| sadgirl01 a întrebat:

Pe 11 ianuarie 2012 am suferit o intrerupere de sarcina... din a 2-a zi dupa avort am inceput sa iau anticonceptionate dar problema este ca am facut sex neprotejat cu iubitul meu.Este posibil sa fi ramas insarcinata tin sa metionez am luat pastilele corect.

Răspuns Câştigător
| Mariana27 a răspuns:

Nu exista "sarcina" dupa "sarcina". Avortul reprezinta, evacuarea ovului fecundat in urma unui contact sexual neprotejat. Pentru a ramane iar insarcinata este nevoie de un nou ovul produs de corpul tau, pentru a susinte viata unui bebelusi, iar acest proces nu se intampla in fiecare zi ci corpul are nevoie de un ciclu menstrual. de o luna de zile happy timp in care. ovulul este produs de corpul tau, gazduit. si evacuat in cazul neproducerii fertilitatii happy.
Poti sta linistitaa! big grin nu esti gravida

| raspunz a răspuns (pentru Mariana27):

Ba daaa, poate exista sarcină după sarcină, pentru că o femeie poate ovula ORICÂND (deși de cele mai multe ori ovulează în preajma zilei a 14-a a ciclului menstrual), tocmai de aceea se prescriu anticonceptionale în perioada imediat următoare, pentru a regla ciclurile menstruale și pentru a preveni apariția unei noi sarcini atât de aproape de prima, chestie care nu ar fi buna pentru corpul pacientei.

| Mariana27 a răspuns (pentru raspunz):

Deci, tu daca zici ca in a 2-a zi dupa avort corpul ovuleaza inseamna ca esti debila happy. In cazul in care nu exista nici o intrupere de sarcina si ciclul isi urmeaza cursul, atunci ovulatia are loc de obicei in a 14-a zi, dar nu a 2-a zi dupa avort.

| raspunz a răspuns (pentru Mariana27):

În primul rând nu sunt femeie, în al doilea rând nu înțeleg de ce mă jignești. În mod normal nu aș face efortul să îți mai răspund pentru că ai o suficiență care îți permite să crezi că ai dreptate fără să fii bine informată și presupun că vei crede că tot tu ai dreptate, ceea ce pentru mine e ok. Dar am să răspund pentru că ar mai putea citi și alții. Presupun că nu ai studii medicale, Sau dacă le ai nu ai fost interesată de Ginecologie. Eu am fost. Caută pe net noțiunea de superfetație.
http://en.wikipedia.org/wiki/Superfetation
Deși este un fenomen extrem de rar la om, se poate întâmpla ca două ovule să fie fecundate la momente diferite, ceea ce implică o ovulație în timpul sarcinii. La o întrerupere de sarcină se poate evacua doar zona de mucoasă cu sarcină, nu toți medicii chiuretează tot endometrul deși așa e bine, ceea ce înseamnă că dacă un ovul este eliberat prin absurd la câteva zile după are toate șansele să fie fecundat și să se insere pe mucoasa pregătită. Este rarisim dar nu imposibil. De obicei prima ovulație are loc la între 2 și 4 săptămâni după, așa cum bine ai spus. Îți doresc numai bine și te rog să nu mă mai jignești.

| Mariana27 a răspuns (pentru raspunz):

rolling on the floor este extrem de rar dar se intampla, tu te auzi domnule ginecolog? Pai, posibil este totul, si cele 2 ovule.si sa aiba cancer.sau sa fi murit de sida.
Aici se dezbat generalitati... nu cazuri rare, evident subiective. daca persoana care a intrebat se considera o rarita. probabil ar fi infiintat organizatie si s-ar fi apucat de reluarea studiilor lui Einstein.
Intrebarea pusa, a fost strict la modul general avand in vedere ca NOI FEMEILE avem tot felul de experiente. bune sau rele. pe care le dezbatem.
Inca o rarita. esti dumneata cu wikipedia.care auzi, citesti. din carti si parabole insa realitatea nu o cunosti. Data viitoare cand incerci sa fi destept si sa iti exprimi opiniile. fa-o in domeniul masculin.
E ca si cum eu as posta. despre erectii si ejaculari invocand cazuri rare. luate de pe wikipedia. Exemplu, ca sa intelegi cat de penibil poti fi.

| raspunz a răspuns (pentru Mariana27):

Nu am de unde ști ce experiență ai tu în domeniul erecțiilor și al ejaculărilor, poate fi una foarte foarte vastă... Doar pentru că ești femeie nu înseamnă că nu poți avea o părere, la fel cum a fi bărbat nu înseamnă că nu știi nimic despre anatomia și fiziologia aparatului reproducător. Diferența este dată de calitaltea informațiilor oferite, de studiile pe care le ai în domeniu. De asta forumurile au și o parte proastă, tot felul de semidocți își dau cu părerea și uneori dau informații neverificate. Medicina este o știință, bazată pe dovezi, nu pe experiențe personale, subiective. Eu unul nu am vrut să mă dau deștept, nu am absolut nimic de câștigat din chestia asta, tot ce vreau este să ajut oameni prin intermediul cunoștințelor mele. Face parte din profesia de medic. La fel cu cititul cărților de specialitate, și al site-urilor fie ele și de gen wikipedia pe care le pot citi și persoane fără studii în domeniu. Dacă știu limba engleză, pentru că pe pagina în română nu sunt la fel de multe informații de obicei. Cât despre viața reală, cred că am văzut și am vorbit cu mai multe femei decât tine, prin natura meseriei mele.
Iar când e vorba de chestii de genul ăsta trebuie să iei în consderare toate varientele pentru că nu poți rămâne doar PUȚIN însărcinată. Eu am vrut să ofer un răspuns complet, pentru persoanele care nu se mulțumesc doar cu 99.9%.
Penibil sau nu, eu nu pot să apreciez, las pe alții. oricum, îți mulțumesc pentru complimente și chiar m-ai făcut să mă întreb dacă merită să fac chestia asta. Cred că o să șterg contul de pe TPU.

| Mariana27 a răspuns (pentru raspunz):

Macar la ceva putem fi de acord. Chiar asta ma intrebam si eu, daca are rost sa mai tin acest cont. In primul tau comment la aceasta intrebare nu ai mentionat de " raritate" in ceea ce priveste sarcina. Mereu exista un 0, 01 % care face diferenta in orice. tu ai scris " DAA. POTI FI INSARCINATA", apoi, dupa mii de randuri scrise. ai mentionat de acel 0, 01%.
In fine, voi aplica un caz rar, intalnit la mine.si voi inceta aceasta conversatie nonsens.
Bafta in postarea opiniilor pe TPU. rezultate in urma studiilor tale in engleza, franceza si kirilica. de pe wikipedia. pe care. persoana in cauza le-ar fi putut citi chiar singura.in caz ca-si dorea un complex de informatii, sau, probabil.te-ai gandit ca esti singurul care stie sa foloseasca internetul.
Nu te mai chinui sa raspunzi. save time. for wikipedia.

| raspunz a răspuns (pentru Mariana27):

Ca să clarificăm, primul meu comment a fost un răspuns pentru tine, și am zis "Ba daaa, poate exista sarcină după sarcină" pentru că tu așa ai început mesajul tău, cu o informație greșită. În mesajul pe care i l-am adresat special fetei care a întrebat i-am spus foate clar că în cazul ei nu este practic niciun risc să fi rămas iar, deoarece a luat anticonceptionale.
P.S. Chiar dacă știi să citești și să folosești google-ul asta nu înseamnă că știi ce și unde să cauți. Pentru asta întrebi. Îți doresc numai bine și sănătate și regret că am avut polemica asta cu tine.

11 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Nu in nici un caz! Daca ai luat pastilele corect nu ai de ce sa iti faci probleme!

| raspunz a răspuns:

Anticonceptionalele se spune că asigură protecție încă din prima zi, de când începi tratamentul, dacă sunt luate corect, deci ești ok.
Întreruperile de sarcină nu sunt o metodă contraceptivă, au anumite riscuri și o încărcătură emoțională aparte. Trebuie să îți planifici viața sexuală astfel încât să nu mai treci prin chestia asta, de asta poți rămâne pe tratament cu anticoncepționale până când vei dori să rămâi însărcinată, la recomandearea unui medic și cu control anul poți lua pilulele chiar ani de zile.
Îmi dau seama că a fost un moment neplăcut și că făcând dragoste cu iubitul tău a trecut mai ușor. Nu lăsa comenturile de pe aici să te supere, lumea vorbește vrute și nevrute. Sarcina poate să apară la orice femeie care și-a început viața sexuală și de multe ori se întâmplă greșeli. E dreptul tău să alegi când vei avea un copil și nu să nu-ți dai peste cap viața, mai ales când nu știi dacă tatăl copilului va fi bărbatul vieții tale. Foarte multe femei fac chestia asta. Important este să fie făcută bine, de un medic, la timpul potrivit pentru a nu lăsa sechele corpului tău. Mai apoi ai tot timpul din lume să faci câți copii vrei.
Numai bine și sănătate.

| CristinaElena96 a răspuns:

Ok,asta e deja prea mult.Desi ai trecut printr-un avort, mai faci odata aceeasi greseala.Stii se spune ca invatam din greseli, ceea ce la tine nu este prea valabil.Ai grija pe viitor

| natalia_7677 a răspuns:

Nu esti insarcinata stai relax