| Auslesse a întrebat:

am "o problema" care,de ceva vreme,ma macina mai mult decat m-as fi asteptat.
Anul trecut, prin iunie, a inceput sa-mi placa de un baiat mai mare cu 3 ani jumate decat mine, eu am aproape 21, iar el are 24 de ani.
toate bune si frumoase, cand ne vedeam ne salutam, totul era ok...pe la sfarsitul lui august am facut rost de nr lui de telefon,printr-o cunostinta comuna si am inceput sa vorbim prin mesaje,etc,de-a lungul timpului a facut diverse glume pe tema unei eventuale relatii intre noi doi,mi-a batut cateva apropouri, la randul meu am facut acelasi lucru, dandu-i de inteles ca-l plac...de fapt,asa cred eu,si anume,cred ca a inteles ce am vrut sa-i dau eu de inteles.
el a fost plecat in Italia, dar chisr si in perioada aceea imi trimitea mesaje, vorbeam pe net.
totul a fost bine si frumos pana prin noiembrie..adica el,brusc s-a cam racit fata de mine,nu mi-a mai trimis nici mesaje.
de sarbatori mi-a trimis mesaj si am schimbat cateva cuvinte,de revelion i-am trimis eu mesaj si cam atat.
anul asta nu am vorbit deloc.
inainte mereu ne intalneam pe strada,intamplator,ne salutam,imi zambea,dar de vreo luna jumate nu ne-am mai vazut absolut deloc.
daca ii trimit mesaj,mereu imi raspunde,mereu mi-a vorbit frumos,politicos,sau daca ne intalnim,ma saluta,din punctul asta de vedere nu am ce sa-i reprosez.
nu am fost impreuna,nici nu am iesit impreuna,am vorbit doar prin mesaje si pe net.
insa,el a avut de atatea ori ocazia sa vina sa vorbim fata in fata,dar niciodata nu a venit,ceea ce ma face sa cred ca i-ar fi rusine.dar, totusi, are 24 de ani.

inca ceva:tatal meu e prieten foarte bun cu el si cu tatal lui.
si,la un moment dat, baiatul l-a intrebat pe tata despre un fost prieten de-al meu, pe care il cunostea..si atunci tata i-a zis tot ce nu i-a convenit la baiatul respectiv..si asta ma face sa cred ca baiatul din discutie a prins o anumita frica.ii e frica sa se "apropie" de mine,din moment ce tatii nostri sun prieteni foarte buni si vorbesc mereu.
problema e ca nu inteleg de ce s-a racit asa fata de mine,desi nu i-am gresit cu nimic.
nu mi-a vorbit urat,n-a zis ca nu ma place,doar s-a racit asa,deodata.
si nu stiu de ce,dar mi s-a pus pata pe el atat de tare,incat nu pot sa mi-l scot din minte,orice as face.
si culmea,oriunde ma duc, orice fac, numai despre el aud..ba ii aud numele, aud discutii despre el, imi zice fratemiu ca s-au intalnit..etc
deci,chiar nu mai stiu ce sa fac sa mi-l scot din cap.

acum, voi ce credeti despre toata situatia asta?

44 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Vad ca ai 21 de ani...multi inainte. Ce sa zic, probabil el te-a placut, sau inca te place, ar fi putut sa existe o relatie intre voi. Cel mai probabil ai cam ratat sansa sa fii cu el, si are deja o alta iubita, si nu isi mai poate permite sa fie la fel de apropiat de tine. Trebuie sa renunti la ideea de a fi cu el, acum sanse nu prea mai sunt din pacate.

Ca sa fiu 100% sincwer cu tine, cel mai probabil s-a gandit doar intr-o mica masura la tine, nu a fost niciodata foarte atras de tine dar i-ai parut intotdeauna o fata de treaba si educata/cuminte, etc. Te vrea doar ca prietena, imi pare rau, stiu foarte bine despre ce vorbesc, sunt si eu intr-o situatie asemanatoare

| Ryoo a răspuns (pentru Purec):

Amice,nu i-a plăcut de ea? ii batea apropouri în legatură cu o eventuală relație acum sincer tu ai face acest lucru unei fete pe care nu o placi?
La cât de mototoi sunt băieții din ziua de azi doar se uită la fata pe care o plac iar el ii trimitea mesaje, vorbeau des, era mereu politicos cu ea.

| Auslesse explică (pentru Purec):

Multumesc..hmm,chiar nu stiu ce sa zic... datele problemei s-au modificat un pic.anul asta,ultima data am vorbit cu el prin ianuarie,i-am trimis eu mesaj,iar el,mi-a raspuns ca intotdeauna de altfel si bineinteles,am vorbit mai mult,aveam eu o problema si el cand a aflat m-a intrebat anumite lucruri,insa,tot atunci l-am intrebat printre altele daca e tot singur,mi-a raspuns la alte lucruri,insa la intrebarea asta,nu.
in ultima vreme ne-am mai intalnit pe strada,m-a salutat...dar de vorbit cu el n-aveam cum, ca el era cu masina.
dupa cum am zis, tata e prieten foarte bun cu el si ai lui si vorbesc mereu, se viziteaza, nu stiu ce sa fac...iti dai seama cand aud mereu de el, nu e zi in care sa nu-i aud numele.
uneori cred ca o sa trec si peste asta, dar faza e ca nu stiu, simt ca parca nici un baiat nu e ca el(poate crezi ca-s nebuna sau mai stiu eu ce).mi s-a pus pata pe el atat de tare, incat nu stiu ce sa mai zic.ma gandeam sa-i mai trimit eventual asa un mesaj,ca-ntre prieteni sa zicem, sa vad in ce ape se scalda sau mi-as face mai mult rau? oricum, bine tot nu mi-e...iar prietena nu stiu daca are, cel putin nu una stabila, oficiala.

| Purec a răspuns (pentru Ryoo):

Daca ii placea de ea suficient pentru o relatie, ar fi avut o relatie cu ea. I-a placut, a indragit-o daca vrei, dar doar atat, niciodata suficient de mult pentru a dorii sa fie cu ea. Daca te intelegi cu cineva bine, poti glumii cu ea in orice fel. Si eu am prietene bune fete, si inainte faceam si eu astfel de glume..asta pana m-am ars odata rau, si de atunci m-am prins ca nu e bine sa dai astfel de semnale eronate. Nu o iubeste si nu va fi cu ea. Nu are rost sa ne ascundem dupa deget. Daca ii spune ca il iubeste, nu o sa mai vorbeasca deloc cu ea dupa aceea

| Auslesse explică (pentru Purec):

Pai oricum, n-am mai vorbit de vreo 6 luni..doar ne salutam pe strada.
si stii ce mai e...eu pe atunci lucram undeva si el de fiecare data cand venea in acel loc, venea numai insotit de cate un prieten.nu a venit niciodata singur..de ce?

| Ryoo a răspuns (pentru Purec):

De ce ai crede ca nu o sa mai vorbească cu ea? Pentru ca iși exprimă sentimentele? Dacă ar face asta nu s-ar putea numi barbat. atât de patetic.

| Purec a răspuns (pentru Auslesse):

Eu nu am de ce sa te mint. AI 21 de ani, esti o fata buna, m-am uitat peste ceea ce ai mai scris tu pe aici, esti o fata buna, draguta si inteligenta. Poate putin cam naiva si din cauza asta risti mult in legatura cu baietii ( deh baietii sunt ceva mai smecheri decat crezi tu, dar nu e o problema, o sa vezi ca sunt o multime de baieti langa care te-ai putea simtii bine)

Realizez faptul ca nu esti foarte sigura pe tine. AI o varsta frumoas asi nu merita sa irosesti timpul pentru un baiat. Iti zic cat se poate de sincer, am fost in situatia aceasta in care esti tu cu el, si nu a iesit bine. Cel mai bine este sa renunti total la ideea de a fi cu el sau a avea ceva cu el. Pur si simplu nu se poate, iar daca insisti iti faci rau singurica.

E un baiat bun si politicos, faptul ca te saluta si se poarta dragut cu tine nu inseamna mare lucru in privinta unei relati. Uneori baietii care se poarta frumos cu fetele, dau asa niste semnale gresite despre intentia lor. Candva, in trecut, a fost probabil ceva, te-a indragit, si o face si acum, probabil esti o prezenta placuta pentru el, dar nu trebuie sa te gtandesti la el decat ca si la un amic. imi pare rau..nu vreau sa fiu eu cel care iti frange sperantele, dar, nici sa iti dau sperante inutile.

PS: Nu are rost sa ii spui ca il iubesti, este mai mult decat clar ca nu ai face decat sa te simti penibil si aiurea, si poate sa il indepartezi si mai mult. Imi apare rau, s-a terminat cu el, treci la urmatorul

| Purec a răspuns (pentru Auslesse):

Nu a venit singur, pentru ca din pacate, niciodata nu a venit pentru tine, era doar in trecere cu diferiti amici.

| Purec a răspuns (pentru Ryoo):

Nu o sa mai vorbeasca cu ea din simplu fapt ca probabil are o relatie. Tie ti-ar convenii sa aflii ca o fata este indragostita de tine, si ai continua sa vorbe3sti cu ea? Ar fi lipsa de respect atat pentru fata indragostita de tine cat si pentru iubita ta. E simplu. Pe fata respectiva o lasi sa isi refaca viata si sa se indragosteasca de altcienva, si tu iti vezi mai departe de viata cu iubita ta.

Din contra, daca mai vorbeste cu ea, o sa si profite de ea happy

| Auslesse explică (pentru Purec):

Ba chiar inca de prima data a venit pentru mine, stiu sigur pentru ca i-a zis cineva ca mi-ar placea de el..etc.si culmea, el pana atunci, n-a intrat niciodata in locul ala...pana sa-i zica cineva de mine.

| Auslesse explică (pentru Purec):

Apropo,daca tu n-ai avea nimic de gand cu o fata, ai intreba-o din vorba in vorba "socru meu ce face?"...el chiar m-a intrebat asta la un moment dat.

| Purec a răspuns (pentru Auslesse):

Da, chiar am intrebat la un momentdat o fata, exact acest lucru. O placeam, ca p[ersoana si o indrageam mult. Imi placea mult sa o am in preajma, dar nu imi doream o relatie cu ea.

| Purec a răspuns (pentru Auslesse):

"Ba chiar inca de prima data a venit pentru mine, stiu sigur pentru ca i-a zis cineva ca mi-ar placea de el..etc.si culmea, el pana atunci, n-a intrat niciodata in locul ala...pana sa-i zica cineva de mine."

Are 24 de ani pentru Dumnezeu... Tu te porti ca si cum ai avea 16 ani..esti atat de naiva.adorabil de naiva :X Daca dorea ceva de la tine, fii sigura ca iti zicea, are 24 de ani, nu 16 happy Stiu ca e greu, dar trebuie sa vezi realitatea.nu sa te imbeti cu apa rece ca poate te place si el

| Auslesse explică (pentru Purec):

Are 24 de ani, da! dar ce zici de faptul ca ii plac mai mult aventurile? totusi... oricum, dac-ai fi fata si ai in locul meu..si l-ai mai si cunoaste..pff...ar iesi scantei, sigurlaughing

| Ryoo a răspuns (pentru Purec):

Nu te poți baza pe faptul ca dacă o plăcea îi spunea. Câți de mulți băieți de pe TPU pun intrebari de genul,, Cum sa fac sa-i spun că o plac'' eu chiar nu cred ca e naivă... Părerea mea

| Ryoo a răspuns (pentru Auslesse):

La 24 de ani tot aventurile ii plac? Nu a avut destule aventuri. ce a facut pe la 16-17.straight face

| Ryoo a răspuns (pentru Auslesse):

Oricum, nu trebuie sa te descurajezi dacă e băiat ar renunța la orice aventură pentru dragostea adevărată daca nu inseamnă ca e un bădăran si nu te merită si care o să regrete mai tarziu.

| Auslesse explică (pentru Ryoo):

El a fost plecat cativa ani in Italia cu fratii lui si,eu stiu o singura relatie de-a lui. oficiala.
in schimb,stiu ca a mai avut aventuri...
nu stiu ce parere are el despre mine,dar eu una, mi-am facut o perere buna despre el.e un baiat ok, de treaba, dar na, niciodata nu stii ce e in sufletul cuiva..si de asta zic, m-ar bate gandul sa-i trimit mesaj pe net, vad eu cum...dar nu stiu ce parere o sa aiba... eventual sa-l intreb ce mai face..si in felul asta vad cum se comporta cu mine.
dar chiar voiam sa te intreb...adica daca tie o fata ti-ar trimite mereu mesaje,bineinteles,in limita bunului simt, ti-ar raspunde la glume, te-ar intreba daca ai prietena, s-ar scuza daca te deranjeaza, ti-ar trimite mesaj de ziua ta etc...tu unul nu ti-ai da seama ca fata te place? e chiar asa de greu sa-ti dai seama? mai ales la 24 de ani?

| Ryoo a răspuns (pentru Auslesse):

Cred ca si-a facut o părere bună despre. mi-am dat seamă că ai spus ca mereu a fost amabil cu tine, mereu te saluta, vorbeati prin sms-uri, glumea cu tine.
Poate îi e rusine să te intrebe, poate si el la ora aceasta stă si se gândeste cum să-ti dea de inteles că te place.

| RAY a răspuns:

Trimite-i scrisoare si spune-i ce vrei

| Auslesse explică (pentru RAY):

Mai mare deranjul sa scriu scrisoarea, dupa aia s-o duc la posta, etc...stam la 10 minute distanta unu` de altu`.
nu-i problema..ca asa as putea sa vb cu el pe net, prin telefon.

| dragos9234 a răspuns:

Unii sunt mai timizi, nu vor sa faca primul pas.
Daca il placi, si el te place de asemenea, fa primul pas.
Daca nu vrei sa faci primul pas lasa-l in pace si spune-i si lui sa te lase.

| Auslesse explică (pentru dragos9234):

Pai asta-i problema, ca nu stiu daca intr-adevar ma place sau nu...macar sa stiu in ce situatie ma aflu.
cat despre timiditate, nu stiu ce sa zic, se poate si asta....adica prin mesaje vorbeam mereu, dar fata-n fata nu am vorbit niciodata...n-a avut curaj, nu stiu de ce.

| dragos9234 a răspuns (pentru Auslesse):

Din cate imi aduc eu aminte parca am mai vorbit acum ceva vreme tot despre subiectul asta(poate chiar despre aceeasi persoana).
Singurul lucru pe care il poti face este sa preiei initiativa, altfel nu vei rezolva nimic si pe langa asta mai si suferi(cred).

| EaEmma a răspuns:

Suna-l si spune-i ca vrei sa te vezi cu el

| Auslesse explică (pentru EaEmma):

Daca ar fi atat de usor..crede-ma,as face acest lucru.

| EaEmma a răspuns (pentru Auslesse):

Prin cunostinte comune, incearca sa te intalnesti cu el si sa clarificati lucrurile, stiu ca nu e usor, dar poate merita sacrificiul

| Auslesse explică (pentru EaEmma):

Prieteni comuni nu avem, dar cunostinte comune avem destule...dar vezi tu.nu e atat de usor pe cat pare, adica nu pot sa pun baza pe oricine.
deci, situatia asta ar trebui s-o rezolv tot eu, sa clarific odata pentru totdeauna ce si cum..ca prea tare ma macina anumite intrebari...
dar, acum, daca nu am mai vorbit cu el, nu stiu absolut deloc, care mai e situatia lui actuala... daca are prietena sau nu.

| DeepTrance a răspuns:

NU te place decat ca o amica!

| Auslesse explică (pentru DeepTrance):

Inteleg ceea ce vrei sa zici.Si DA,intr-o oarecare masura, iti dau dreptate, m-am gandit si eu la acest lucru.
dar pe de alta parte stau si ma intreb, daca nu ma place, ce rost au avut glumele alea pe care le-a facut..adica mi-a zis la un moment dat "socru` meu ce face?"...+ ca au mai fost alte glume de genu` asta..si eu una, consider ca un baiat si-o fata nu fac astfel de glume, doar ca amici.
deci, m-a lasat c-un mare semn de intrebare.

| DeepTrance a răspuns (pentru Auslesse):

SI a batut joc de tine, asa fac toti baietii, tachineaza fetele slabe!

| Ryoo a răspuns:

Poate are o nouă iubită si acum are ochi doar pentru ea. data viitoare când te întâlnesti cu el intreaba-l de ce s-a răcit față de tine dar, daca nu-ți va spune, spune-i tu ca îl iubești dacă nu are pe nimeni v-a accepta 100% si să nu iți fie rusine să-i spui e un lucru perfect normal sa te indrăgostesti

| Auslesse explică (pentru Ryoo):

Pai crede-ma, mi s-a pus atat de tare pata pe el, incat nu stiu ce sa fac..prietena nu stiu daca are, pentru ca eu de cate ori m-am intalnit cu el era singur..nu pot sa vorbesc cu el cand ne intalnim,pentru ca ne intalnim mereu pe strada,iar el e mereu cu masina... eventual,nu stiu, sa-i mai trimit un mesaj, dupa atata timp? n-am mai vorbit din ianuarie, a uitat sa specific.dar de salutat, mereu ne salutam...
si ar mai fi o chestie..eu lucram intr-un restaurant si a venit si fratesu pe acolo, in fine.
faza e ca a venit si el de cateva ori pana in fata usii, a intors si a plecat..ma gandeam ca ori cauta pe cineva, vreun prieten, ori ma evita.dar daca ma evita pe mine, ce rost mai avea sa vina pana acolo?
apropo, asta s-a petrecut acum 3-4 saptamani.

| Ryoo a răspuns (pentru Auslesse):

Ai numarul lui, nu? suna-l spune-i ca simti nevoia sa vorbesti cu cineva. ca te simti singură daca o sa accepte sa vă întâlniți e evident ca ține la tine. iar atunci când vă întalniți spune-i sentimentele tale. eu cred ca el chiar te iubeste si te va săruta in secunda 2.

| Auslesse explică (pentru Ryoo):

Deci,dupa cum am mai zis,tatal meu e prieten foarte bun cu tatal lui si cu familia lor...
nu stiu,ma gandesc la faptul ca are vreo retinere ceva...
s-a intamplat sa ma ignore de cateva ori,adica trecand cu masina,s-a facut ca nu ma observa,dar asta in trecut nu acum.
mi-e teama ca daca o sa-i trimit iarasi mesaj sau ceva,nu stiu,poate nu-mi raspunde dupa atat timp, poate ma ignora.
si el, ca baietii, na, mai umbla cu din astea de-o noapte..si de asta zic..nu stiu ce parere are despre mine,nu stiu cum va reactiona la mesaj...
apropo, daca tu n-ai avea nimic de gand cu o fata, ai intreba-o din vorba in vorba "socru meu ce face?"...el chiar m-a intrebat asta, dar demult, nu acum.

| Ryoo a răspuns (pentru Auslesse):

Dacă el e prieten bun cu tatăl tău nu are nici o retinere iti spun asta sigur.
Dar ti-am spus in răspunsul aterior ce sa faci. sună-l spune-i ce ai fe suflet spune-i ca e singuru cu care vorbii spune-i tot ce iti trece prin cap toate sentimentele. probabil că o să fii singura care poate sa-i spună exact ce simte. iar dacă e cu alta si te refuză asta e o să vezi după 1-2 ani cum o să tânjească după tine.

| Ryoo a răspuns (pentru Auslesse):

Scuze pentru raspuns, daca e intârziat dar am crezut ca l-am trimis o dată se pare ca am uitat. ce să si facihappy sa revenimtongue

Dacă tatăl tău e prieten bun cu el nu are nici un fel de reținere
Cred că ti-am mai zis în răspunsul anterior spune-i ce simti, exprimă-ti toate sentimentele, spune-i exact ce simti in acele momente pentru el, cum iti bate inima când îl vezi, ca nu poti sa ți-l scoti din cap probabil o să fii prima care face acest lucru pentru el. Nu are cum să te refuze e imposibil sa refuzi pe cineva care iti spune din toată inima ce simte pentru toate poate doar daca e intr-o relație si e ceva serios. dacă e doar aventură cu o altă fată o s-o parăseasca pentru tine in mod sigur.

| Auslesse explică (pentru Ryoo):

Nu stiu ce sa zic...nu stiu cum sa-l iau,ca sa zic asa...el e genu` de baiat "plimbat" si oricum dupa cum am zis,e intr-adevar foarte bun prieten cu tata, dar tata n-are nimic impotriva lui, il place, il stie de foarte mult timp, stie ce fel de baiat e!

| oanaonitza26 a răspuns:

Pai poate s-a racit de tine pentru ca probabil are o noua iubita sau cum ai zis poate ii e intr.un fel frica de tatal tau. sunt cam in aceeasi situatie doar ca eu am 13 si el 16... incearca sa mai vb cu el sau sa te intalnesti cu el. daca zici ca si tatii vostri sunt prieteni si cu fateto... nu stiu du-te cu frateto la el sau fa cumva sa puteti vb fata in fata

| Auslesse explică (pentru oanaonitza26):

Fratemiu e mai mic decat mine, are 17 ani....deci,nu prea ma poate ajuta...
nu stiu ce s-a intamplat cu el, asa deodata.

| giannyblack a răspuns:

Orice, doar sa nu asculti muzica de dragoste rolling on the floor. Glumeam doar. Nu-l poti scoate chiar asa de usor din cap, asa e si la mine pentru o fata straight face (sunt baiat). tot ce poti face e sa ii spui adevarul tot gol golutz tot ce crezi si ce simti tu, iar daca el simte acelasi lucru sau daca nu asta ramane sa vezi big grin. Bafta

| Auslesse explică (pentru giannyblack):

Inteleg ceea ce-mi spui tu, dar chiar nu stiu ce sa mai fac..am atatea intrebari la care nu-mi gasesc raspuns, intrebari la carel el e singurul care-mi poate raspunde.
am avut cateva tentative de a-i spune, dar, imi pierdeam curajul de fiecare data..si crede-ma, dacar afi atat de usor, i-as spune totul chiar in acest moment...pentru ca deja am ajuns la limita rabdarii...pe la sfarsitul lui octombrie zicea ca n-are prietena,chiar el mi-a zis.dar,acum, daca nu am mai vorbit cu el, nu stiu absolut deloc, care mai e situatia lui actuala.
apropo, ziceai ca la fel e si la tine..cum reusesti sa treci peste?

| xTrue a răspuns:

Ba nene, totusi ai 21 de ani si scrii pe TPU unde toate copilele de clasa a 6-a au aproximativ aceleasi probleme ca tine, hai sa fim seriosi nenica, du-te la un psiholog si lasa TPU la 21 de ani ai tai mi-ar fi rusine sa scriu pe site-ul asta...

| Auslesse explică (pentru xTrue):

Si ce te intereseaza pe tine ce fac eu? TPU este un site unde fiecare isi poate exprima liber parerea.Asa ca, pastreaza-ti argumentele pentru tine.