| GeorgianaDragus a întrebat:

In primul rand stiu ca este o poveste cam lunga dar sper sa va gasiti timp pentru un sfat.
Funda

In clasa a 8a am cunoscut un baiat, care s.a indragostit de mine, dar eu nu am dat importanta acestor sentimente. Pur si simplu am vorbit cu el ca si cu un prieten/frate. El stie ca am avut multe relatii si de fiecare data cand aveam una il ignoram, Cand se termina, ma intorceam la el si incepeam iar sa vorbim. in clasa a 10. a am venit la liceul unde era el ( e cu o clasa mai mare ca mine, dar la ani doar cu 7 luni mai mare) si am decis ca vreau sa fim impreuna ( am fost prima lui prietena) doar ca a fost un dezastru. E vina mea, m.am plictisit dupa o saptamana si cand ne.am despartit a fost distrus si mi-a spus ca daca am nevoie de ceva el va fi acolo. Nu am mai vorbit un timp, dupa care am reinceput sa vorbim, ne ziceam frate si sora. In vara anului 2013 am stat foarte mult impreuna, ieseam in oras. Inca ii placea de mine si vroia sa fie ceva mai mult dar eu nu mi.am dat seama. In clasa a 11a nu prea am vorbit, am avut o relatie cu un tip 4 luni, dupa care ne-am despartit (poveste lunga, m-a folosit sa uite o alta fata) iar EL ma sprijinit si a fost acolo pentru mine. Toata vara am vorbit, si ne-am intalnit prin oras. Vorbim zilnic, ne spunem Te iubesc, vorbim ca si cand am fi impreuna. Ne facem planuri pentru facultate, ca vom merge impreuna, ca vom sta impreuna. Eu as vrea sa ii spun ca simt lucruri si ca as vrea sa incercam sa fim din nou impreuna dar mi-e frica. Nu stiu daca mai simte pentru mine ce a simtit sau ma vede acum ca pe o prietena foarte buna. Un alt lucru care ma impiedica e liceul. Daca am fi impreuna si as fi cu el, ar fi ciudat, dupa relatia de la sfarsitul scolii, sa apar dupa vara cu o alta noua... mas simti ciudat si fata de el, nu doar de oamenii din jur. Nu stiu ce sa fac, daca ii spun ce simt, mi-e frica sa nu vorbeasca altfel cu mine, sa se indeparteze, nu stiu... ce as putea sa fac? Si mai ales, cum?

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Nu este ciudat deloc, eu cred sau mai bine spus din cate mi-ai povestit sunt foarte sigur ca baiatul respectiv are sentimente puternice pentru tine, iar tu dc nu ii dai atentie? Ok nu e treaba mea parerea mea este ca ar trebui sa ii dai inca o sansa deoarece daca nu tinea la tine intr-adevar nici nu ar mai fi vorbit cu tine dupa ce a suferit.Te pup. Funda big grin?

2 răspunsuri:
| Iamnotme a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut dacă îi spui ce simţi...Iar după aia, vezi tu ce va fi happy
De moment ce a fost acolo pentru tine când ai avut nevoie de el, înseamnă ceva. Fă-ţi curaj şi zi-i ce simţi happy

| eelvira7 a răspuns:

Uite o poveste reala, din experienta proprie :
Anul trecut de Invierea Domnului la catoloci (eu catolica, el catolic) m-am indragostit de iubitul meu.
Le-am spus prietenelor mele cele mai bune si ele mi-au spus sa ii spun baiatului ce simt. Stiam ca lui i-a placut de mine, dar nu stiam daca inca o mai face. Pe 1 aprilie, mi-am zis fie ce o fi, nu am nimic de pierdut si i-am spus. Si uite, a trecut un an si mai putin 4 luni si inca suntem impreuna. Suntem din aceeasi clasa si nu are absolut nimic.
Tu trebuie sa incerci,sa ii acorzi o sansa,pentru ca asa a facut si prietenul meu,i-a fost frica ca il resping,gandindu-se ca eu umblu doar cu baieti mai mari, dar dragostea nu te intreaba cu cine sa umbli, ea doar te "loveste" dintr-o data!
Sfatul meu ar fi sa mergi si sa ii spui sentimentele, pentru ca nu ai nimic de pierdut. Si daca chiar nu e sa fie nimic, din descrierile tale, cu siguranta veti ramane buni prieteni.