| Zarzarica171999 a întrebat:

Ajutor TPU.
Am 18 ani si am avut un contact neprotejat cu prietenul meu astăzi dimineață.
Nu și-a dat drumul cu intenție.
Eu am început sa plâng și sa intru panica, mi-a spus ca se duce la farmacie sa îmi ia pastila de a doua zi.
Mi-a luat escapelle și am luat-o după o ora.
Farmacista i-a spus sa nu își facă griji, ca o sa am niște dereglări hormonale, o sa îmi întârzie menstruatia.
Totuși îmi este frica, sunt disperata. Sunt șanse de a rămâne însărcinată. Va rog spuneți-mi sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am sa-ti adresez doar o singura intrebare, cea pe care ar fi trebuit/avut datoria sa v-o puna si acea asa zisa farmacista, care din pacate a devenit doar o simpla si jalnica ''vanzatoare'' de medicamente, pe care o intereseaza doar profitul si de a-si vinde marfa. In acest moment adica astazi esti in PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual? Esti informata si constienta ca SARCINA se poate forma NUMAI/DOAR in cazul in care sperma ajunge IN VAGIN intr-o ZI care face parte din cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE? Doar daca imi vei raspunde la aceste intrebari iti voi putea oferi un raspuns avizat si professional. Multa sanatate!

| Zarzarica171999 explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruatia nu o am regulata.
Menstruatia mi s-a terminat acum 3 zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Zarzarica171999):

Daca in loc sa fi alergat ''intr-un suflet'' la farmacie, ai fi mers asa cum ar trebui sa procedeze orice fata/femeie rationala la un cabinet ginecologic, probabil ca orice medic ginecolog ti-ar fi cerut sa-i spui cat de lungi sunt de regula ciclurile menstruale, si in urma analizarii rapide a probabilitatilor ti-a fi explicat daca si in cazul acesta este sau nu necesar sa fie folosita acea pastila blestemata si nenorocita. Doar daca ciclurile tale menstruale chiar si asa neregulate cum le ai, au fost frecvent/mereu mai scurte de 25 de zile, NUMAI in acel caz folosirea pastilei Escapelle, ar fi putut fi recomandata de a fi folosita. Insa fiindca prostia deja este facuta, si oricum nu se mai poate evita dereglarea si mai intensa a ciclului in viitor, se poate aprecia ca formarea sarcinii ar fi fost oricum probabil in proportie de peste 98% IMPOSIBILA chiar si daca nu s-ar fi folosit INUTIL si FARA ROST, in mod cu totul IRESPONSABIL pastila Escapele. Multa sanatate!

| Pool77 a răspuns (pentru Zarzarica171999):

Ai cam luat pastila aia degeaba, bravo.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt sanse ca ai lut pastila aia, bomba hormonala.

| Rux04 a răspuns:

Data viitoare ar fi bine să vă protejați. Nu costă mult un prezervativ. Ar fi indicat să folosiți și niște lubrifiant pe bază de apă ca să fiți siguri că nu se rupe. Și nu mai lua pastila aia plină de hormoni că-ți dereglezi organismul.