| Royal133231 a întrebat:

Mentionez ca sunt fata si am aproape 17 ani si nu am o menstruatie regulata, desi in ultimele 2 luni venindu-mi pe 18 respectiv 19 desi era o diferenta mai mare pana acum. Am avut pe la inceputul lunii cu iubitul meu 2 contacte protejate, verificate dupa si erau ok. Suntem in 27 si ar fi trebuit sa imi vina, mentionez ca am fost stresata in legatura cu situatia, este vreo posibila sarcina sau alt motiv pentru intarzierea acesteia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca a fost folosita o metoda de protectie sigura, care a functionat si a fost si verificat si s-a constatat ca nu s-au produs incidente nedorite, rezulta ca formarea unei sarcini in asemenea situatii devine imposibila. Neinceperea menstruatiei in astfel de cazuri se datoreaza intotdeauna faptului ca dereglarile de natura endocrina si hormonala se produc constant, fiind inerente in cazul ciclurilor menstruale neregulate. In cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE caracteristica lor principala este impredictibilitatea momentului de incepere a menstruatiei, precum si imposibilitatea de a se putea prevede lungimea ciclului. Este unanim acceptat ca este posibil ca dupa un ciclu foarte scurt de 21-23 de zile sa urmeze un ciclu la fel de scurt, dar se poate intampla ca lungimea sa fie una normala de 28 de zile, sa fie una lunga de 35 de zile, sau un ciclu foarte lung de peste 42 de zile care poate fi considerata ca fiind totusi una "normala". In concluzie folosirea termenului de "intarziere" in cazul ciclului neregulat este improprie/incorecta fiindca lipseste, NU exista un reper FIX/PRECIS fata de care sa poata fie calculate atat momentul ovulatiei cat si implicit cel al menstruatiei. Motivul principal al acestor diferente de lungime intre 2 cicluri menstruale succesive si imposibilitatea de a prevede momentul de inceperea a urmatoarei menstruatii, se datoreaza functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine care nu produc la timp si in cantitati optime si echilibrate hormonii feminini estrogen si progesteron. Aceste dereglari hormonale pot fi mai mult sau mai putin intense si pot produce efecte imposibil de anticipat. Lipsa simptomelor premenstruale denota faptul ca exista premizele/ca este posibil ca momentul inceperii menstruatiei sa se produca doar dupa ce vor mai trece inca cateva zile de "intarziere". Multa sanatate!

1 răspuns: