| Alissonn a întrebat:

In 15 noiembrie 2010 am ramas insarcinata, in 21 decembrie in acelasi an am facut un avort prin chiruetaj. Din ianuarie 2011 pana in prezent folosesc diane 35. As dori sa stiu daca mi s-a refacut uterul complet si as putea sa am o sarcina fara probleme... Si in cat timp elimin din corp toate substantele din pastilele pe care le iau. Multumesc

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Din câte știu eu un singur avort nu modifică semnificativ mucoasa uterină și nu ai riscuri semnificativ mai mari față de la o sarcină obișnuită. Problemele apar la femeile care au mai multe astfel de antecedente, uterul este atunci cu mai multe cicatrici și există anumite riscuri.
Sfatul meu este să găsești un medic ginecolog bun, care să te sfătuiască ce ai de făcut. După ce renunți la contraceptive e bine să folosești prezervativ în următoarele 3 luni, pentru a da ocazia organismului tău să regăsească un echilibru hormonal. În timpul ăsta se recomandă să faci niște analize ca să vadă doctorul ginecolog dacă nu ai niște boli care pot face rău copilului. Apoi se recomandă să iei un tratament cu acid folic pentru a preveni niște malformații. După cele 3 luni poți înepe să fai sex fără protecție, pentru a încerca să rămâi însărcinată. Sarcina ar trebui să apară în cel mult un an. Oricum, mergi la un doctor, deoarece pe parcursul sarcinii trebuie să faci controale ecografice și niște analize, iar la naștere e cel mai bine să fii în spital, în caz că vei avea nevoie de cezariană sau vor apărea pe parcurs alte incidente.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uterul nu se mai reface absolut niciodata complet dupa un avort, raman sechele definitive.
O sarcina normala in situatia ta poti avea dupa ce au trecut 6 luni de la avort (nu vei mai putea avea niciodata o sarcina normala ca o femeie care nu a avut nici un avort).
Se recomanda o pauza de 3 luni intre ultima pastila de contraceptiv si primul moment in care se face sex neprotejat pentru sarcina (timp in care se fac analizele necesare in aceste situatii)

| DNSK a răspuns:

Acum poti tine copilul, at nu ai putut? de fapt.cine se gandea k o clipa de placere poate omora un om? nu? iresponsabilitatea ne omoara pe toti.bafta