| Alina_7167 a întrebat:

Ma numesc alina, am 14 any si is din targovishte! straight face Am o problema si nu ma intereseaza de cei carhe o sa radawinking Deci pe scurt spun: Nu am menstruatie straight face nu mi-a venit deloc pana aquma. straight face Nu mi-am inceput viata sexuala! straight face insa am un lichid alb urat mirositor in vagin! dc? straight face M`am masturbat de multe ori straight face pentru ca ma masturbez de cand eram my mik ca eu nu stiam ce inseamna si prietenele mele my mari imi ziceau sa fac asta. Pe atunci nu stiam ce inseamna de fapt. M`am masturbat de foartee multee ori si d multe ori nu am fost atenta nici la igiena. Cred ca numai st virgina sad si regret dar n`am ce face straight face asta e straight face dar macar sa stiu ce este acel lichid alb? Mentionez: am in vagin un lichid alb URAT MIROSITOR! M-am gandit ca poate trebuie sa imi vina menstruatia ca st cls a 9 a si nu mi-a venit inca. straight face dar nu stiu exact, ca fetele zic ca nu trebuie sa miroasa urat. straight face Viata sexuala nu mi-am inceput`o deci nu`mi fac griji straight face dar mi`e frica crying NU pot merge la ginecolog in niciun caz straight face nu merg, oricat d grav ar fi! Parintzii mai st ft duri sh daca afla de asta e de rau straight face chiar nu le pot zice straight face eu nu am discutii deschise cu mama mea! crying sh ea nu mi-a zis nikiodata nimic despre chestiile astea! Am aflat singura pe rand dar totusi e prea tarziu crying ce este chestia aia va rog spune`ti dau fundita, vot ce vreti voi crying dar fara ginecolog ca eu chiar NU am cum sa merg acolo! sad fundita. :yawn Aa sh inca ceva ce am uitat sa va spuna ca uneori ma mananca in zona aceea laughing) dc? sad

8 răspunsuri:
| consiliera a răspuns:

Daca nu ti-a curs sange mai esti virgina.Fa dusuri,bai, ai grija la igiena ta intima.Un medic ginecolog spunea ca asa cum ai grija de ochiul tau asa trebuie sa ai si de jos.E ceva normal sa te masturbezi, nu-ti poate spune nimeni sa faci ce vor altii cu corpul tau.Nu dispera.La altele le-a venit menstruatia mai tarziu.Vezi ca is si femei ginecolog,foarte amabile, ele te-ar putea ajuta.E ca mersul la stomatolog:e greu prima data, apoi...Bafta!

| Katheeeee a răspuns:

Buna.In primul rand sa incepem cu inceputul.Nu-i nicio problema daca nu ai avut menstruatie pana la varsta asta, limita de varsta maxima la care poate aparea menstruatia este de 17 ani,numai cu conditia ca alte semne de dezvoltare sa apara[cresterea sanilor,aparitia parului pubian,de la axile s.a.m.d].In shimb am observat o problema. Zici ca secretia vaginala este alba si urat mirositoare iar ca uneori apar mancarimi. Sfatul meu e sa te duci cat mai repede la un consult ginecologic,cu o persoana majora[matusa,vecina,orice ruda sau chiar o prietena] pentru ca daca secretia este urat mirositoare si pe deasupra mai exista si mancarimea, este un semn de infectie, cel mai probabil cu Candida.Candida este o ciuperca care exista in organism si se declanseaza la anumiti factori,sau,poate fi si altceva mai ales daca spui ca de multe ori nu ai fost atenta nici la igiena,si poate chiar te-ai asezat pe vreo toaleta dintr-un loc public,unde exista cele mai multe bacterii. Sfatul meu:incearca sa vorbesti cu mama ta,sau macar cu o persoana adulta si mergi cat mai repede la un cabinet ginecologic, pentru ca nu este de joaca cu infectiile vaginale, iar la un cabinet te pot lamuri si in legatura cu lipsa menstruatiei si iti pot da un tratament adecvat.Multa sanatate, nu ezita sa mergi la ginecolog cat mai repede, iar pe viitor ai mare grija la igiena personala.Bafta si sa ne auzim cu bine!

| Anqutsa a răspuns:

Iti pot raspunde eu: acel lichid alb este secretia care iti curge inainte de menstruatie, depinde de oraginsm, la unele curge si 1-2 ani la altele o luna, depinde de fiecare.Nu trebuie sa iti faci griji ca nu esti virgina c a esti din moment ce nu ai avut contact sexual.Secretia miroase destul de urat, si prietenele tale ce cred ca miroase a parfumraised eyebrows.Hai sa fim seriosi, nimic ce iese din noi[excretam] nu miroase frumos.Stai linistita nu este nevoie de ginecolog i pentru a nu iti ramane pe lenjeria intima, poarta un tampon zilnic.

| Cojeae a răspuns:

Lichidul acela nu este ceva grav. Este doar un fel de semn ca trebuie sa iti vina menstruatia. Nu te speria asa mi s-a intamplat si mie. Si masturbarea nu are nimic de a face cu asta. gandeste-te ce s`or intampla cu alea care fac sex daca ma iau dupa tine...

| Oxymorone a răspuns:

Ai vaginita sau Candida,si eu am avut,ai nevoie de niste ovule sa bagi in vagin dupa fiecare spalare si tantum rosa,parca asa ii zice,eu am fost la ginecolog,fa-ti spalaturi vaginale si nu te spala cu sapun pentru ca sapunul contine parfum si nu e bine pentru igiena intima,eventual ia de la sensi blue sau o farmacie buna imacul'eau,e un gel intim si e foarte bun. Nu te speria, e o infectie, si eu am fost putin in discomfort in momentul cand am avut. O sa fii bine happy Masturbeaza-te in baie si de fiecare data spala-te inainte si dupa pe maini si putin in zona intima, sper ca e ok scris, sunt in grabawinking Ai grija happy

| Ella_1621 a răspuns:

Incearca sa te apropii de mama ta si iti va explica tot

| LaRySa_1343 a răspuns:

Buna...acea chestie alba care o numesti tu este o secretie vaginala care o ai in majoritatea timpului pentru ca asa este normal asa este la fete si fiecare o are nu te ingrijora draga mea...iar faptul ca nu ti-a venit menstruatia pana la varsta de 14 ani nu este o ingrijorare sunt fete care le vin mai repede sau mai tarziu deinde de organism oricum ai timp pana la 16 ani sa iti vina normal asa este daca pana la 16 ani nu ti-a venit atunci este nevoie de un doctor ginecolog si mancarimea din zona aceea se datoreaza poate cresterii parului pubian sau poate fi si o infectie dar nu cred ca e cazu pooopici take care! funditabig grin?:*:*:*

| Leχα a răspuns:

Saluut.Cu menstruatia nu este o problema, depinde cum ai organismul.Si acea chestie alba este "secretia vaginala" dar nu este normal sa miroase urat sau sa ai mancarimi.Am avut o discutie cu un ginecolog(femeie)laughing si a zis ca daca ai mancarimi sau miroase urat secretia, e posibil sa fie o infectie.Deci ar trebui sa te duci cat mai repede la ginecolog.happyDoar el iti poate zice exact ce ai.Chiar daca nu vrei...mai gandeste-te.:p.Si ar trebui sa stai totusi si cu mama ta de vorba. Sper ca am fost de ajutor.happySucces!