| GeorgianaDragus a întrebat:

In primul rand stiu ca este o poveste cam lunga dar sper sa va gasiti timp pentru un sfat.

In clasa a 8a am cunoscut un baiat, care s.a indragostit de mine, dar eu nu am dat importanta acestor sentimente. Pur si simplu am vorbit cu el ca si cu un prieten/frate. El stie ca am avut multe relatii si de fiecare data cand aveam una il ignoram, Cand se termina, ma intorceam la el si incepeam iar sa vorbim. in clasa a 10. a am venit la liceul unde era el ( e cu o clasa mai mare ca mine, dar la ani doar cu 7 luni mai mare) si am decis ca vreau sa fim impreuna ( am fost prima lui prietena) doar ca a fost un dezastru. E vina mea, m.am plictisit dupa o saptamana si cand ne.am despartit a fost distrus si mi-a spus ca daca am nevoie de ceva el va fi acolo. Nu am mai vorbit un timp, dupa care am reinceput sa vorbim, ne ziceam frate si sora. In vara anului 2013 am stat foarte mult impreuna, ieseam in oras. Inca ii placea de mine si vroia sa fie ceva mai mult dar eu nu mi.am dat seama. In clasa a 11a nu prea am vorbit, am avut o relatie cu un tip 4 luni, dupa care ne-am despartit (poveste lunga, m-a folosit sa uite o alta fata) iar EL ma sprijinit si a fost acolo pentru mine. Toata vara am vorbit, si ne-am intalnit prin oras. Vorbim zilnic, ne spunem Te iubesc, vorbim ca si cand am fi impreuna. Ne facem planuri pentru facultate, ca vom merge impreuna, ca vom sta impreuna. Eu as vrea sa ii spun ca simt lucruri si ca as vrea sa incercam sa fim din nou impreuna dar mi-e frica. Nu stiu daca mai simte pentru mine ce a simtit sau ma vede acum ca pe o prietena foarte buna. Un alt lucru care ma impiedica e liceul. Daca am fi impreuna si as fi cu el, ar fi ciudat, dupa relatia de la sfarsitul scolii, sa apar dupa vara cu o alta noua... mas simti ciudat si fata de el, nu doar de oamenii din jur. Nu stiu ce sa fac, daca ii spun ce simt, mi-e frica sa nu vorbeasca altfel cu mine, sa se indeparteze, nu stiu... ce as putea sa fac? Si mai ales, cum?

Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Daca esti absolut sigura ca e iubire ce simti tu si nu e dependenta afectiva atunci spune-i si lui ca sa se bucure naibi si el dupa atata timp. Dar sa nu te puna naiba sa repeti figura ca nu cred ca mai rezista si a doua oara.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fii blanda cu el!

| TeckTonik997 a răspuns:

Un inceput ar fi sa nu iti mai bati joc de el, TU, marea lui iubire i-ai facut din asa zisii cei mai frumosi ani, un dezastru complet. Ti-ai batut joc de el in ultimul hal iar el inca este langa tine. Nu ai tu idee cate nopti a plans saracul si cat a suferit. Sfatul meu? Ia-te si du-te sa nu te mai vada in viata lui, sa nu mai aveti nici un contact. Poate vine o fata care sa il merite si te va uita. Nu il meriti...

| Ezeru a răspuns:

Pai gandeste-te bine daca il iubesti sau doar vrei asa sa fii cu el... Daca nu il iubesti nu te mai obosi. O sa il faci sa sufere si probabil prietenia voastra va fi distrusa. Daca il iubesti. Poarta o discutie sincera cu el. Spune-i ca nu ai vrut sa il ranesti si roaga-l sa iti mai dea o sansa. Spune-i tot ce simti si fii sincera cu el. Roaga-l si pe el sa fie sincer cu tine. Discuta-ti despre asta si vede-ti daca mai poate fi ceva intre voi.
Mult succeswinking

| msKat a răspuns:

Eu zic ca inca te iubevte si ar trebui sa il intrebi, deoarece o s astepte pana va gasi pe elt cineva, asa am patit si eu (dar la mine era invers ) ai grija sa nu fie prea tarziu.