| Marbella188 a întrebat:

Oare stresul intarzie menstruatia?
6 luni la rand am avut ciclu de 26 de zile, iar acum 2 luni am fost ft speriata, m-am stresat, imi faceam idei aiurea dupa o partida neprotejata si mi-a venit la 32. Luna trecuta iar la 26. Si luna asta iar am avut contact neprotejat in perioada fertila si mai am o saptamana si un pic pana sa-mi inceapa. Dar sunt la fel de stresata, imi e cam teama. E posibil sa-mi intarzie iar?

4 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Sincer dacă nu vrei copii fi sigura sa te protejezi pe viitor. Nu lasă pe ce vrea parteneru și gandesteste la ce vrei tu.
Ciclul poate sa varieze, de la stres, hormonal, poate sa fie și altceva. Dar dacă esti nesigura și crezi ca poate sa fie o sarcina, i-ați un test, citește Instrucțiunile și Fă-l.
Deocamdata tot ce poți face ii sa aștepți, nu te stresa pana nu știi sigur ce se întâmpla. Ia o pauza și fa altceva.

| corbulalbrosu a răspuns:

Femeile care au ciclul menstrual neregulat sunt ''condamnate'' sa intretina mereu acte sexuale protejate prin folosirea unei metode de protectie oferita de prezervativ sau ovule spermicide fiindca in cazul lor este cu totul imposibil sa se poata determina perioada fertila a respecivului ciclu mensrual. Lungimea ciclului menstrual se poate modifica doar STRICT HORMONAL, din cauza afectarii mai mult sau mai putin grave a activitatii hormonale pe toata durata ciclului menstrual incepand din prima... pana in ultima zi. Sanatate!

| Marius22222222222 a răspuns:

Data viitoare fa-o cand nu ai treaba cu perioada fertila

| 90210 a răspuns:

Dar de ce n-ai folosit macar o metoda contraceptiva? Merita stresul pe care il ai acum?