| Girlslovelife19 a întrebat:

Buna TPU.Nu stiu daca am ales categoria buna dar. Aveti momente cand va simtiti singuri si deprimati?straight face Eu in momentul asta ma simt groaznic.Nu suport sa vad cuplurile in jurul meu prea multa fericire pentru mine...(forever alone) Stiu ca inca sunt mica(16 ani) ca sa zic chestii de genu nu am iubit vai ce sa fac sau din astea dar uneori simt nevoia de iubire si de atentie din partea cuiva. Chiar si prietena mea cea mai buna a cam uitat de mine de cand are prieten. Stiu ca multi o sa-mi zica sa stau naibii cu cartile-n poala si sa las iubirea ca sunt prea mica si chiar si cu acest risc va cer sfaturile pentru ca am nevoie de ele pentru ca simt ca intru in depresiestraight face Multumesc celor care imi raspund serios si ma inteleg.

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Este o stare destul de comuna la adolescentii din ziua de azi. Experimenteaza sentimente si senzatii noi contradictorii,nu stiu ce vor,par ca au cele mai mari probleme,vor toata atentia, se supara /irita foarte repede, nimic nu-i multumesc, etc.
Este o etapa dificila, care trece mai repede sau mai tarziu.In schimb depinde de fiecare cum stie sa treaca peste aceste impasuri.iti sugerez sa mergi pe motto-ul:dont warry, be happy.Invata sa disfruti,sa te bucuri de viata sa fi fericit sa razi si cel mai important sa fi recunoscator pentru ceea ce ai:ce daca nu ai un iubit,nu trebuie sa tratezi cu invidie, gelozie, sarcasm, greata alte culuri; bucurate pentru ele ca sunt fericite si bucura-te pentru tine ca poti sa disfruti de libertate:poti sa-ti dedici timp tie, nu trebuie sa da-i nimanui explicatii pentru nimic...Si alte lucruri de acest gen.Iesi din cercul tau de lacrimi si amaraciune si bucure-te de acesti ani minunati care nu se vor mai intoarce:consolideaza-ti prietenii, disfruta de un hobby, etc.
Acum, cat esti libera de probleme si griji nefondate.

| Girlslovelife19 explică (pentru lo):

Multumesc din tot sufletul pentru raspuns! Ti-am dat funda deoarece am considerat ca mai ajutat.Multumesc inca odata:3

21 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns:

Ah, trec prin aceeași situație ca și tine. Și eu am tot 16 și nu mai am chef de nimic, mă simt deprimată, complexată și nu mai suport să văd cuplurile din jurul meu. De fapt, mi-e greață de ele, am ajuns să simt repulsie față de tot ce înseamnă romantism. Nu-mi doresc o relație din cauza asta, dar totodată mă simt singură și e ciudat...Am nevoia să mă simt apreciată, am început să nici nu prea mănânc din cauza stării mele.
M-am schimbat foarte mult în ultima vreme și m-am maturizat, chiar prietenii mei ajung să-mi spună asta. Prietena mea cea mai bună, nu știu ce să zic despre ea, și între noi s-a cam răcit relația.
Sper că e o senzație trecătoare deși ține de ceva vreme, dar mă simt forever alone, deși, și eu sunt conștientă că sunt mică ca să spun asta, dar pur și simplu asta simt.
Nu prea poți face ceva în legătură cu asta, aș spune să mai ieși cu prietenii, dar nu prea ajută. Cel mai mult ți-ar face bine niște activități creatie gen: scris/citit/desenat. Ascultă și niște muzică liniștitoare, să sperăm că va trece curând happy

| DeeaMarry a răspuns:

Of. Cunosc senzatia.
Dar sa nu crezi ca atunci cand o sa ai o relatie(chiar bazata pe iubire reciproca) nu o sa fie probleme. Mereu o sa se iveasca de undeva. Mai grave sau mai putin grave, dar o sa fie.
Te sfatuiesc sa te bucuri de libertate si sa iesi mai mult cu prietenii. Cum a zis cineva mai sus, sa iti gasesti mai multe activitati in care sa fii prinsa zilnic, pentru ca lipsa de ocupatie are o contributie mare la starea ta, parerea mea.
Nu te sfii sa ceri ajutorul celor din jur, poate chiar ajutorul unui psiholog daca starea ta nu se imbunatateste.
Ai grija de tine! happy

| Girlslovelife19 explică (pentru DeeaMarry):

Multumesc pentru sfaturipuppy dog eyes o seara placuta:*

| DeeaMarry a răspuns (pentru Girlslovelife19):

Cu multa placere! happy

| iubesc a răspuns:

Buna. Incadreaza-te si tu intr-un grup, faceti lucruri impreuna intr-un cuvant fii sociabila. E doar un moment de respiro! Acusi acusi iti va bate la usa dragostea si nu ii vei putea face fata! Be happy!

| neutrino a răspuns:

Si depresia poate maturiza, in bine, un om. Capul sus printesa, este timpul sa-ti arati, in primul rand tie, cat de isteata si frumoasa esti! Acum vine iubirea peste tine si te va prinde cu ochii umezi!

| Girlslovelife19 explică (pentru neutrino):

Frumos raspunspuppy dog eyes multumesc

| Maxim96 a răspuns:

Destul de des intalnita la adolescenti, dar trecem si peste asta.

| Zatharra a răspuns:

Somnul și muzica ajută.

| ThePoet a răspuns:

La mine asta-i o stare generala, dar sti cum se zice - ne-o facem cu mana noastra. Te inteleg perfect si sfatul meu pentru tine (cat si pentru mine, ca am aceeasi problema) ii sa incerci sa iesi din monotonia asta, nu s-o adancesti. Cauta oameni noi cu care sa comunici, incearca sa-ti faci prieteni noi. Da-i si tu o excursie sau ceva, nu sta degeaba. Sau incearca sa faci ceva constructiv, ceva care sa iti ocupe timpul ca sa nu te mai gandesti la chestile astea.

| Girlslovelife19 explică (pentru ThePoet):

Ma gandesc la multe variante sa scap de starea asta dar...sa nu uit:Multumesc!puppy dog eyes

| Wehes a răspuns:

Mda, din ce am citit ma regasesc cu totul.
Si eu aveam un prieten cu, care vorbeam la telefon cam 5 ore pe zi ( tot felul de prostii, doar ca radeam si ne amuzam ) si-a facut prietena si iti dai seama ca nu l-am urat sau ceva de genu, am inteles situatia si am incetat sa mai vorbim, doar asa ocazional ( 1 data la 2 saptamani.)
Am incercat sa gasesc alte activitati sa nu ma plictisesc, sa fac ceva ce sa imi placa. Nu pot spune ca am gasit pentru ca nah, stau in casa mai mult si imi pierd timpul pe net, filme, etc.
Si nu pot sa spun ca sunt retras sau rusinos..cand sunt cu un grup de prieteni vorbesc foarte mult si asa, dar nu stiu.
Poate avem o etapa a vietii mai grea, probabil ca o sa gasim pe cineva si pentru noi.
Si nu se intampla doar la fete ( tie ), uite ca sunt baiat si patesc aceleasi lucruri..fiecare cu problemele lui.
Sa speram, ca vom trece peste. O seara placuta sa ai big grin

| Girlslovelife19 explică (pentru Wehes):

Multumesc ca ai raspunsbig grin Prietena mea cea mai buna ma suna sa iesim dar degeaba ies cu ea ca vine cu prietenul si iti dai seama ca e o sitatie penibila sa te simti in plusstraight face Nici eu nu sunt retrasa sau rusinoasa de fapt sunt chiar foarte sociabilalaughing si eu pierd ziua uitandu-ma la filme sau stand pe facebook, dar cum spuneai sper sa trecem pestehappy O seara placuta si tie

| maria_7379 a răspuns:

Stiu cum e sa fi deprimata. Aproape mereu sunt deprimata dar iubirea celor dragi ma ajuta mereu. Ascult muzica vorbesc cu persoanele dragi mie. Incearca sa faci si tu asta. Si cred ca ar fi bine sa ii spui prietenii tale ca te deranjeaza cand nu te baga in seama

| AnoOo a răspuns:

Si eu sunt(ma simt) ca tine in afara faptului ca eu sunt baiat si ca nu sunt intr-o stare de depresie. Tanjesc dupa iubire as da orice ca sa fiu cu cineva care ma iubeste si pe care sa o iubesc.Sa fiu indragostit... dar uite nu sunt in starea aia de a ma simti singur si deprimat deoarece am o ocupatie -> lucrez si + ca ma gandesc intotdeauna ca voi intalni o tipa care ma va face sa zambesc de fiecare data cand am sa o aud/vad/miros.

Sfatul meu este sa thinking faci ce iti place laughing adica sa iti gasesti o ocupatie > poti desena poti scrie poti confectiona chestii nu stiu ce iti place tie si te pasioneaza. Poti vorbii cu prieteni cu care nu ai mai vorbit de mult timp sau cu prieteni cu care nu te intelegi/intelegeai bine.

| Girlslovelife19 explică (pentru AnoOo):

Multumesc de raspunspuppy dog eyessi am sa incerc sa fac ce mi-ai sugerat. Sper sa intalnesti o fata care sa-ti suceasca mintilewinking

| AnoOo a răspuns (pentru Girlslovelife19):

laughing cu siguranta ca am sa o intalnesc devil! si la fel si tu (pe el... el care te v-a scoate din minti laughing ). Prima mea prietena a fost la 17 si a fost o tipa super super speciala! Deci stai linistita ca vei avea timp pentru a intalni pe cineva care sa iti inveseleasca ziua si care sa fie atat de special pentru tine incat sa il lasi sa iti fure "primul sarut" happy! Hai ca o dau in melancolie/poezie/romanticism laughing. Workout/Makeout/Do what you like to do. + iti mai recomand o chestie apuca-te de vizionat anime-uri. Steins; Gate e super (sunt 100% ca te v-a scoate din starea in care esti si te v-a aduce in starea asta de visare in care sunt si eu laughing si crede-ma e super bine. ^.^ ) :*.

| Girlslovelife19 explică (pentru AnoOo):

whistling primul sarut s-a cam duslaughing o mai dam si in romantism:3 uneori...mersi de incurajari^_^ :*:*

| Capsuna123 a răspuns:

Nu ai nevoie ne nimeni sa te simti bine, uite-te la o comedie, bucura-te de orice, de un tricou care iti place mult, de o nota de la scoala.Si eu am drecut printr-o astfel de"depresie" si singurul lucru care m-a ajutat sa trec prin asta a fost persoana la care m-a asteptam cel mai putin. Vorbeste cu prietenii tai, iesiti, nu mai baga in seama lucrurile din jurul tau, distreaza-te!

| Øfïcïäl_Paula_2003 a răspuns:

Si eu sunt în aceiași situație?