupa intrarea sa in starea flasca. Garantat. In vagin sunt pierdute numai prezervativele care sunt prea largi si din acest motiv nu se fixeaza /lipesc de penis si se misca, se rotesc si aluneca de pe pnis incet incet pana ajunge sa fie mototolit si indesat in vagin.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu ti-o spun din experienta, tu o spui teoretic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pâi de ce ai pus cauciucul, nu ca să termini în el?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Inteleg, cum ai spus si tu, nu esti tocmai expert in domeniu, deci nu iti face griji, nu o sa te judece nimeni big grin Insa nu trebuie sa fii expert pentru un asemenea lucru, ar fi normal ca inainte de a face asta, sa va documentati mai bine, despre cum si ce riscuri de sarcina exista (in cazul in care nu va doriti asta cu adevarat in momentul de fata), asa puteti evita orice moment nedorit in legatura cu acest subiect.

Legat strict de intrebare, nu exista cazul de sarcina. Daca ai folosit prezervativul, si l-ai folosit si in mod corect, nu ar trebui sa iti faci griji.
Legat de acea miscare, respectiv acele 10 secunde, daca prezervativul acoperea in intregime penisul si nu a alunecat, din nou, nu ar trebui sa iti faci griji, au si ele un "rezervor" special pentru acest lucru.

Va doresc sarbatori fericite la amandoi, numai bine! ^_^

| Emilian65 a răspuns:

Daca ambele acte sexuale au fost protejate, nu este posibil sa apara vreo sarcina nedorita.

| Adrian5575 a răspuns:

Doar in cazul in care s-a rupt prezervativul.