| anonim_4396 a întrebat:

Sunt noua pe aici, si vreau sa va spun povestea mea. Acum un an jumatate m-am angajat, si la vreo 2 luni dupa aceea l-am cunoscut pe actualul meu iubit ( D ).El avea un prieten foarte bun ( V ), care lucreaza si el in acelasi loc cu noi, si cu care ne intalneam aproape in fiecare zi. V e o persoana foarte sociabila si foarte glumeata, si acum 5 luni m-am indragostit de el. Totul a pornit de la o gluma facuta de el, si intr-o zi m-a invitat in oras. Am iesit, am stat pana noaptea tarziu, parintilor mei le-am spus ca ies cu D, ca sa nu isi faca griji. Am tinuto asa timp de 2 luni, ne intalneam pe furis, la servici, ori la prieteni. Stiam ca toata treaba asta nu va duce nicaieri, si am decis sa pun punct, mai ales ca ei doi sunt prieteni. El mi-a spus ca nu poate sa renunte la mine, s-a despartit de prietena lui cu care era de 6 ani, si a hotarat sa ii spuna tot lui D. In prima faza, D a fost foarte nervos,dar nu a vrut sa ne despartim si mi-a mai dat o sansa, lucru pe care eu nu eram sigura daca sa il accept sau nu, pentru ca eram hotarata sa termin cu amandoi. Ei doi nici nu mai vorbesc acum,nici nu se mai saluta, si ma simt foarte vinovata din cauza asta. V, inca mai da semnale ca ar vrea sa fim impreuna, chiar el mi-a zis ca ii e dor de vremurile de demult,dar nu i-am raspuns, desi mi-as fi dorit sa o fac. Si-a cam schimbat parerea despre mine, nu mai e asa sigur ca am simtit ceva sau ca mai simt, mai ales ca ma vede in fiecare zi cu D. Problema e ca mama mea nu il suporta pe baiatu asta si la firma unde lucrez daca s-ar auzi toata treaba asta, m-as face de rahat. Eu momentan sunt cu D, dar nu il mai iubesc. El se purta foarte urat cu mine la inceput, si cred ca de asta am cautat afectiune in alta parte. V, nici acum nu s-a impacat cu prietena lui, a incercat asa de ochii lumii, dar si ea a aflat totul si a renuntat. Acum nu stiu ce sa fac, inca mai am sentimente foarte profunde pentru V, dar ma simt vinovata pentru ca ei 2 nu mai vorbesc din cauza mea.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, chiar nu stiu ce sa m-ai fac, si va rog nu ma criticati, au facut-o altii destul.

Răspuns Câştigător
| JustSomebody a răspuns:

Buna.In primul rand mi se pare foarte urat faptul ca l-ai inselat pe iubitul tau tocmai cu cel mai bun prieten al sau si ai rams totusi cu el desi nu in iubesti.Ce fel de treaba este asta? Tu iti bati joc de amandoi, plus ca le-ai stricat prietenia si l-ai despartit pe acel V-cum ii zici tu- de prietena lui.Sincer,mi se pare jignitor.Dar eu totusi vreau sa te ajut si iti spun parerea mea. Explica-i prietenului tau ceea ce ne-ai spus tu noua aici si desparte-te de el, desi el ar trebui sa faca asta caci tu l-ai inselat si ai profitat de faptul ca te iubeste. Apoi, du-te la fostul lui prieten, acel V, si spune-i ca vrei sa fii cu el.Nu stiu sigur daca va accepta.Dar pe langa asta incearca sa gasesti o cale sa ii impaci, pentru ca la un moment dat vor ajunge sa te urasca amandoi pentru ca le-ai stricat viata.NU te poti retrage din viata lor pur si simplu dupa cate ai facut.Repara-ti greselile si alege odata, nu te mai juca cu ei.Mi-am dat seama ca amandoi te iubesc mult, dar tu pe cine iubesti mai mult? Daca vrei sa fii cu V nu vad ce te opreste? A cred ca stiu:greselile din trecut cu D.Deci,repara acele greseli ca sa poti trece in prezent cu acel V.Nu uita ca tu esti vinovata de faptul ca nu mai sunt prieteni si nu ii poti lasa cu ochii in soare. Sper sa te descurcihappy Bye

7 răspunsuri:
| xKaяikatuяix a răspuns:

Salut :].

Povestea ta este interesanta si chestii din astea se intampla cam des, din pacate sad. E normal sa te simti vinovata pentru ce s-a intamplat cu V si D, dar daca chiar il iubesti cu adevarat pe V ar trebui sa dati relatiei voastre o sansa happy. Sau daca chiar vrei sa se impace cei 2 ar trebui sa incerci sa vorbesti cu ei, sa-i impaci si ar fi mai bine sa incerci sa nu te complici cu nici unul ca toate duc la mai multa cearta. Incearca sa fii cu altcineva ca sa ii acorzi lui D si V o sansa sa fie iar prieteni, ca din cauza unei fete s-au certat.
Dar ar trebui sa incerci sa vb cu cei 2 si sa le zici pe cine alegi, pe cine iubesti cu adevarat ca nu are rost sa fi cu cineva daca nu mai ai sentimente de iubire fata de acea persoana. Daca chiar il iubesti pe V, D ar trebui sa inteleaga, si daca chiar te iubeste cu adevarat D atunci te-ar lasa sa pleci.
Este foarte greu cand apar asa situatii, crede-ma si eu am trecut prin asta, si m-a durur enorm cand din cauza mea s-a despartit un baiat de iubota lui pentru mine, si el a inteles gresit, ca a crezut ca vreau sa fiu cu el, si dupa l-a durut foarte tare straight face. Si multe alte cazuri sau mai intamplat, si cand se intampla asta eu sufar mai mult ca acea persoana. Ii o slabiciune mare la mine.Dar in fine oh go on
Tot ce mai pot sa-ti zic este sa-ti urmezi inima, ca 97% te v-a duce pe calea dreapta peace sign!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Phiuuuuuh, eu nu zic nimic dar o sa ai mari surprize, sa vezi cum o sa fi catalogata, trebuie sa iti pui ordine in viata si sa te lasi de proastele apucaturi pe care le ai, daca tu erai in relatie de 2 luni cu V trebuia sa te gandesti foarte mult daca merita sau nu intalnirea cu D, uite asa patesc si eu cu unele prietene ale prietenilor mei dar le atrag atentia ca suntem simplii amici, cea mai mare vina o ai tu dar sa nu dramatizam ca o viata avem si trebuie sa ne-o traim, spune-l celor 2 ca relatia dintre voi s-a terminat, nu-ti mai face prieten la serviciu, sentimntele care le ai pentru V sunt false urme ale vinovatiei tale, cum am zis, viata merge inainte si noi dupa ea ca daca ne impotmolim intr-o situatie asemeni celei mai sus scrise e de rau, scurt si la obiect, fara sentimente fara regrete tati, rupe relatiile cu cei doi

| Lia09 a răspuns:

Din moment ce il iubesti pe V. sau cel putin ai niste sentimente profunde pentru el, de ce nu lasi totul in urma si sa o iei de la capat cu el?
Draga mea, VIATA este UNA SINGURA! Profita de tot ceea ce poti. De ce sa te chinui langa D? Doar pentru ca ei erau prieteni si etc? Nimic nu e drept in viata asta, dar asta e. De ce sa suferi si tu, cand de fapt poti fi fericita? Nu te mai gandi atata ce o sa zica ala, ce o sa zica celalalt. Gandeste-te tu foarte foarte foarte bine la ceea ce iti doresti cu adevarat, cu cine poti fi fericita (cu D. sau cu V.) si fa alegerea corecta!
Nu se merita sa te gandesti asa mult la ceilalti, pentru ca pana la urma e doar viata ta. Ei nu isi vor croi viata dupa tine, de asta sa fii sigura! Fiecare doarme asa cum isi asterne. Esti tanara, ai toata viata inainte, de ce sa irosesti niste clipe?
Eu zic sa-l lasi pe D. in pace si sa-ti vezi de relatia ta cu V., mai ales ca deja se stiu sentimentele voastre (ale tale si ale lui V.). Ce rost are sa va mai "ascundeti" si sa suferiti amandoi, cand puteti si impreuna si sa fiti fericiti?
Eu zic sa-l alegi pe V! Multa fericire.

| AngelGirl5 a răspuns:

Corect! Dragoste cu forta nu se poate. Parerea mea e ca ar trebui sa inchi orice socoteli cu amandoi, pentru ca e reputatia ta in joc. Si daca se afla si mai departe, sau daca il alegi pe V in continuare, vorba ta, te vei face de rahat. Lasa-i in pace si gaseste-ti pe altcineva ca nu sta lumea'n doi baieti.
Sunt prieteni, sau erau, nu are sens sa ii faci sa se simta prost!

| yonela20 a răspuns:

Multumesc pentru pareri, dar cred ca cel mai bun lucru pe care il pot face e sa incetez cu amandoi. Daca ar fi sa aleg cu mintea, l-as alege pe D, dar daca ar fi sa aleg cu inima l-as alege pe M. Stiu ca o sa ma doara, dar asa e mai bine si pentru mine, dar si pentru ei. Nu vreau sa imi bat joc de nimeni, D a fost primul meu iubit, l-am divinizat, in timp ce el nici nu imi acorda atentie. De asta m-am implicat intr-o alta relatie, am cautat afectiune din alta parte. Nu fac pe victima, dar nu sunt numai eu de vina in toata treaba asta. Mi s-a oferit o alta slujba, in alta parte, si eram in dubii daca sa accept sau nu, cred ca voi accepta, numai asa ma pot detasa de tot ce ma leaga de ei 2. O zi buna va doresc!

| JustSomebody a răspuns (pentru yonela20):

Daca tu crezi ca asa vei scapa de suferinta si iti vei gasi linistea sa stii ca eu te sustinhappySper sa iti gasesti fericirea.Bye:*

| danyel2124 a răspuns:

Nu mai asculta de gura lumii... or sa vorbeasca un timp si dupa aia o sa uite, si daca cu " D" nu te intelegi.lasa-l. dragoste cu forta nu se poate