| Mariageorgianadreea a întrebat:

Buna! Am o problemă care îmi stă pe cap și sunt sigură că tu ma poți ajuta sa ma liniștesc pentru că ești mai informată în acest domeniu. Recent mi-am inceput din nou viața sexuală cu un noul meu partener. Am avut contacte sexuale (toate protejate!) incepand cu data de 11 iunie pana pe 17 iunie aprox. In fiecare noapte. Țin să menționez că au fost imediat după menstruație (adica de ex. la primul contact cu el era fix ultima zi de menstruație). La aprox. două săptămâni după ultimul contact sexual am început să am dureri de stomac și abdominale care au ținut aprox. o săptămână și au fost foarte asemănătoare cu durerile menstruale. Am crezut că poate au fost din cauza faptului că nu am mai avut un contact sexual de mult timp sau pentru îmi încordam stomacul în timpul actului sexual. Menstruația mea a fost mereu una neregulată dar în ultimele luni mi-a venit cam la începutul fiecărei luni. Penultima menstruatie a inceput pe 4 sau 5 mai si cea din iunie a inceput pe 7 spre 8. De fel mă stresez foarte, foarte ușor după fiecare contact sexual si fiecare stare pe care o am o asociez cu simptomele de sarcina. Părerea ta contează foarte mult pentru mine. În situația aceasta. În afara durerilor de stomac orice alt mic simptom care ar putea fi asociat cu cel de sarcină îl luam direct ca un simptom de sarcină. De exemplu mi se face rău foarte ușor de fel dar de fiecare dată când mi s-a făcut de la ultimul contact până acum il luam evident ca pe un simptom de sarcină. La fel și cu oboseala. În afară de aceste simptome am observat doar astăzi că sânii mei par mai voluminoși deși in zilele anterioare nu erau asa. Marți dimineață am făcut un test de sarcină iar rezultatul a fost negativ. L-am făcut pentru a mă liniști dar faptul că menstruația încă nu mi-a venit și mă așteptam să vină până acum mă stresează din ce în ce mai tare. Țin să menționez că în timpul actului sexual singura chestie care m-a pus pe gânduri a fost că el s-a atins în zona intimă si imediat după m-a atins pe mine. În toate acele nopți în care noi am avut contact sexual el nu și-a dat drumul decât de două ori și mă gândesc că atunci când s-a atins în zona intimă erau șanse foarte slabe să aibă lichid preejaculator pe mână, niciun caz altceva pentru că nu isi daduse drumul. Acum nu știu ce să fac pentru că sunt în continuare stresată și aș vrea foarte mult să îmi răspunzi și să îmi spui tu ce părere ai despre toată situația. Voi face din nou un test de sarcină luni sau marti în caz că nici până atunci nu se arată menstruația.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu parerea noastra trebuie sa conteze pentru tine, mergi la medicul ginecolog sa te consulte, medicii reali stau in cabinet nu pe TPU, parerea unui medic trebuie sa te intereseze, mergi luni la medicul de familie si ia trimitere la ginecologie si consultatia va fi gratuita, ce varsta ai? Trebuie sa faci si o ecografie abdominala si una vaginala ca sa puna medicul un diagnostic corect.

| Mariageorgianadreea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Momentan nu pot merge la medic, de asta cer pareri pe unde apuc.

| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de stomac NU sunt simptome de sarcina, iar stomacul nu doare nici daca ai fii insarcinata!

Durerile de stomac sunt de cu totul alta natura: posibil de la gastrita, ulcer, infectia helicobacter pilori, reflux esofagian, de la mancare condimentata, acidulata sau tocaturi ori afumaturi.

Cum spui ca toate partidele sexuale au fost protejate, inseamna ca nu ai motiv de ingrijoare, fiindca-i imposibil sa ramai gravida prin prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur nu ai rămas gravidă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde l-ai găsit pe iubitul tău?

| Mariageorgianadreea explică (pentru anonim_4396):

De ce mereu se trezesc sa răspundă vreo doi ca tine?

| Miruna333 a răspuns:

Este totul in capul tau, stresul iti afecteaza corpul. Cum sa ramai insarcinata daca te protejezi? Consula un medic daca tot nu trec durerile.

| Mariageorgianadreea explică:

Cred ca stai doar pe categoria asta ca un terminat, get a life