| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU! ma numesc Larisa si am 14 ani acum 1 jumate am facut o mare prostie si o regret amarnic stiu sunt o panarama si o tampita. nu ar fi trebuit sa fac asta imi e foarte rusine cu ce am facut deci acum o luna l-am primit pe prietenul meu la mine acasa dupa aia ne-am dezzbracat si ne-am sarutat dar nu am facut sex doar mima ca si cum facem sex dar nu faceam vreau sa va zic ca sunt virgina doamne fereste acum regret. stiu sunt o panarama acum regret enorm. oof nu ar fi trebuit sa fac asta. eu am fost crescuta de bunici si nu am primit o educatie prea buna parintii mi sunt plecati in strainatate iar eu stau acasa cu bunicii. of doamne regret amarnic ce am facut daca as da timpul inapoi nu as mai face asta niciodata. vreau s imi da-ti cat mai multe sfaturi le voi. si nu e nevoie sa ma criticati stiu ca sunt o panarama mereu imi reprosez asta.sad voi credeti ca ar fi bine sa plec alaturi de parintii mei in spania si sa las totul in urma scuze fiindca am scris prea mult iertati-ma...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna Larisa.
Pentru inceput, esti prea dura cu tine, mai lasa trecutul ca nu ai ce sa regreti asa mult. Daca faceati ceva mai mult decat mima atunci poate aveai de ce sa regreti asa mult, altfel nu ai de ce, stai linistita.
Si ce anume regreti tu mai precis? Ca doar a-ti mimat dupa cum ai zis. Nu esti o panarama, ca doar nu ai facut asta cu nenumarati baieti.
Nu are rost sa pleci si tu in Spania, ca asta ar insemna ca renunti la toti prietenii tai si e destul de greu sa iti faci prieteni daca pleci peste hotare si in plus asta ar insemna sa cedezi.
Asa ca, mai bine calmeaza-te, ca nu ai facut nimic rau, doar v-ati ''distrat'' si voi putin. Gandeste-te ca unii au un trecut mult mai nefericit. si totusi reusesc sa nu fie afectati de asta. big grin

15 răspunsuri:
| ChioruL14 a răspuns:

Altele la varsta ta au si copii si nu le mai e rusine...si tu te plangi atata ca te-ai frecat un pic de ala. mai termina cu figurile astea

| DeeaMarry a răspuns:

Cred ca pur si simplu ar trebui sa stergi acea intamplare din mintea ta, sa te porti ca si cand nu s-ar fi intamplat niciodata.
Toti facem greseli. Important e sa invatam ceva din ele, astfel incat sa nu le mai repetam.

| Scuturici a răspuns (pentru DeeaMarry):

Ar trebui sa fii un robot ca sa faci asta. Ar fi trebuit sa ii dai un sfat bun sau sa taci. Macar pune-te putin in locul ei, fiindca eu m-as simti si mia rau decat ea. Probabil as fi stat undeva sub pat cu o perna pe fata si as tipa pana as ragusi. De fapt....la fel de rau ca si ea.

| Scuturici a răspuns:

Buna! Nu am trecut prin asa ceva, asa ca nu stiu cat de bun va fi sfatul. Nu te cunosc si nu stiu exact cum sa te iau.
In primul rand, cum am comentat mai jos, as urla de furie pana imi trec toti nervii. Apoi as pune mana pe telefon si i-as suna pe parintii mei sa-i anunt ca vin la ei. Nu o lua ca pe o lupta pierduta ci ca pe un nou inceput. Gandeste-te ca e o cale buna de a uita trecutul. Nu il vei uita imediat ce treci granita, ci treptat fiindca vor aparea unii oameni ce te vor ajuta sa te ridici din praful in care ai cazut. Eu as fi bucuroasa sa plec din locul in care s-a petrecut actiunea. Asta te tine asa suparata. Pana la urma stai in locul in care...mda. Stii despre ce vorbesc. E normal sa te simti asa. Orice om cu constiinta, sentimente si un orgoliu ce trebuie aparat s-ar simti cum te simti tu acum. Da naibii trecutul la o parte si i-ati zborul. Cine stie? Poate iti merge mai bine acolo. Incercarea moarte nu are tongue.

Tot ce pot sa-ti spun este sa inveti din greseli si Bafta!

| DeeaMarry a răspuns (pentru Scuturici):

Si ti se pare ca fuga e o solutie mai buna? Tu asa faci? Adica de fiecare data cand faci vrei tampenie te muti la parinti, iar daca si acolo se intampla ceva te duci la o matusa si tot asa? Greselile nu se rezolva fugind, ci infruntandu-le. Daca asa ai gandit in momentul in care ai facut asta, pai stai si asuma-ti greseala.
Nu ai idee ce inseamna viata, prin cate situatii dificile poti trece, cate decizii gresite poti lua. Dar sa stii ca chiar asa se procedeaza: iti stergi din minte intamplarile neplacute, asta daca mai vrei sa poti dormi linistita.
Toti gresim, dar asta nu inseamna ca gata, plecam cat mai departe. E drept, ai nevoie de parintii tai, de o educatie mai buna, insa sigur exista un motiv bun pentru care nu te-au luat cu ei.
Nu am inteles prea bine daca parintii sunt cei care ti-au propus sa mergi la ei, sau tu ai fost cea care a avut ideea. Gandeste-te doar la situatia lor, daca pot sa te tina acolo sau nu.

| Rebecca009 a răspuns:

Rad de nu mai pot. Cate raspunsuri vehemente laughing Voi nu vedeti ca e pusa la vrajeala intrebarea? Da-le Doamne minte

| Sburatorul a răspuns (pentru Rebecca009):

Or fi oameni care pun intrebari la vrajeala dar ea nu pare genul. laughing Intrebarile puse la vrajeala suna mai penibil.

| deeyutzza94 a răspuns:

Buna.Parerea mea e ca nimeni nu ar trebui sa te judece pentru ce ai facut.Asa ai gandit tu la vremea aceea, important e ca nu trbsa mai faci.Trecutul e trecut si ramane un urma.Sa te duci in Spania nu cred ca ar fi cea mai buna alegere pentru ca trebuie sa schimbi mediul, scoala, prietenii o sa iti fie foarte greu, dar ramane alegerea ta.Eu zic sa lasi totul in urma.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine ca-ti dai seama de greselile pe care le faci, dar fii ceva mai moderata. Orice om invata si se schimba asa ca da-ti si tie sansa asta. Este intr-adevar prea devreme sa-ti incepi viata sexuala, deci mai bine mai astepti cativa ani.

| papusica987 a răspuns:

Heey nu mai fi asa dura cu tine...nu e ok pentru ca esti mica pentru asta... dar nu ai de ce sa te consideri o panarama ca doar e prietenul tau.panarama insemna sa ii iei pe toti la rand.

| OtipaOarecare a răspuns:

Draga mea, trecutul e trecut, viitorul conteaza.
Daca doar ati mimat din distractie, nu trebuie sa fii asa de dura cu tine. Fii atenta doar ca atunci cand iti incepi viata sexuala cu adevarat, sa se imtample dupa 18 ani macar, caci doar atunci esti cu adevarat pregatitawinking e doar un sfat.

Bye

| Guby a răspuns:

Da este greu sa te acomodezi daca pleci in Spania fapta pe care ai facut-o face parte din copilarie cu toti facem o mica prostioara nu tr sa te mai faci panarama ai incredere in tine, chiar daca stai la bunici viata e frumoasa si inca ceva toti invatam din greseli.

| BogdyBoss a răspuns:

Buna Andreea, fii atenta
1.Nu ai de ce sa fii asa de dura cu tine, elimina toate spiritele rele!
2. Uita tot ce s-a intamplat ca doar v-ati jucat sau "distrat" nu ai de ce sa fii asa de dura doar daca i-ai vazut zona intima