| Auslesse a întrebat:

o alta intrebare.

intai sa va explic..am vorbit cu un baiat prin mesaje, timp de 2 luni si jumatate, mi-a vorbit frumos, cu "draga", pupici.a facut diverse glume pe tema unei eventuale relatii..etc.

pe strada cand ne intalneam, mereu ma saluta, imi zambea..si dadea tot felul de "semne",in urma carora,atat eu cat si ceilalti care au vazut,mi-au zis ca acest comportament al baiatului e cumva"suspect",in sensul ca i-ar placea de mine si ar vrea sa se apropie de mine,dar ceva il retine.

dupa cum am mai zis,in tot acest timp a facut mai multe glume,pe tema unei eventuale relatii intre noi doi.

la un moment dat,vazand ca nu mai da nici un semn,l-am lasat in pace,nu l-am mai cautat absolut deloc,deoarece vroiam sa-i vad comportamentul,sa vad daca il interesez sau nu...

ei bine,dupa o saptamana in care nu am vorbit,tot el a fost cel care mi-a trimis mesaj,pretextand ca,de fapt,a avut treaba, si,intr-adevar,a avut si multa treaba, dar a avut si destul timp liber.

acum insa, iar am ajuns in aceeasi situatie, adica nu am mai vorbit de 2 saptamani...nici eu nu l-am mai cautat, dar nici el pe mine.

si tin sa precizez ca, in cele 2 luni si ceva cat am vorbit, noi DOAR am vorbit prin mesaje, de cateva ori pe net si ne salutam cand ne vedeam pe strada..in rest, nimic altceva.Desi a avut de nenumarate ori ocazia sa vina sa discute cu mine fata-n fata, nu a facut-o niciodata.(stie unde locuiesc, stie unde lucrez...etc).

prietena nu are, cel putin, nu una oficiala.asta o stiu de la el.

tatal meu e prieten foarte bun cu baiatul respectiv si cu ai lui.dar nu cred ca asta ar fi un impediment pentru el, pentru ca e destul de mare, are 24 de ani.

la un moment dat,chiar mi-a zis ca vorbeste cu mine,oricand vreau eu!

cat despre mine,i-am aratat destul interes,i-am raspuns la acele "glume" pe care el le facea,dandu-i de inteles ca-l plac.

deci,avand in vedere situatia,care e parerea voastra,a baietilor?

ati putea sa vorbiti atata timp cu o fata,fara ca respectiva sa prezinte vreun interes pentru voi?

sau ati putea sa vorbiti cu ea in toata perioada asta, pentru ca mai apoi, sa va aratati total indiferenti?

si, de ce credeti ca se comporta asa?

p.s.raspunsuri sincere!

37 răspunsuri:
| DenisaAbdn a răspuns:

Parerea mea e ca, din pacate, nu este suficient de interesat de tine. Sau nu in sensul in care ti-ai dori tu. La 24 de ani, sa vorbeasca cu tine doar prin sms-uri, iar cand va intalniti pe strada doar sa va salutati... pentru mine, cel putin, ar fi limpede ca lumina zilei. Te-ai gandit vreodata ca poate iti raspunde la sms-uri doar din amabilitate? Poate faptul ca il placi te face sa vezi lucrurile altfel decat sunt in realitate. In locul tau, eu l-as lasa pe el sa faca primul pas, daca isi doreste sa imi vorbeasca sau sa ma invite undeva si nu m-as pripi cu concluziile. Dar na, eu sunt de moda veche...

| Auslesse explică (pentru DenisaAbdn):

Ok,te inteleg! dar stii cum a inceput totul? initial, l-am sunat eu si mi-a zis ca era ocupat, mi-a vorbit politicos..etc.
si dupa aia,am asteptat toata ziua si,vazand ca nu da nici un semn, clar, m-am gandit ca a si uitat de mine.
insa, a doua zi, pe seara el mi-a trimis mesaj..si am vorbit atunci vreo ora si jumatate. timp de o saptamana a fost plecat in Italia, si atunci mi-a trimis mesaje..etc.
deci ne trimiteam mesaje reciproc...imi trimitea si el, ii trimiteam si eu, nu numai unul dintre noi!
dar acum, s-a schimbat total, nici macar nu ma mai saluta!

| DenisaAbdn a răspuns (pentru Auslesse):

Poate la inceput a fost atras de tine, apoi poate a observat ca lucrurile mergeau intr-o directie in care nu si-o dorea, poate s-a simtit putin constrans, daca ii reprosai ca nu iti raspunde la mesaje. Doar el stie ce anume l-a deranjat. Daca insa, nici macar nu te mai saluta, nu si-a dorit sa iesiti impreuna si sa va cunoasteti mai bine, eu zic sa il lasi in pace si sa nu iti mai faci iluzii. In momentul asta e bine nici macar explicatii sa nu-i ceri. Daca va vrea, ti-le va da. Mai tarziu.

| Vix999 a răspuns (pentru DenisaAbdn):

Si eu sunt de aceeasi parere. Probabil este amuzanta si relaxanta situatia dar nu vrea sa o duca la un alt nivelwinking Poate i se pare prea complicat sau poate pur si simplu nu este chiar atat de interesat de tine.

| Auslesse explică (pentru DenisaAbdn):

Ok,am inteles! am si eu cateva lucruri sa-ti zic:
in primul rand, niciodata nu i-am cerut absolut nici o explicatie, ba chiar el, din proprie initiativa, mi-a zis multe lucruri care practic, eu n-aveam nici o treaba cu ele...adica erau lucruri despre viata lui,lucruri pe care, repet, mi le-a zis el singur, fara ca macar sa le aduc in discutie.
in al doilea rand, nu i-am gresit cu absolut nimic..chiar el mi-a zis ca nu-l deranjez, ca nu are motiv sa fie suparat pe mine si ca vorbim oricand vreau eu.
si..in al treilea rand,a facut mai multe glume pe tema unei eventuale relatii intre noi,adica,cand era plecat in itlia,vorbind pe net,la un moment dat vad ca ma intreaba"socru` meu ce face?",adica tata.
intr-o seara m-a intrebat ce fac,i-am zis ca ma uit la tv la care el zice "vin eu,sa ne uitam amandoi".
in alta seara,la fel, abia facusem baie, cand vad ca el mi-a trimis mesaj, i-am raspuns zi el zice"ai facut baie fara mine".
luna trecuta, a fost un festival in orasul vecin si el in perioada aia a avut permisul de conducere suspendat..si mi-a zis ca daca avea permisu`, mergea la festival impreuna cu mine.
cat despre salut.el a trecut duminica seara cu masina prin fata unui magazin.ei bine eu eram in fata magazinului, dar stateam cu spatele.el de obicei cand trecea si ma vedea, mereu ma saluta..sa nu ma fi vazut? ..nu stiu.
deci, sa zicem ca il plac eu prea mult si asta a fost motivul pentru care am interpretat in felul meu toate aceste semne si glume din partea lui...

dar daca tie ti-ar vorbi un baiat asa, adica ar face astfel de glume.tu ce impresie ti-ai face despre el?

| Auslesse explică (pentru Vix999):

Ok,am inteles! am si eu cateva lucruri sa-ti zic:
in primul rand, niciodata nu i-am cerut absolut nici o explicatie, ba chiar el, din proprie initiativa, mi-a zis multe lucruri care practic, eu n-aveam nici o treaba cu ele...adica erau lucruri despre viata lui, lucruri pe care, repet, mi le-a zis el singur, fara ca macar sa le aduc in discutie.
in al doilea rand, nu i-am gresit cu absolut nimic..chiar el mi-a zis ca nu-l deranjez, ca nu are motiv sa fie suparat pe mine si ca vorbim oricand vreau eu.
si..in al treilea rand,a facut mai multe glume pe tema unei eventuale relatii intre noi,adica,cand era plecat in itlia,vorbind pe net,la un moment dat vad ca ma intreaba"socru` meu ce face?", adica tata.
intr-o seara m-a intrebat ce fac, i-am zis ca ma uit la tv la care el zice "vin eu, sa ne uitam amandoi".
in alta seara, la fel, abia facusem baie, cand vad ca el mi-a trimis mesaj, i-am raspuns zi el zice"ai facut baie fara mine".
luna trecuta, a fost un festival in orasul vecin si el in perioada aia a avut permisul de conducere suspendat..si mi-a zis ca daca avea permisu`, mergea la festival impreuna cu mine.
cat despre salut.el a trecut duminica seara cu masina prin fata unui magazin.ei bine eu eram in fata magazinului, dar stateam cu spatele.el de obicei cand trecea si ma vedea, mereu ma saluta..sa nu ma fi vazut? ..nu stiu.
deci, sa zicem ca il plac eu prea mult si asta a fost motivul pentru care am interpretat in felul meu toate aceste semne si glume din partea lui...

dar daca tie ti-ar vorbi un baiat asa, adica ar face astfel de glume.tu ce impresie ti-ai face despre el?

| Vix999 a răspuns (pentru Auslesse):

Eu cred ca am mai discutat o data cu tine pe aceeasi tema. Eu personal as lua totul ca pe un flirt si nimic mai mult. Nu mi as face in nici un caz sperante...una e sa flirteze cu tine si totaaal alta sa vrea o relatie cu tine. A vazut ca tii la glume si la discutii si continua si el pentru ca e placut sa ai pe cineva cu care sa discuti..sa flirtezi etc. Simplul fapt ca nu face nimic este dovada ca nu vrea. Parerea mea

| Auslesse explică (pentru Vix999):

Multumesc pentru raspuns! si iti inteleg parerea.
oricum, eu am renuntat de acum 2 saptamani."am lasat armele jos"...
repet,am inteles, ca nu vrea o relatie cu mine, dar de ce s-a schimbat asa, brusc? fara sa-i fi facut absolut nimic, sau sa-i fi zis ceva..nimic.
acum sa-ti zic ceva.el e in zodia scorpion si, din pura curiozitate m-am apucat sa citesc pe net despre scorpioni.
si culmea, muuuulte dintre caracteristicile zodiei i se potrivesc de minune...nu stiu, e un baiat cam "dificil", misterios as putea zice..adica pur si simplu "apare si "dispare" ca sa zic asa, cand nici nu te astepti.
si oricum, in caz ca-mi mai trimite vreun mesaj..il voi trata si eu asa cum ma trateaza si el..pentru ca m-am saturat de tot "jocul" asta al lui. poate lui i se pare amuzant, dar mie, in nici un caz!

| Vix999 a răspuns (pentru Auslesse):

Nu este cazul sa fii suparata pe el..sunt sanse foarte mari ca el sa nu aiba habar ca tu simti ce simti. El probabil crede ca ce simte el, asta simti si tu. Corect ar fi ca tu sa ii explici ca din punctul tau de vedere lucrurile s-au complicat.
Stii care-i parerea mea? Cand nu mai ai nici o sansa...risca tot.
E posibil ca el sa-ti corespunda sentimentelor ceea ce ar fi super. Iar daca nu...maca stii si tu o treaba big grin

| Auslesse explică (pentru Vix999):

iti raspund tot aici...
ok, dupa cum ai zis si tu. exista o probabilitate destul de mare ca el sa nu stie ce simt eu..de fapt, nu cred ca stie..am batut si eu diverse apropouri si, eu tind sa cred ca el a cam inteles ceva.dar nu a reactionat in nici un fel.
adica, nu i-am zis direct despre ce simt..deci nu stiu ce parere are el.
dar da, in cazul meu, situatia s-a complicat destul de mult, as putea zice...acum sa nu crezi ca-s disperata dupa el sau mai stiu eu ce...nu! ..imi place destul de mult, dar n-am ajuns sa fiu obsedata de el(doamne fereste!)
cat despre faza asta, sa-i zic..crede-ma,nu mai am puterea necesara sa fac acest lucru, sa risc! adica i-am intins o mana, am facut eu primul pas..eu am fost cea care a inceput conversatia cu el.el a continuat. dandu-mi sperante!
si mai e o chestie.el o buna perioada a fost plecat in Italia si, de cand s-a intors a avut numai aventuri, practic, el n-a mai avut nici o relatie srioasa..de fiecare data, iese numai cu baietii..si eu cred acest lucru, dar multe persoane mi-au mai zis ca el s-a invatat asa, singur..si avand cate o aventura de asta, n-ar mai vrea sa "se lege la cap", ma rog, sa aiba o relatie stabila..si serioasa in acelasi timp!

| Auslesse explică (pentru Vix999):

Si daca ar simti si el ce simt eu, de ce nu reactioneaza in nici un fel? ce ar putea sa-l impiedice?

| Auslesse explică (pentru Vix999):

Si ma gandeam. oare mai exista posibilitatea ca el "sa-si aminteasca " de mine? ...eu vreau doar sa trec peste aceasta etapa.dar tare mi-e teama ca, dupa ce voi trece peste asta, el o sa revina.
mi s-a mai intamplat lucrul asta cu alte persoane..si stiu cum e!

| Vix999 a răspuns (pentru Auslesse):

Pai poate inca nu stie ca simte ce simte. poate inca nu si-a dat seama ca i-ai intrat pe sub piele.
Desi daca imi aduc eu bine aminte povesteai tu ceva cu relatia dintre el si tatal tau... poate i se pare totul prea complicat.
Si chiar daca acum nu simte... poate odata disparuta chestia asta dintre voi..isi va da seama ca te vrea big grin

| BloodPrison a răspuns:

Parerea mea, fara suparare. Nu-l cunosc pe presupusul baiat, dar iti spun un lucru: baietii sunt smecheri, mereu vin cu pretexte si iti vorbesc ca la o printesa ca sa te vrajeasca. Adica stiu cum este mi s-a intamplat de nenumarate ori, faceau pe timizii ca vai Doamne ca esti asa draguta, drago si nu stiu ce vorbe si se bagau in seama si ei dar vroiau doar un lucru: sa se culce cu tine... Asa-s majoritatea baietilor astia mai mari. Dupa exprimarea ta as spune ca nu ai mai mult de 17 ani, iar dupa cele povestite de tine sunt de parere ca acest baiat nu vrea ceva serios cu tine. Acum tu trebuie sa fi aceea care il descopera si care sa-l cunoasca mai bine, dar nu mi se pare un baia, ce baiat ca ala e deja barbat, un barbat la 24 de ani sa fie timid tongue
vezi tu ce faci, bafta

| alin567 a răspuns:

Parearea mea este ca ori nu te place ori este prea timid sa iti spuna :d

Răspuns utilizator avertizat
| Alison95 a răspuns:

N-ai spus cati ani ai tu.
daca el are 24 inseamna ca e foarte timorat de nu indrazneste sa vorbiti fata in fata, ci prin mesaje ca adolescentii.
Ah, si daca vorbiti timp de 2 luni in continuu, trebuie sa te astepti ca acel continuu nu va dura la nesfarsit. vor exista pauze, e firesc.
Se comporta asa fiindca e timid. Ar trebui sa te abordeze cumva.

un like?! nu vei regreta :)
http://www.facebook.com/drag.your.curser.over.here

| Auslesse explică (pentru Alison95):

Pai eu am aproape 21, iar el are 24.eu n-as crede ca e timid, chiar deloc!
adica e genu` de baiat "umblat", care iese mai mereu in oras, la plimbari etc..iese mereu cu prietenii lui.
deci..sa zicem ca nu ma place deloc, ii sunt indiferenta.dar de ce mi-a dat atatea semne?

Răspuns utilizator avertizat
| mangojump a răspuns:

Parerea mea e ca: ori timid baiatul si vrea sa o ia mai usor cu tine, ori nu are intentii serioase. Daca tu nu esti timida si vrei ceva serios cu el ia-ti inima in dinti si marturisestei tot dar fata in fata, asa va fi mult mai usor pentru amandoi sa stiti ce simtiti si ce o sa faceti in continuare.

| BackRound a răspuns:

E clar ca te place, faptul ca nu face urmatorul pas,probabil el crede ca nu il placi,si nu ar vrea sa faca acest pas gresit iar dupa sa nu mai aveti aceiasi relatie de prietenie sau,e pur si simplu timid. Eu ca baiat,it garantez ca te place, fi tu aia care face primul pas daca intr-adevar vrei o relatie cu acest baiat, stiu ca nu este normal asa...dar exista tot felul de persoane, nu trebuie sa-l condamni pentru ca nu face el primul pas, sau sa iei asta ca pe o lege. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Auslesse explică (pentru BackRound):

Ok,inteleg ce vrei sa zici! dar, totusi, are o varsta, are 24 de ani.e genu` ala de baiat "umblat", iese mereu cu prietenii, merge peste tot..intr-un cuvant e "smecheras", as putea sa zic..si totusi, am vorbit atata timp prin mesaje, ca acum sa ma ignore total, nici macar nu ma mai saluta!