| fanta24 a întrebat:

Ma simt atat de stanjenita sa pun intrebarea asta aici, dar eu una nu pot gasi acum solutia, si nici nu am cui sa cer un sfat, in afara de voi. Am un prieten de un an si jumatate, ne intelegem ca oricare cuplu, adica mai avem zile in care ne suparam unul pe altul si ne certam, dar dupa cateva ore ne trece. Faza e ca, cei din jurul meu spun sa nu fiu cu el, ca eu m-as potrivi mai bine cu un alt baiat, pe care il stiu de mica, dar pe care nu l-am mai revazut doar dupa ce incepusem relatia cu iubitul meu. E un baiat dragut, ma inteleg bine cu el, si mi-a spus ca ma place, dar ca ii pare rau ca am prieten. Nu stiu ce sa fac, credeam ca il iubesc pe actualul meu prieten, insa m-am socat de faptul ca am luat in considerare varianta de a ma desparti de iubitul meu pentru a fi impreuna cu celalalt baiat. Nu sunt deloc o usuratica, cel putin asta cred eu despre mine, sau credeam, pana acum. Actualul meu prieten e primul meu prieten, si ma gandesc ca i-as frange inima daca l-as parasi, deoarece am trecut prin atatea impreuna, insa habar nu am de ce simt aceasta atractie pentru celalalt baiat. Nu vreau sa fac ceva gresit, sau ceva ce voi regreta pe urma, dar ce ar trebui sa fac? Niciodata nu am crezut ca o fata poate iubi doi baieti in acelasi timp, si mi se parea o ipocrizie, dar oare am ajuns eu o ipocrita acum? Sau sentimentele mele pentru prietenul meu au ajuns monotone? Ce ar trebui sa fac? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ti-ai raspun singura la intrebare, a intervenit monotonia. Am citi de sute de ori pana acum pe TPU despre aceasta situatie, in care un cuplu s-a despartit din aceasta cauza si apoi au urmat luni de regrete. E normal sa vrei ceva nou pentru ca, dupa atat timp, e destul de greu sa pretuiesti ce ai si iei totul de bun. Cu toate astea pari destul de inteligenta sa intelegi in ce esti pe cale sa te bagi. Eu nu iti pot spune ce alegere sa faci din moment ce nu va cunosc si nici ce fel de relatie aveti dar iti pot spune ca cea mai mare greseala e sa asculti ce spun ceilalti (prietenii, in general). Nimeni nu traieste in locul tau si nimeni nu simte pentru tine. Iti cer sa te gandesti bine la aceasta alegere si sa nu te lasi condusa de impulsuri de moment. E posibil ca atunci cand va veti certa sa vrei sa-ti iei talpasita, pentru ca stii ca ai si o alta optiune, lucru pe care e posibil sa-l regreti enorm, mai tarziu.

Analizeaza ce simti, pune in balanta optiunile si sper ca vei lua decizia potrivita, oricare ar fi aceea.

28 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Se spune ca daca te indragostesti de doua persoane, sa il alegi pe al doilea, pentru ca nu ai fi ajuns asa daca il iubeai pe primul.
Acum daca tu esti indragostita de amandoi sau e doar o faza de atractie si prosteala, numai tu stii. Daca vrei o relatie frumoasa, comporta-te ca atare.
http://dssmile.wordpress.com/

| alinutzaap a răspuns:

Daca il iubeai pe primul nu mai exista un al doilea! intelegi?

| Alcyon a răspuns:

Pai ce varsta ai? Daca ai sub 18-19 ani, e de inteles. In adolescenta esti instabil. Azi iti place de unul, maine de altul si de asta, relatiile nici nu prea tin. Abia cand te maturizezi, incepi sa devii mai stabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu da cioara din mana pe vrabia de pe gard big grin

| Demonull a răspuns:

Nu ii iubesti pe amandoi.de fapt, pe niciunul.
La primul este atasamentul specific varstei, dependenta si obisnuinta.
La al doilea este probabil atractia fizica si de alta natura plus influentele din exterior. daca ma intelegi happy
In final, trebuie sa fii constienta ca nu o sa ai o relatie de o viata cu primul si nici cu al doilea caci relatiile nu tin, apare monotonia mai devreme sau mai tarziu asta nu inseamna ca esti usuratica asta inseamna ca iti cauti persoana potrivita.Si este bine sa o cauti acum la tinerete si nu cand esti la o varsta respectabila atunci poti fi judecata mai aspru..si mai sunt si alte aspecte..Acum esti tanara si frumoasa..incearca tot nu ezita nimic.Mai tarziu iti vei da seama cand apare adevarata ''dragoste''sau cum vreti voi sa o numiti eu ii spun simplu. potrivire de caracter.In fond, de asta avem nevoie ..de cineva ca noi si..totul merge perfect!
+sare si piper sa mai condimentam viata. happy
Succes! Sper ca m-am facut inteles happy

| fanta24 explică (pentru Demonull):

Am inteles ce ai vrut sa spui, si sincer iti spun ca pana acum credeam ca el este "alesul", sau cum i se spune, insa ma simt rusinata de propiile sentimente, ma simt ca si cum as insela deja, chiar daca mai mult de un salut nu e intre mine si celalalt baiat, insa ma simt vinovata.

| Demonull a răspuns (pentru fanta24):

Te consumi cu lucruri marunte.Modul tau de gandire nu este stricat sau cum il consideri tu acum..este foarte natural.Nu trebuie sa ne legam de persoane din dorinta de a ne lega de ele, din dorinta de a fi devotati.Cred ca prea mare nu esti, si crede-ma poate relatia ta va mai merge 1 luna, 1an dar..candva se va sfarsi si poate nu din initiativa ta.
Foarte rar relatiile incepute la tinerete tin.De ce? Pai omul ..animal fiind este atras de alte animale in permanenta.De ce merg relatiile la o varsta inainta? De nevoie..si poate pentru ca te-ai plictisit sa o dai dintr-una n alta.
Carpe diem! Draga nu asculta gurile celor din jur.fa fix ce vrea mintea ta ca sa nu regreti..mai tarziu si sa iti spui.''Ah ar fi trebui sa.''

| fanta24 explică (pentru Demonull):

Ai dreptate, dar nu stiu ce sa fac fara a regreta pe urma

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

O fata nu poate iubi 2 baieti in acelasi timp. Daca esti atrasa de altu inseamna ca nu mai ai sentimente fata de actualul iubit. Atrasa in sensul ca te vezi langa el, nu ca te uiti dupa crul lui.

| manuel72 a răspuns:

Experimenteasza si te vei lamuri.

| BSwwatch a răspuns:

In primul raind eu consider ca esti ipocrita,de ma face sa cred asta? Pai perioada asta prin care treci tu acum nu este decat o perioada de moment,efurica, si cu siguran nu esti un caz singular, foarte multe persoane au avut starea aceasta, pur si simplu e o atractie fizica, nimic mai mult.Acum in ceea ce priveste intebarea ta vis-a-vis de-o monotonie in relatie,cat se poate de adevara,monotonia este principalul motiv care duce la o viata de cuplu defectuoasa,apar certuri in fiecare zi,reprosuri,nemultumiri,etc. Daca din toate aceste chesti se regasesc in viata ta de cuplu da,e o monotonie bine-n chegata,si e cazul sa luati masuri! Acum sa revin la problema aceasta care te framinta si te face sa te-n trebi "oare cine esti?" Daca apreciezi relata in care te aflii,te simti fericita,si ma refer strict la tine,Nu te lasa contolata de acel sentiment de atractie fizica,nu-l cunosti pe acel baia,dect cu practica lui prezenta care te-a dat peste cap.Dar daca in relatia in care te afli este atinsa de monotonie,pune-i punc, din respect fata de el, fara resentimente fata de actualul tau iubit, ca va suferietc, etc, si incepe-ti o noua relatie cu cel aparut dintr-o boare!

| BSwwatch a răspuns (pentru BSwwatch):

Ca nu esti ipocrita, scuze tongue

| fanta24 explică (pentru BSwwatch):

Iti multumesc pentru raspunsul tau. Cred ca pana la urma, voi lua o pauza, si ma voi gandi bine le ce vreau sa fac... Nu as vrea sa iau o decizie pripita si apoi sa regret, deci posibil ca o pauza sa ma ajute sa iau decizia corecta

| Mary1904 a răspuns (pentru fanta24):

Eu imi cer scuze daca te-am incurcat cu parerea mea.

| fanta24 explică (pentru Mary1904):

Nu m-ai incurcat, fiecare dintre voi are dreptate in raspunsul lui. Dar eu sunt nehotarata, si nu imi place asta la mine. Si am nevoie atat de mult de un sfat, de un prieten, dar prietena mea cea mai buna a mea, nu mai vorbeste cu mine de cand sunt cu iubitul meu actual, m-a cam inlocuit cu alta prietena, si simt ca tot ce fac e gresit

| Mary1904 a răspuns (pentru fanta24):

Nu e adevarat. Cu totii avem momente din astea in viata. Pune-ti o intrebare: Te vezi in viitor cu actualul tau prieten? Daca raspunsul e nu, eu cred ca nu mai are rost sa continuati. Asa m-a sfatuit pe mine o prietena, si asa am renuntat la primul meu iubit. Acum e altceva. Eu asa cred. E doar parerea mea. Mi-ar placea sa te pot ajuta cumva, si chiar ai nevoie de o prietena. Dar nu te demoraliza. Pana la urma tu esti cea care va lua decizia. Si iti vei da seama cu timpul daca a fost sau nu cea corecta.

| fanta24 explică (pentru Mary1904):

Ma vad cu el in viitor, insa cei din jurul meu imi ca, distrug "visele", spunand ca relatia nu va rezista, deoarece el e mai mare, si urmeaza sa mearga la facultate, iar acolo va cunoaste fete mai mari si mai frumoase decat mine. Totusi, noi ne-am facut planuri, insa ma indoiesc ca vor rezista, presiunile care sunt in jurul meu, simt ca ma vor ajunge sa puna stapanire pe mine.

| Mary1904 a răspuns (pentru fanta24):

Gandeste limpede, daca te iubeste, nu te va insela... asta imi spun si mie "prietenii", ca va pleca la facultate, si va fi cu altele si etc. Dar lumea numai asta face, incearca sa distruga ce voi ati construit. Numai tu poti decide ce vei face. Ai grija de tine. Multa bafta.

| PentruCaAutomobile a răspuns:

Ok, deci tu crezi despre tine ca nu esti "usuratica" da' sa stii ca roata se invarte. Acum sa zicem ca te desparti de actualul pentru celalalt. Atunci de ce crezi ca el nu se va desparti de tine pentru alta? Ba chiar va avea mai multe motive sa o faca, daca ai facut si tu asta cu altul. Iar el se va comporta mult mai diferit cu tine daca i-ai dat papucii la celalalt. II va fi frica sa nu ii dai si lui, si de aceea va incerca sa nu se apropie foarte mult de tine, ca sa nu sufere, sau cand va suspecta ceva iti va da papucii repede ca sa nu pice el de fraier. Gangeste-te de 2 ori inainte sa faci ceva. Sunt sanse sa primesti titlul de "curva" pentru ca ai facut asta. Nu trebuie sa-ti pese daca idiotii te fac in fel si chip, dar barfele se raspandesc mai repede decat crezi. Gandeste-te bine inainte sa faci ceva!

| Mary1904 a răspuns:

Sa-ti raspund cu o intrebare: Tu cum te-ai simti daca iubitul tau te-ar parasi pentru o oarecare prietena de-a lui, si ti-ar frange inima? Mizerabil, nu? Daca baiatul cu, care esti acum te iubeste, si il iubesti si tu, nu merita pentru nimic in lume sa dai cu piciorul acestei relatii, pentru nimeni. Nu renunta la el. Daca ti se pare ca relatia a ajuns intr-un punct mort, faceti ceva frumos impreuna, petreceti ceva timp numai voi doi, adu-ti aminte de momentele frumoase, de imbratisari, de saruturi, de greutatile peste care ati trecut impreuna. Nu renunta la voi pentru un prieten cu care crezi ca te intelegi bine. Eu ti-am dat un sfat. Decizia iti apartine. Multa bafta!

| fanta24 explică (pentru Mary1904):

Iti multumesc foarte mult, probabil ai dreptate, insa nu mi-a venit sa cred ca am luat in considerare ideea de a fi cu celalalt baiat, si asta mi-a adus in minte intrebarea: "Daca il iubesc cu adevarat, nu ar fi trebuit sa nici nu ma gandesc la acea posibilitate? Il iubesc cu adevarat?" si mi-am pus singura la indoiala iubirea fata de el. De acea m-am simtit nevoita sa pun aceasta intrebare aici. Multumesc pentru timpul acordat!

| Demonull a răspuns (pentru Mary1904):

Minti frumos dar nu mai minti si pe altii.
Viata nu depinde de o singura persoana..si daca viata ar ajunge sa depinda doar de o singura persoana atunci este totul degeaba.Nu traim la infinit si nu traim decat odata..traieste maximwinkingcu orice persoana, fiecare are locul ei si momentul ei in viata ta

| Mary1904 a răspuns (pentru fanta24):

Uneori, in viata, ne mai punem astfel de intrebari. Dar asta nu inseamna ca nu il mai iubesti pe actualul tau prieten. Il iubesti cu adevarat, asa cred. Cred in iubirea adevarata si respect oamenii care raman alaturi de persoana iubita, chiar daca uneori au indoieli. Tine minte ca, iubitul tau iti ofera ceva ce nu va mai recupera niciodata, tipul sau. Aveti grija de voi. Sper sa iei decizia buna. :*

| Mary1904 a răspuns (pentru Demonull):

Nu mint. Asta e parerea mea. Stiu ca timpurile s-au schimbat, dar cum avem doar o viata, de ce sa o petrecem alaturi de 100 de persoane cand putem sa ne dedicam timpul unei singure persoane care face cat 100. Imi pare rau daca raspunsul meu te-a deranjat, dar e doar parerea mea. Fiecare isi traieste viata asa cum doreste.

| Demonull a răspuns (pentru Mary1904):

Nu m-a deranjat.Nu ai de unde sa stii daca persoana respectiva este cea potrivita pana nu dai si de alte persoane.s-ar putea ca nu X pe care noi il consideram aleasa/alesul sa fie ceea ce noi credem..am trecut prin asa ceva, m-am inselat odata poate de doua ori Mai tarziu am intalnit alte persoane si voi continua sa intalnesc..viata este scurta si mi-ar parea rau sa am amintiri doar cu o persoana..si candva da, va fi una dar pana atunci merg pe principiul ''Sa am de unde alege'' happy
Iti respect parerea desi nu sunt de acord cu ea happySeara buna!

| Mary1904 a răspuns (pentru Demonull):

Am ajuns in momentul in care, nu mi-as putea imagina viata fara el. Avem planuri, o gramada de planuri de viitor. Simt ca, daca l-as vedea in bratele altcuiva, mi-ar frange inima. Simt ca, daca nu ar mai fi al meu nu as putea sa mai fac doi pasi fara sa ma intreb incotro merge viata mea. Stiu ca poate suna stupid, dar e tot ce am, si stiu ca poate nu conteaza dar ma vad langa el, peste 5 ani, 10 ani, toata viata. Multumesc de raspuns. O seara buna si tie.

| Dreams09 a răspuns:

Vaii scumpa asa mi s-a intamplat asta, mi-au facut sufletul bucatele stii ce tare ma doare eu am iertat si doresc fericire eu te rog sa nu ii faci asa ceva, va doresc intelegere sanatate si fericire dragii mei va pup!

| EMAR a răspuns:

Fă ce îți spune inima! O viața ai, de ce sa o regreti?