| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep...de multe ori m-am pornit sa scriu despre problema aceasta dar crezind ca nu voi mai avea nevoie de sfaturi, am renuntat. Deci ...am o relatie de 3 ani si ceva cu un baiat ( eu 18, el 20 ) e o relatie la distanta insa ne vedem foarte des cu exceptia cazurilor cind este plecat peste hotare. Ne intelegem bine insa din cauza faptului ca ma verifica la orice pas, ca imi interzice sa discut cu prietenii ( ma refer la baieti), dar de fapt nici nu am cu cine pentru ca am renuntat la cei mai buni prieteni pentru faptul ca lui nu-i placeau si pentru ca ii suspecta ca ar dori de la mine ceva mai mult, mi-am dat seama ca odata ce face asta inseamna ca nu are incredere in mine si pe deasupra mai este si extrem de gelos. Deseori imi raspunde in locul meu la mesaje sau ii blocheaza pe cei care ma saluta, drept care trebuie sa-mi cer scuze in numele lui. Ma simt aiurea, ca un ciine legat pentru ca spune ca "se teme sa nu ma piarda ", si pentru ca imi pune conditii care nu ma aranjeaza dar le accept pentru ca il iubesc mult. Am renuntat la prieteni, la toate lucrurile pe care le aveam si obisnuiam sa le fac inainte sa ne cunoastem, acum nu-l am decit pe el si pe mine singura atunci cind nu ma intelege. Observ din comportament ca vrea sa ma vada altfel decit sunt eu, si ma intreb : "Daca iubesti accepti asa cum este" sau " Cel care iubeste nu incearca sa te schimbe. El te completeaza "?

12 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ooo, ce romsntic ca se strofoaca atata pentru tine! Chiar e inspaimantat sa aiba o viata fara tine. Hai sa iti zoc ceva: oricum ar fi, o fata e o mai buna prietena decat un baiat, pentru tine. Nu exista prietenie intre un baiat si o fata, foarte foarte rare sunt cazurile, deci iubitul tau te.a scos din neplaceri. Acum, vrei sa spui ca te.a indepartat si de prietenele tale, fete? El are prieteni? Daca el are, si tu ai voie, doar nu e privilegiat. Asa sa ii spui si sa incepi o discutie serioasa di calma cu el. El iubeste prea mult si prea cu pasiune, iar uneori incepe sa exagereze rau de tot. Discutati frumusel despre ce va deranjeaza la celalalt, dar fara sa va luati de cap, si dr asemenea, ce va place la celalalt, ca sa nu se incheie discutia cu suparari. E el exagerat, dar mai are si dreptate. Discutati si ne mai scrii ce s.a intamplat, ok?

| Mayar a răspuns:

Tu ai avut dpar prietebi baieti? Intre baieti si fere si exista prietenie. Iubitul tau are dreptate

| Sofia08 a răspuns (pentru Mayar):

Nu doar baieti, doar ca nu mai suport atita gelozie chiar si la un simplu "Salut '' se baga si ma ia la intrebari. Daca lui i se poate tot, de ce mie nu?! Ma conving ca gelozia e o boala psihica.

| Mayar a răspuns (pentru Sofia08):

Fa ca ti.am sugerat mai sus - cu purtarea unei discutii.

| BruneTTe a răspuns:

Hei!
Nu o sa-ti placa ceea ce am sa-ti spun, dar asta este. Eu acum aproximativ un an am iesit dintr-o relatie asemanatoare cu a ta care a durat tot aproximativ 3 ani. Si el era gelos, nu chiar asa gelos ca al tau, dar oricum nu-mi era bine cu el. Si eu l-am iubit enorm si am inchis ochii la tot ce spunea/facea, ca si tine am renuntat la toate prietenele mele, pe care le refuzam mereu cand voiau sa iesim si bineinteles, asa cum era si clar, relatia s-a dus si odata cu ea s-a dus si viata mea sociala.De un an sunt singura si in ceea ce priveste relatia, si prietenii, abia abia am inceput sa-mi restabilesc relatiile. E greu ca dupa 3 ani in care ai tot refuzat anumite persoane sa vii sa spui "hei, imi pare rau ca nu am mai iesit cu voi atata timp, ma primti inapoi?". Sa fim seriosi, cine face asta?
Stiu ca-l iubesti si ca nu simti ca-l poti parasi, dar crede-ma, relatia asta nu duce niciunde. Ma rog, o solutie ar fi sa vorbesti cu el, sa-i spui frumos ca tu nu mai poti continua in conditiile astea si daca te iubeste cu adevarat si vrea sa va fie bine, se va conforma si ma renunta la atitudinea asta. Dar ma indoiesc ca va putea, asa e el. Gandeste-te numai la tine: din moment ce ai ajuns sa pui intrebarea asta aici, pe TPU, e clar ca deja in mintea ta e prezenta ideea ca relatia asta nu te duce niciunde. E decizia ta in final.
Si referitor la ceea ce ai scris la final: daca iubesti, il accepti pe celalalt asa cum este ..aici e discutabil. Te poate iubi enorm si tot sa-ti controleze viata, sa incearca sa te schimbe (vezi cazul tau si al meu). Asa sunt ei, ne iubesc, dar ne fac si rau, e o iubire nociva, obsesiva. Repet, decizia e a ta. Cauta sa-ti fie bine.
Sper ca te-am ajutat.

| RAY a răspuns:

Posibil tradat, dezamagit in trecut isi ea niste forme de asigurari ca nu il lasi, mie nu-mi place relatile la distanta nu se compara cu ceva real, unde nu e incredere nu e nimic, omul asta nu are incredere in tine e aiurea

| SergiuBoss11 a răspuns:

Gelozia este o manifestare a iubiriithinking, dar unii o transforma in obsesie, iar din asta numai partenerul are de suferit.
Totusi, e normal sa nu te lase sa vorbesti cu alti barbati.winkingNu cred eu ca e atat de rau incat nici cu prietenele tale nu te lasa sa iesi.Sa fim seriosi!

| ALGator a răspuns:

De o asemenea persoana trebuie sa te descotorosesti cit mai repede si cu fermitate, pentru ca din cauza geloziei risca sa se agate de tine, sa te tulbure si sa te faca sa suferi mult. Nu, nu trebuie sa accepti orice daca iubesti.
Nu aveti niciun viitor impreuna din cauza laturii lui manipulative. Dar ai un viitor singura, pentru ca ai 18 ani. Fa pasul, altfel iti garantez ca ajungi sa-l faci la 60. Dar atunci nu vei mai avea inca o viata.

| LostInPark a răspuns:

Bla, bla bla bla, bla bla bla, bla, bla bla bla, bla bla...blaaa.

Intreaba ortacul daca vrea sa se minta singur toata viata si de ce nu prefera o relatie pe incredere.Ori nu e capabil si simte ca s-a rupt totul daca te-a pierdut...probabil are dreptate, daca nu el atunci cine naiba sa-l cunoasca asa de bine.

Stai cu el, e frumos sa cladesti intelegere intr-o relatie bolnava.

| Valleria a răspuns:

Priveste filmul Culorile
https://www.youtube.com/watch?v=f3HDJMo_KO8
Daca nu vrei sa ajungi ca fata din film stii ce ai de facut :)

| Sofia08 a răspuns (pentru Valleria):

Culmea. am privit impreuna cu toate ca eu il privisem si inainte dar am vrut sa-l vada si el ca sa-si de-a seama si la final stii ce-a spus? "N-am inteles nimic, aiureli...'' si se ridea negind ca ar putea fi si la noi asa.

| Domnuleeeeu a răspuns:

Pune-i si tu niste conditii. Il lasi sa isi bata joc de tine in halul asta? Eu zic sa ii spui sa te lase sa vorbesti si cu alti baieti iar daca accepta inseamna ca te iubeste, dar daca nu aceepta si alege sa se desparta de tine inseamna ca ti-ai pierdut vremea. Nu mi se pare normal ce face el, e prea posesiv. Fa cum crezi, oricum mie nu mi se pare normal. Bye.