| memekiki a întrebat:

Buna TPU intrebarea e simpla, cum poti sa iti vindeci o inima franta? dar una fragila, care nu mai are incredere in nimeni si nimic, un sfat ar fi de folos, multumesc >anticipat.big grin

Răspuns Câştigător
| franaru a răspuns:

Se da: Tpumax, inima(f,f), increde(n, n), anticipat.
se cere: Sfat, sa se verifice "multumesc".

rezolvare:
Pp. multumesc anticipat = constant
=> sfat folositor
Daca inima franta ->oo => Sinimia franta df = inima infranta
Daca inima franta ->-oo => (inima franta)' = inima de piatra

Daca inima fragila ->oo => Sinima fragila df = inima rupta
Daca inimi fragila ->-oo => (inima fragila)' = inima de piatra
inima franta, inima fragila sunt egale => problema
conditii de existenta pentru o vindecare completa : CnH2n + 1OH + H2O( s ) = un strop de bucurie
stergere sms-uri + stergere nr de tel= primul pas
iesire cu prietenii + distractie+CnH2n+1OH = nepasare + uitare
Daca conditiile de existenta se aplica => vindecarea inimii(f, f)=oo => sfat bun

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cu pasi mici,mici de tot si cu multa blandete.
Incearca sa-ti regasesti linistea mai intai.
Apoi,regaseste-ti prietenii,oamenii dragi si apropiati.
Incearca sa privesti oamenii din jur,vei observa ca si ei te privesc,si multi o fac cu simpatie.
Cauta bucurii mici,un rasarit de soare,o vorba buna, o melodie vesela, o inghetata cu ciocolata...
Vei reusi.
Multa putere.

| MMihai a răspuns:

Îți cauți alte preocupări interesante și pasionante, în timp mai cunoști alți bărbați, etc.

| anaaa13 a răspuns:

In primul rand scoate persoana pe care vrei sa o uiti definitiv din viata ta(fara numar de telefon, id de mess sau mai stiu eu ce).si dupa aia gandeste-te la tine.fii egoista happy! doar asa o sa poti sa te vindeci.iesi cu prietenii,citeste o carte, inscriete la niste cursuri de inot ca tot e vara, cunoaste persoane noi.o sa te ajute enorm.happy si o sa vezi la un moment dat ca esti aproape vindecata happy

| memekiki explică:

Pentru toti cei care mi-au raspuns. vreau sa va multumesc din tot sufletul, chiar mi-a fost de ajutor, si tin sa le multumesc mult lui Franaru, helena, greece12, si anna, deoarece raspunsurile lor miau fost de ajutor.si sper ca sa reusesc cu aceste sfaturihappy

| HELENA_7434 a răspuns:

0O inima franta nu se nu se vundeca usor...si chiar daca se vindeca raman urme adanci ce inca te dor...iar o inima fragila se franeste cu multa dragoste si daca nici asa nu merge si dorul de ce ai fost odata sau de persoana pe care ai iubit-o nu mai ai ce face ca-ci iubesti fara leac si desi in timp il vei uita. chiar daca o sa-l vezi peste ani de zile, inima il va pastra intr-o colivie iar cand il vei revedea ti se vor inmuia picioarele si te intrebi de ce oare inca il mai iubesti, dupa cat te-a facut sa suferi