| KTY123 a întrebat:

Am inceput sa vorbesc cu un tip. Primul tip din viata mea si am avut o relatie aproape perfecta de 2 ani. Cele mai urate parti erau atunci cand el trebuia sa plece in strainatate la munca. Dorul era atat de ingrozitor si totusi am trecut peste. Anul trecut am inceput sa ne certam tot mai des si eram amandoi siguri ca nu o sa mai mearga mai ales ca in scurt timp trebuia sa paraseasca tara. A plecat si cred ca am mai vorbit vreo saptamana si dupa a pus punct. Datorita suferintei am ajuns sa am o relatie cu un foarte bun prieten, sa ii spun Eric, si credeam ca sunt fericita ca poate de asta nu a mers cu primul, dar nu a fost asa. In capul meu mereu il comparam pe actualul cu fostul si dupa aproape 2 luni am inceput sa vorbesc iar cu fostul prin mesaje chiar daca aveam o relatie. Cu cateva zile inainte de ziua mea, primul meu prieten a venit in tara si am inceput sa vorbim tot mai mult si mai mult chiar si cand plecase din tara, iar de aceasta data a fost plecat doar 2 luni. Deja incetasem relatia cu Eric. A ajuns acasa si am fost atat de emotionata si cu toate ca in drum spre casa imi spunea ca ar fi mai bine sa renuntam la relatie, nici unul nu a putut renunta. Tinem asa de mult unul la celalalt. Mereu am facut orice impreuna si am fost alaturi unul de celalalt si continuam cu asta.Am trecut prin multe si inca suntem impreuna. Oare avem doar o persoana de care ne indragostim? Si daca o pierdem ce putem sa facem? Eu trebuie in toamna sa incep facultatea dar nu e ceea ce vreau. Daca ar fi dupa mine as pleca departe cu prietenul meu. Stiu scoala e importanta dar nu si atunci cand o faci mai mult pentru familie. As pleca din tara dar nu vreau sa-mi supar parintii.Chiar nu stiu ce ar trebui sa fac. Stiu imi veti spune ca trebuie sa fac ceea ce simt dar sa fiu sincera nu stiu ce simt. M-as arunca cu capul inainte spre fericire dar daca o sa ma insel si o sa regret? Acest "daca" imi rasuna mereu in cap si acesta e principalul motiv pentru care nu pot sa fac nimic, nimic nu pot duce pana la capat. Am nevoie de sfaturi cat mai multe. Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca risti, poti sa pierzi, daca nu risti ai pierdut deja.
Orice ai alege, e posibil sa pierzi ceva.
Asa e in viata, toate alegerile ne formeaza ca oameni, ca persoane.
Poate unele pierderi par greu de suportat, dar, odata ajuns in situatia in care ai pierdut, tragi concluziile si mergi mai departe, incercand sa indrepti, sa-ti creezi un nou drum.
Asa si aici, orice ai alege, o vei face cu o urma de indoiala, insa, chiar si de vei pierde, viata va merge in continuare.
Daca alegi sa continui facultate, ei bine, exista si alti barbati, poate nu or fi ei primii din viata ta, dar sunt sigur ca undeva, unul te poate face sa te indragostesti de el.
In schimb daca vei merge cu el, vei pierde progresul de la facultate, ce e drept, o poti relua, nu e totul pierdut.
Eu nu pot sa zic ce as face in locul tau, deoarece nu sunt, si chiar mi-ar fi greu, ba chiar imposibil sa-ti ofer un raspuns impartial.

Incearca sa vezi care pierdere ai suporta-o mai usor.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Doar tu stii.
Daca poti sa ai incredere in el, daca puteti avea ceva de viitor ca sa nu mergi in strainatate sa lasi si scoala, sa iti superi si parintii si sa ramai si cu buza umflata.Stiu ca dragostea e mare, dar vorbeste cu el despre asta.Vezi daca nu vrea el sa se intoarca si sa fie langa tine macar cat timp iti faci facultatea, sau macar sa mearga pe timp mai scurt. Daca 2 ani de zile a tot fost plecat si nu a facut mai nimic inseamna ca nu are rost sa mai piarda vremea prin strainatate ca se pare ca nu strange bani pentru ceva serios.
Daca te iubeste va face un compromis pentru tine si linistea ta, daca nu mai bine nu risca.

| Emma30555 a răspuns:

Avand in vedere ca relatia nu merge foarte bine ca esti oricum foarte tanara si ai tot timpul inainte sa cunosti alt baiat cel mai bine pentru tine este sa te gandesti la viitorul tau, sa ti continui scoala, sa te gandesti la binele tau. La facultate e un nou inceput si vei cunoaste alt mediu, alti oameni, alte experienta, e pacat sa nu incerci sa vezi ce iti rezerva viata. Poate te vei indragosti din nou. Macar incearca un an si daca nu o sa ti placa atunci poti lua alta decizie.

| Anabela777 a răspuns:

In locul tau n-as mai fi vorbit de la bun inceput cu el. Consider ca dragostea nu e singurul lucru de pe planeta ce-ti poate aduce fericire si vazand mesajul tau, banuiesc ca dragostea asta ti-a adus mai multa durere decat fericire. Vad dragostea mai mult ca pe un lucru fictiv, ce apare in povesti ca cel mai frumos lucru dar in realitate e de rahat.