|

Buna TPU, in data de 5 Septembrie am avut ultimul ciclu, pana atunci luam anticoncepționale, ultima pastila a fost luată pe data de 1, pe data de 20 am avut un contact sexual neprotejat, am luat pastila de a doua zi, momentan mi-a întârziat 10 zile, mi am făcut teste se sarcina in a 4-a zi întârziată, a 6-a și a 8-a toată erau negative, este normal sa intarzie atât?

2 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

De regula, dupa ce a fost folosita patila contraceptiva (de a 2-a zi) aproape in toate cazurile ciclul menstrual se deregleaza si devine neregulata intr-o anumita masura, pentru o perioada de mai multe luni/cicluri menstruale. Bineinteles ca o astfel de dereglare a ciclului menstrual provocata de hormonii sintetici proveniti din pastilele contraceptive/avortive poate fi una mai mica/usoara dar poate fi si grava/severa si in astfel de situatii pornirea menstruatiei se poate sa fie mult ''intarziata'', incat in cazurile severe menstruatia sa porneasca chiar si cu 1-2 LUNI de zile mai tarziu fata de data la care ar fi trebuit sa porneasca in mod normal. In concluzie la intrebarea ta :,,... este normal sa intarzie atât?'' raspunsul corect este DA. Multa sanatate!

1 răspuns:
| a răspuns:

De obicei după pastila de a doua zi e normal sa ti se dereglare putin ciclu. Ai răbdare, va veni.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează