| anonim_4396 a întrebat:

In toamna trec in clasa a 10-a si sunt la profil mate-info bilingv engleza. La inceputul clasei a 9-a am cunoscut un baiat de la mate-info. Am vorbit cu el,m-a placut,aveam si inca mai am impresia ca suntem facuti unul pentru altul (amandoi suntem linistiti,avem aceeasi stare de spirit etc.). Din pacate eu am fost o nesimtita sad Am vrut sa-i arat ca nu-l plac si nu-i raspundeam la salut pe hol,el se uita non-stop la mine cand treceam pe langa el,iar eu lasam capul in jos sad Acum imi vine sa urlu ca am facut asta! El este acum cu alta fata, dar bag mana in foc ca inca ma mai place! Cand trec pe hol se uita lung dupa mine, chiar daca noi nu mai avem acelasi grup de prieteni. Inca nu pot sa constientizez cum am putut fi asa nesimtita... Am petrecute zile intregi cu el, iar dupa ce m-am retras din grupul nostru de prieteni il tratam ca pe un strain cryingcrying Nu ma mai suport pe mine insami! Acum vreau sa dau timpul inapoi! Vreau sa ma mut la clasa lui din a 11-a. Sunt convinsa ca atunci o sa-l mai plac si si el o sa ma mai placa. N-am mai avut niciodata sentimentul asta fata de un baiat. Simt ca poate exista ceva serios intre noi! Am nevoie de sfaturile voastre! Sa ma mut la clasa aia? Oare voi putea sa remediez cu ceva situatia? Mie personal nu imi place deloc clasa unde ma aflu momentan si vreau la clasa aceea pentru ca elevii sunt altfel. Imi place totul la clasa aia, insa nu sunt foarte hotarata. Imi este frica ca totusi o sa vreau sa dau inapoi la clasa la care eram sad
Ce ma sfatuiti sa fac?
Se spune ca nu este bine sa cauti tu dragostea,caci te va gasi ea, dar eu nu mai pot... Il iubesc enorm si regret tot ce am facut sad

Răspuns Câştigător
| Foreveraloone a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa te transferi in aceeasi clasa cu el pentru a putea vorbi. Poti sa pornesti discutii si pe mess sau facebook spunandu-i sa va intalniti in oras sa discutati, iar dupa aceea sa-i zici fata in fata exact ceea ce simti pentru el(daca esti sigura ca si el te place) si ca pana acum ai fost timida si nu ai avut curajul sa-i spui de aceea te-ai comportat asa.Eu spun ca nu ai nimic de pierdut, iar el va fi bucuros sa afle ca-i impartasesti sentimentele.Ai o vara intreaga la dispozitie, apropiete mai mult de el discutand diverse chestii pe care le aveti in comun, iar atunci cand simti ca esti pregatita poti sa-ti marturisesti sentimentele.Insa ai grija pentru ca e posibil ca el chiar sa tina la fata cu care este acum.Cred ca ar fi mai bine sa deveniti prieteni pana cand se va desparti de actuala lui iubita.Continua sa-i zambesti si de acum inainte saluta-l tu prima si priveste-l in ochi atunci cand esti in preajma lui.

| passenger a răspuns (pentru Foreveraloone):

El are prietena (care e in clasa cu mine) si pe langa asta e si foarte timid! Am luat in calcul varianta cu transferul la alta clasa, deoarece nu se pune problema sa mai vorbim pe fb, mess etc. sad

| Foreveraloone a răspuns (pentru passenger):

Imprieteneste-te si tu cu niste prieteni de-ai lui(ai grija sa nu-i faci sa creada ca ii placi pe ei) si fa in asa fel incat sa iesiti cu grupul in oras, iar acolo sa apara si baiatul pe care il placi.De acolo incepi sa intrii in vorba cu el si de aici imi urmezi sfatul pe care l-am scris mai suswinking

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Da, ai o problema cam nasoala si stresanta dar nu nerezolvabila din fericire.In legatura cu clasa aceea, tie ti se poate parea calumea, perfecta, dar poate ca tu nu te-ai potrivi in ea, poate nu te-ai integra.Si ca sa te muti intr-o clasa, sa iti lasi vreo 20 si ceva de colegi in urma pentru un baiat sau ma rog ...pentru o persoana e un pic cam exagerat.De ce? Pentru ca s-ar putea sa va certati si apoi vei regreta,plus ca nu te poti juca de-a du-te intr-o clasa vino inapoi cum vrei tu,sunt anumite reguli si plus ca daca te duci intr-o alta clasa nu prea mai exista cale de intoarcere.Da,se poate, dar iti dai seama ca vei fi intr-o situatie jenanta, va rade lumea de tine pe acolo. Poti lua legatura cu baiatul pe mess, facebook, la telefon sau fata in fata si pas cu pas sa ii spui tot ce ai scris si aici (poate mai putin ca il placi acum ca are prietena), dar oricum sa ii spui ca este important pentru tine si ca regreti.Bafta! :* big hug
Apropo sunt baiat. sper ca ti-a placut raspunsul meu. happy

| schmoll a răspuns:

Buna,daca inima iti spune fa-o,este adevarat ca ai fost rea cu el,dar daca te schimbi el va vedea asta,trebuie sa vada ca regreti si ca ti la el,si daca e sa fi cu el, o sa fi,dar nu vei primi pe tava nimic, cat despre clasa, daca iti place muta-te, unele clase pot fi dezguztatoare, numai bine

| AlexandraRo88 a răspuns:

Esti f tanara. Nu cred ca ar trebui sa-ti schimbi clasa pentru un baiat. Daca il placi, fa-ti curaj si vorbeste-i sau zambeste un pic la el. Nu-i arata k il placi prea mult la inceput. Poate ca nu poti sa-l citesti atat de bine si nu simte ce crezi. Oricum are prietena. Asta sa-ti dea de gandit. Sa nu-ti mai para rau dupa el. De obicei nu merita. Succes!