| Micky45M a întrebat:

Bună TPU.
Ieri am făcut sex neprotejat cu iubitul meu. Noi nu am făcut-o niciodată protejat.
Ieri nu știu ce s-a întâmplat cu el și a ejaculat în mine. Din greșeală sau cu intenție, nu știu. Oricum eu am început sa plâng și sa intru în panica și la nervi i-am dat și o palma. S-a dus imediat la farmacie și mi-a luat escapelle. După o ora am luat pastila. Sunt șanse de a rămâne? Totuși, am luat-o imediat. Pe prospect scria ca în maxim 72 de ore trebuie luată. Menstruatia mi s-a terminat acum 3-4 zile. Îmi este foarte frica, eu am menstruatia neregulata mă tine 6-7 zile. Este abundenta și cu cheaguri de sânge.
Au trecut aproape 24 de ore de când am luat pastila și nu am avut niciodată reacție adversa sau scurgeri de sânge. Își va face pastila escapelle efectul? Sunt bune de ceva?
Farmacista i-a spus ca voi avea niște dereglări hormonale și o sa îmi întârzie menstruatia. Nu este motiv de îngrijorare. Va rog sa îmi spuneți. sad sunt foarte stresata.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptive Escapelle, este administrata corect si mai ales in decursul primelor 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pasilei este de circa 95%. Se considera ca eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite devin mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de numarul de ore care au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care din motive obiective NU este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, atunci se recomanda folosirea pastilei avortive de a 5-a zi denumita EllaOne care are eficienta maxima si in cazul in care este adminstrat in decursul a 120 de ore, insa aceasta pastila avortiva se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a prescris. Multa sanatate!

| Micky45M explică (pentru corbulalbrosu):

Dacă am luat o după o ora de la incident, nu sunt șanse, nu?
Au trecut 24 de ore de cand am luat o și nu a apărut niciun semn advers.

| AdeeAdelyna83 a răspuns (pentru Micky45M):

De ceeee nu faci protejat? Odata si odata e foarte posibil sa ramai insarcinataaa si din cate se pare nu vrei asta :-| si poti ramane insarcinata chiar daca nu ejaculeaza inauntru.

| mihai69 a răspuns:

Stai liniștită - nu ai cum să fii gravidă după pastila aia.
Pe viitor folosiți totuși și o metodă contraceptivă. E mai sigur.

| Freya1 a răspuns:

In primul rand iubitul tau este un nesimtit. Daca avea minimul de respect pentru tine avea grija dar in fine.
Daca ai luat pastila nu vei ramane insarcinata stai linistita.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt sanse ca ai luat pastila de a 2 a zi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O parte din vina este a ta fiindca accepti sa o faceti neprotejat. Cand o faceti neprotejat nu te gandesti si tu la cazul cel mai putin favorabil sau e prea greu pentru tine? Ce te asteptai sa se intample? Sa iasa floricele de porumb?
Oricum, nu ai cum sa ramai bortoasa.

| HazelEyes77 a răspuns:

La 3 zile dupa terminarea menstruatiei cand ai avut contact intim neprotejat erai in perioada cand sansele sa ramai insarcinata erau extrem de mici. Deci nu se impunea folosirea pilulei de a doua zi. Aceasta are multe efecte secundare si deregleaza ciclul menstrual mult timp dupa administrarea ei deci se utilizeaza numai in cazul in care riscul aparitiei unei sarcini e mare si nu mai des de 1-2 ori pe an. In circumstantele acestea sigur nu ramai insarcinata. Numai bine