| Andreeastefi21 a întrebat:

Buna ziua!
Am un ciclu regulat care vine la 32 de zile, luna trecuta a venit pe 20. Mentionez ca am intretinut relatii sexuale neprotejate, dar de fiecare data a scos o cu mult timp inainte de ejaculare, de asemenea avand un ciclu regulat, in perioada fertila 4-5 zile nu am intretinut relatii sexuale. Mi a intarziat 3-4 zile menstruatia, pana acum nu mi s-a mai intamplat dar cum am zis mereu a scos o cu mult inainte de ejaculare si mereu s-a intamplat o singura data pentru a nu fi spermatozoizi pe canal.
Mereu ma dor sanii inainte de menstruatie, iar in acest moment am acest simptom premenstrual.

7 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

,,Metoda de contracepție" folosită de tine are un procent de 78% siguranța. Nici nu se poate numi metoda de contracție ca nu te protejezi deloc. Ai toate șansele din lume sa rămâi însărcinată in orice moment. La câte metode de contracepție sunt în ziua de astăzi, pacat de tine, îți faci rau cu mana ta. Imi aduc aminte in facultate, când am fost întrebata de doctorul de familie daca folosesc vreo metode de contracepție, i-am răspuns Nu(tot metoda retragerii foloseam, din pură prostie) acesta răspunde:,, Deci plănuiești sa rămâi însărcinată?" -Nu. Se uita cu o fata foarte serioasa și întreabă: Atunci?! Și asta este adevărul.
Viziteaza-ti medicul ginecolog și alege cu adevarat o metoda de contracepție, in cazul in care nu îți doresti o sarcina. Recomand steriletul 100%. Dar acum depinde de tine.
Întârzierea menstruației nu înseamnă ca ești însărcinată, de cele mai multe ori. Asociem prea mult unele simptome cu simptomele sarcinii și de cele mai multe ori greșim și ne facem griji degeaba.
Menstruația întârzie din N motive, începând de la stres, oboseala, dereglări hormonale, pana la alimentație. Când întârzie mai mult de doua săptămâni, dar nici atunci, e posibil sau nu, sa fii însărcinată. Mai ales ca prezinti simptomul tau premenstrual, cel mai sigur îți va veni zilele astea. Dar, dacă tot nu îți vine, pentru orice eventualitate, mai ales ca nu te protejezi, fa un test de sarcina, dimineața, pe stomacul gol. Când nu te protejezi, asta se întâmpla, stai cu grija cu testul de sarcina in mana, așteptând sa vezi rezultatul.

| Andreeastefi21 explică (pentru AnemonaP):

Iti multumesc mult pentru raspunsul tau!

| Catrice a răspuns:

La 32 zile numai regulat nu e...

| Andreeastefi21 explică (pentru Catrice):

Pentru cultura ta generala, ciclurile regulate pot dura pana la 35 de zile!winking

| Catrice a răspuns (pentru Andreeastefi21):

Pentru cultura ta generala, un ciclu regulat e la 28 zile.

| Andreeastefi21 explică (pentru Catrice):

Difera de la femeie la femeie, documenteaza te!

| Catrice a răspuns (pentru Andreeastefi21):

Mhm d-aia medicii zic 28 zile.