| Desdemona95 a întrebat:

Pe data de 29 aprilie, iubitul meu a venit din strainatate si a stat pana pe data de 4 mai. In aceasta perioada am intretinut numai relatii intime neprotejate cu ejaculare in exterior. Problema este ca pe data de 2 mai trebuia sa imi vina menstruatia si nici pana acum, 5 mai, nu mi-a venit. Specific ca in aceasta luna am mers la sala timp de 2 saptamani si, din cauza efortului (cred), am avut in fiecare zi pe acea perioada mici sangerari roz care s-au terminat de indata ce am incetat sa mai fac acel efort mare. Exista posibilitatea ca intarzierea menstruatiei sa fie din cauza unei sarcini?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT, sau daca este chiar si NEREGULAT dar nu intro masura foarte mare, atunci formarea unei sarcini in ultimele 7-9 zile ale c.m. este considerata ca fiind IMPOSIBILA chiar si in cazul in care ejaculare spermei este intentionat intravaginala. In situatia in care ejacularea a fost mereu in exterior si contactele sexuale au fost intretinute in perioada ultimelor 3-4 zile ale ciclului menstrual posibilitatea formarii unei sarcini poate fi exclusa in totalitate. Pornirea menstruatiei cu intarzieri de cateva zile se poate datora doar unor cauze de natura unor dereglari hormonale. Daca intarzierea persista mai mult de 7 zile fata de data la care era prognozata inceperea menstruatiei vei fi nevoita sa-ti faci testul de sarcina pe baza de urina sau o analiza de sange efectuata intr-un laborator medical, pe baza careia sa se determine existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange. Multa sanatate.

| Desdemona95 explică (pentru corbulalbrosu):

In ultimele 5 luni am avut c.m. regulat, insemnand ca in fiecare luna mi-a venit exact in data prognozata, insa inainte de aceste luni imi intarzia 2-3-4 zile. Precizez faptul ca iubitul meu nu este extrem de fertil, ci ni s-a spus ca ii are putin cam "lenesi", dar nu in asa fel incat sa cauzeze probleme mari de fertilitate. Cat despre ejaculare, de fiecare data am avut grija sa fie in exterior. Multumesc frumos!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Desdemona95):

Pe baza cercetarilor stiintifice si medicale este stabilit foarte clar si precis ca in ultimele 7-9 zile de dinaintea menstruatiei in organism nu mai poate exista si nici produce un ovul viabil si din acest motiv teoretic formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA indiferent de modul si in ce conditii se intretin contactele sexuale.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul i ti poate spune, de ce nu mergi la el?

| Oana92 a răspuns:

Efortul facut la sala nu justifica sangerarile. Orice act sexual neprotejat are risc de sarcina...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si posibilitatea unei boli venerice! La asta de ce nu se gandeste nimeni?

| Andrei101010 a răspuns:

In timp ce ne intrebi pe noi mai bine intrebi un doctor!

| DariusAnonim01 a răspuns:

Creca esti gravida. eu zic sa nu te insele ca n-ar fi fain