| AndreeaDeea95pitika a întrebat:

ma numesc Andreea am varsta de 19 ani, in urma cu cateva zile pe data de 17.03. 2015 am facut dragoste cu iubitul meu, am folosit prezervativ. In timpul actului sex- ul iubitul meu a simtit pocnind prezervativul si a inceput sa se grabeasca ca sa isi dea drumul pe mine si asa a si facut, si-a dat drumul pe sanii mei. Mie problemele acuma 2 luni imi venise pe 21.03. 2015 asa e corect ( uneori intarzie cu 1 zi sau vine dupa 1 zi ) dar luna trecuta a venit pe 30.3. 2015 nu inteleg de ce si luna asta iar imi intarzie este a 2 zi intarziere. Ma dor sanii, m-am uitat pe internet la semne dar nu imi vine sa vomit s-au stari de greata, ameteala etc. Ma dor doar sanii, si mi se vede burta putin marita. Am uitat sa mentionez dupa ce am facut sex cand am ajuns acasa dupa 30 de minute m-am sters cu un servetel la partea mea de jos si am vazut ceva alb-transparent lipicios. Ma poate ajuta cineva? sa imi zica adevarul

7 răspunsuri:
| AnnnaMarrria a răspuns:

Pai si el a simtit ca se rupe prezervativul si a stat indiferent. Deci, daca ai facut sex pana s-a rupt si dupa ce s-a rupt nu ai mai facut este totul ok! Intarzierile sunt normale si daca iti vine e ok! Acum. Daca ai facut sex cu acel prezervativ rupt in continuare e posibil sa fie vorba si de sarcina.un 10%.
Dar, daca ciclul iti vine, stari nu ai si nu ai mai facut sex cu prez rrupt, nu e nicio problema

| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta rezulta ca nu ati mai intretinut raporturi sexuale dupa menstruatia ce s-a produs incepand cu data de 30 martie deci nu poate fi vorba de nicio sarcina. Acea intarziere se putea datora unei dereglari hormonale care se putea intampla din mai multe motive de stres, psihic sau cauze medicale. Daca ultima menstruatie a decurs in conditii normale ca durata, cantitate si flux al menstrei expulzate nu ai nici un motiv sa-ti faci momentan griji deoarece menstruatia nu iti intarzie. Deoarece in conditii normale respectand durata ciclurilor tale anterioare urmatoarea menstruatie in mod normal va incepe in jurul datei de 27-28 aprilie.Semnele premenstruale descrise denota iminenta producerii acesteia in urmatoarele zile. Poti fi linistita deoarece totul este in ordine.Pa,pa.

| neutrino a răspuns:

Daca cel mic nu te-a ajutat, atunci nimeni nu te mai poate ajuta. Poti face un test de sarcina daca au trecut 21 de zile de la eveniment. Oricum doua zile de intarziere nu este ceva anormal.

| Emilian65 a răspuns:

Acel lichid lipicios era sperma, deci este posibil sa fi ramas gravida.

| Alcyon a răspuns:

E prea devreme ca sa incepi sa te agiti. Menstruatia uneori mai intarzie, e ceva normal. Durerea de sani e un simptom premenstrual.

| Pinocchio a răspuns:

Exista riscul sa ramai gravida.
Daca menstruatia va intarzia mai mult de 4 saptamani ar trebui sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineata.

| Ioana803 a răspuns:

Pai daca ai făcut sex pe 17 si ai avut menstruație pe 30, insa după aceasta data, nu ai mai avut contact sexual! Nu te mai stresa, o dată ce ai avut menstruație după sex, clar nu ești insarcinata si poți ușura relaxata.

Ce ai găsit tu pe servetel, posibil e secreția ta vaginala!

Daca ești balonata si te dor sănii, puțin umflați, sunt semne de venire a menstruației.

Oricum, menstruația poate întârzie din mai multe cauze, începea vieții sexuale, medicamente, răceală, dereglare hormonala.