| KimBianca a întrebat:

Povestea mea este destul de lunga, asa ca o sa apreciez enorm efortul vostru de a o citi. Momentan locuiesc in Anglia, cu prietenul meu, insa am hotarat sa vin in tara si sa renunt la relatia actuala. Inainte de a veni aici am avut o relatie de un an cu un baiat exact ca un inger, greu de explicat. Din cauza unei probleme grave (totodata si motivul plecarii din tara) am renuntat la relatie, am provocat durere amandurora si a trebuit sa ascund asta, a trebuit sa sufar in tacere si sa accept orice. Prietenul meu actual ( fiindu-mi ca un frate un an de zile, apoi incepand o relatie) nu ma poate accepta asa cum sunt, pentru mine, ca fata e groaznic sa aud toate comparatiile gen "uite fata aia cum e, poti fii si tu asa? " si multe altele. Nu odata, ci de nenumarate ori am vazut mesaje in care flirteaza cu alte fete, pe scurt nu sunt indeajuns pentru el, iar cea mai mare prostie a fost sa imi zica " Eu iti cumpar lucruri, iar in schimb tu ma iubesti". Nu cred ca sunt singura careia ii e greata cand vede asa ceva. I-am spus ca nu am nevoie de nimic de la el, niciodata nu am cerut nimic in afara de iubire, nu sunt cu el pentru bani, traiesc foarte bine pe banii mei. De curand a inceput sa vorbeasca cu fosta, nu am fost de acord, stiindu-l clar o persoana nu tocmai fidela, dar am acceptat, iar in schimb si eu pot vorbi cu fostul. ( in trecut mi-a interzis sa vorbesc cu fostul meu prieten si cativa prieteni ). Daca incerc sa discut cu el se supara, ma intreaba ce am patit, ii zic " ma simt singura" si se supara. Nu se presupune ca ar trebui sa ma sprijine? Singura zi in care petrecem timp impreuna este lunea, cand iesim impreuna, in rest el se joaca jocuri video ( are 26 de ani) si munca, asta e tot. Mi-a cerut lucruri pe care eu nu le vreau ( o operatie), iar cand am refuzat s-a suparat, cand am acceptat a tot impus conditii, daca nu acceptam se supara. Incep sa cred ca sunt ca o sclava, m-a vrut aici doar pentru munca si nimic mai mult. Iar o alta chestie, un cuplu de tineri, sanatosi, care se presupune ca se iubesc, ar avea o viata sexuala normala, iar la noi nu exista normal in acest subiect. Pur si simplu relatia asta e relatia unor straini. Atat. Iar mama lui se poarta ca o scorpie, in sensul ca orice as face nu e bine, tot ce face ea e perfect. ( de ziua lui vroaim sa fac un tort, aveam reteta pregatita, ma apucasem, a venit ea, si-a bagat nasul, sa nu zic ca blatul nu a iesit cum trebuia si nici cum am vrut eu, am inceput sa plang, credeam ca eu fac tortul si tot prietenul meu s-a suparat, e corect? ), iar ceea ce m-a facut sa bat in cuie decizia mea de a pleca este faptul ca la ultima cearta a prins ocazia de a ma lovi. De aproximativ o saptamana am inceput sa vorbesc cu fostul meu prieten, nu rateaza o ocazie sa imi spuna cat sunt de frumoasa, cat de dor ii e de mine, cat de entuziasmat e ca m-am intors dupa atata timp, cat de perfecta ma vede si ca nu ar schimba nimic la mine. A reusit intr-o saptamana sa imi ia toata ura din inima pe care am strans-o in ultimul timp. Am o problema mai delicata, cat de suparata am fost a reusit sa smulga un zambet de la mine. In timpul relatiei, legatura dintre noi a devenit foarte stransa, el avand un accident de masina grav (coma, vinovatul accidentului a murit, etc), vestea unei boli incurabile, moartea mamei lui. Am fost langa el in fiecare clipa si asta ne-a apropiat foarte mult. Tatal lui ne-a sprijinit foarte mult, prietenii... Acum incercam sa reparam greselile din trecut. Avem sprijinul prietenilor, el e hotarat sa treaca cu vederea peste greselile ce le-am facut si eu si el. M-a tranformat intr-o persoana calma si rabdatoare. Acum intrebarea mea este : Credeti ca e gresit ceea ce vreau sa fac? Consider ca fostul meu prieten va fi cel cu care imi voi petrece restul vietii, simt asta, insa nu pot explica sentimentul. Considerati ca e gresit sa il las pe actualul prieten? Traiesc un calvar, din punctul meu de vedere. Va multmumesc pentru rabdare :3. Dau fundita celui mai intelept raspuns [ din pmdv]

Răspuns Câştigător
| alinaiuliana89 a răspuns:

Salut, ma bucur ca ai scris detaliat ca sa pot intelege mai bine, sper sa ai si tu rabdare sa citesti ce iti voi raspunde eu, nu am citit ce au scris cei de mai jos, dar iti voi spune ceea ce cred eu.
Prietenul tau actual din ce mi-ai povestit incearca sa faca din tine fata perfecta care o vede el, normal ca se supara cand vede ca nu te poate modela cum doreste, pentru ca ii ranesti orgoliul, si ego-ul, nimeni nu ar trebui sa iti impuna astfel de chestii sa nu vorbesti cu anumiti prieteni, sau anumite persoane, mai ales sa iti dea exemple de alte fete cum sunt ele, asta direct din start mi-a dedus si e un semnal indirect spus: nu esti destul de buna pentru mine, am asteptari mai mari de la tine, il consider pe actualul tau prieten un perfectionist, manipulator, care apeleaza la santaje sentimentale pentru a obtine ceea ce vrea, practic este obisnuit sa aiba totul cum doreste el, sincer vorbind acum, te chinui singura, tu ai scris intrebarea aceasta aici sa ne intrebi pe noi, dar in sinea ta crede-ma stii deja raspunsul la intrebare, nu ai nevoie de o confirmare scumpa din partea mea, tu ai nevoie de putin curaj sa te rupi de aceasta relatie distrugatoare care iti sfasaie inima in bucatele, ai ajuns in punctul in care nu mai poti sa mai suporti, si te inteleg esti om, esti si o fata independenta asta e foarte bine, poti sa o iei de la capat, eu am incredere, poti incepe din nou, ai o persoana care te sprijina e cu tine, asuma-ti riscul, nu te simtii vinovata, ai facut destule compromisuri sa fie bine, gandeste-te la tine in primul rand esti ok? nu. esti fericita? nu. unde iti este fericirea? unde te simti cel mai bine? stii raspunsul. Si inca ceva iti spun asta din propria experienta din ce am ajuns eu, niciodata sa nu ii permiti unei persoane cu care esti impreuna si o iubesti sa te modeleze, sa iti schimbe obiceiurile sau orice, decat daca iti doresti si tu asta, nu fa compromisuri inutile, pentru ca sunt persoane cum este si prietenul tau actual care daca ii vei da un deget iti va lua toata mana si isi va permite sa iti interzica anumite chestii in continuare. Gandeste-te doar o clipa daca te maritai cu el, cine stie ce iti mai spunea sa nu faci, eu ajunsesem de la nimicuri pana la chestii stupide gen nu ai voie sa mananci chipsuri, nu ai voie sa razi tare, nu ai voie sa fumezi, etc, si daca a devenit si violent cum a fost in cazul meu, pai iti zic direct ca nu te-as vedea genul sa stai sa fi batuta, eu l-am parasit, sa stii ca nu o sa iti fie usor, se va schimba la 180 de grade cand o vei face, trebuie sa te tii tare si pe pozitie, sa nu te lasi influentata. Iti doresc din tot sufletul sa fi bine si sa ai grija de tine. Sper sa aud doar vesti bune, tare as vrea sa pastrez legatura cu tine

| KimBianca explică (pentru alinaiuliana89):

Da, ai foarte mare dreptate. Incearca sa ma transforme in fata perfecta pe care o vede el... Insa odata ce o face vrea tot mai mult. Mi-e sila. Sincer, nu am probleme de comportament, sunt o fire foarte calma, rabdatoare, nu i-am interzis nimic si nu am incercat sa schimb nici macar un fir d epar la el. Da, deja stiu raspunsul, voiam doar sa ma asigur ca nu gandesc eu gresit. Decizia imi apartine, aveam nevoie doar de "un sut in fund" laughing). Nu ma mai poate influenta, a fost o perioada cand reusea, dar acum si inima si corpul il resping. Si sa devina cel mai minunat om din lume, consider ca se preface. Ieri am discutat despre noi si am inceput sa plang, nu mi-am mai putut controla lacrimile. Mi-a spus ca il calc pe nervi cand plang. Mi-a fost de ajuns. ITi multumesc frumos

21 răspunsuri:
| 666_7474 a răspuns:

1. Povestea ta este intr-adevar serioasa si trista.
2. Nu inteleg de ce iti face actualul atatea reprosuri. Ai probleme fizice?
3. Comportametul fostului nu e tocmai credibil happy. Trebuie sa te gandesti daca asa e el sau face asta doar pentru a te recupera.
4. Sfatul meu este sa il parasesti oricum pe acesta, indiferent ca te impaci cu fostul sau nu. Nu se numeste relatie ce aveti voi ci exploatare. Succes!

| KimBianca explică (pentru 666_7474):

Nu am probleme fizice, in afara de el nu am intalnit niciodata o persoana care sa imi reproseze totul. Comportamentul fostului e cat se poate de adevarat. Intr-un an de zile cred ca ne-am certat de doua trei ori poate, tine foarte mult la relatie, in primul rand pentru ca in afara de mine si tatal lui nu are pe nimeni... da, decizia de a renunta la relatia actuala e luata dinante de a aparea fostul in situatie. Multumesc puppy dog eyes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu sunt un intelept dar am trecut prin viata. In viata mea si in 33 de ani de casnicie n-am lovit o femeie. Acel barbat care loveste o femeie nu este om. Nici animal nu-l poti numi. In familile de animale masculul protejeaza femela. O casnicie in care sunt batai nu este casnicie. Fugi cat mai repede de acolo.

| KimBianca explică (pentru Salontanul):

Iti multumesc pentru raspuns. Esti o persoana demna de respect! 33 de ani de casnicie sunt o viata de om! Foarte frumos! Eu am 20, abia imi incep viata pe cont propriu si nu vreau sa traiesc in asa ceva. Nu putem vorbi de o casnicie pentru mine, am timp, deocamdata sa realizez ceva pentru mine, dar intr-adevar, o casnicie cu batai e nimic. Ma bucur ca ai observat acel gest.

| KimBianca explică:

Va multumesc tutuor de raspunsuri, nu credeam ca o sa fie atat de multe persoane care sa ma sprijine!

| AnnnaMarrria a răspuns:

Intr-adevar a fost mult de citit si sunt sigura ca tu stii ceea ce vrei sa faci, tu stii unde iti doresti sa fii si cu cine. E asemantoare povestea ta cu a mea... eu in trecut mi-am batut joc de actualul iubit..si l-am lasat pentru altul care s-a dovedit a fi un animal... el m-a iertat si acum suntem impreuna,totul e perfect pentru ca inima,a luat o decizie.
Esti o femeie,o femei nu trebuie lovita nici macar cu o floare, nu accepta asta, viata ta e in joc si pentru mila lui, nu merita sa te macini.
Lasa-l cu perfectiunea lui si cu fostele sa isi vada de treaba iar tu, fii fericita alaturi de cel care ti-a dovedit ca merita sa ii fi alaturi happy
iti doresc sa fii bine si sa iti asculti glasul inimii!

| sofisis a răspuns:

Si daca nu exista fostul, esti datoare fata de tine insati sa pleci din actuala relatie.Am impresia ca asta te-a luat de sclava acolo.Sa aiba la cine sa vina cand se satura de altele.
Pleaca, de fapt nu pleca, FUGI cat te tin picioarele si nu te uita nici macar o data inapoi. Indicat e ca el sa nici nu stie ca pleci. Iti iei strictul necesar, actele si PA. Ii lasi un biletel si gata.
Il pui in fata faptului implinit. Pentru ca altfel, e posibil sa te manipuleze emotional si sa mai stai cu el.

| Oana92 a răspuns:

Nu e deloc gresit sa renunti la actuala relatie. Individul ala nu te iubeste si asta e clar, imi e si greu sa il numesc om...
Bafta, orice ai face happy

| Deaad a răspuns:

Oau,omul ala nu poate fi numit om.E o scarba! Imi amintesti de familia mea. Taicame-o, ei bine, nu e atat de mizerabil ca bolnavul de ''prietenul tau'', dar le are si el pe ale lui.Si faza cu soacra,la fel i se intampla si mamei mele.

Eu cred ca nu mai trebuie sa stai pe ganduri! iti trebuie o viata frumoasa,sa NU,DAR SA NU FACI GRESEALA CARE A FACUT-O MAMA MEA SA TRAIASCA CU TAICAME-O! Si-a pierdut toata viata!(asta e o metafora)
Nu trebuie sa mai stai pe ganduri,si nu stiu de ce mai stai cand ai posibilitatea sa te intorci la prietenul tau! Te iubeste,il iubesti,asta e doar un animal.(nici animal,animalul e mult mai bland)

Meriti o viata fericita, si nu face prostia de a sta cu bolnavul ala! Nu te iubeste, vezi si tu asta. Daca nu ma asculti, daca nu ne asculti, vei trai calvarul mamei mele! O viata de om distrusa! Ai grija de tine...

| Cristiann25 a răspuns:

Scuza-ma ca-ti spun dar ala nu este un barbat, este o carpa pentru ca a indraznit sa te loveasca.E clar ca nu te iubeste si vad ca-ti dovedeste mereu.
Daca fostul te iubeste si e reciproc intoarce-te la el nu mai sta pe ganduri, nu mai sta langa un animal(nu vorbesc eu asa urat dar cand aud de chestii gen lovirea unei femei nu mi se pare ceva normal pentru secolul in care traim).
Intr-o relatie trebuie sa existe respect, incredere, iubire. Daca ai asa ceva rezolvi si micile probleme care apar.Banii? Aia se fac! Probabil si mama astuia de esti acum cu el ii baga in cap diferite chestii de se poarta asa.
Te felicit ca ai avut puterea de a lua aceasta decizie sa te desparti de el(multe femei accepta si stau chiar daca sunt si batute dar e bine ca voi nu aveti copil sau ceva de impartit).
Actualul o sa-si dea seama ce a pierdut mai tarziu(dar macar poate o sa invete ceva din asta). Poate o sa ne mai scrii ce ai facut sau imi poti lasa si mie un mesaj privat(daca doresti).Sa fii fericita si sanatoasa ca astea sunt cele mai importante lucruri in viata(mai ales sanatatea pe care n-o poti cumpara cu bani).Te pup!

| KimBianca explică (pentru Cristiann25):

Ce raspuns frumos mi-ai dat :'). O sa iti ascult sfatul puppy dog eyes si o sa te tin la curent :3. Iti multumesc frumos!

| Cristiann25 a răspuns (pentru KimBianca):

Cu cea mai mare placere! A da si inca ceva cine te iubeste, te iubeste asa cum esti si n-o sa-ti ceara niciodata sa te schimbi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai trebuie sa intelegi cel mai important lucru: nu ii mai compara pe cei doi. Actualul tau prieten se poarta urat cu tine pentru ca ii apartii pe cand celalalt vrea sa te obtina. E normal ca unul sa-ti spuna ca esti frumoasa in timp ce celalalt iti aduce reprosuri. Dupa un an sau doi si cel care iti spune acum ca esti perfecta iti va cere, la randul lui, sa schimbi anumite lucruri la tine, nu te mai amagi...

Ai fost foarte vaga in a descrie tipul de relatie cu fostul sau motivul despartirii asa ca nu imi voi da cu parerea despre viitoarea relatie. Referitor la cea actuala, daca ce spui e adevarat, e evident ca trebuie sa se incheie. Daca nu depinzi de locul respectiv de munca, nu ai de ce sa mai stai pe ganduri. Fa-ti bagajele si pleaca.

| KimBianca explică (pentru anonim_4396):

Am ajuns sa ii compar din cauza presiunii. Poate ai dreptate, e parerea ta si o respect, dar intr-un an, cel care spui ca vrea sa ma obtina nu mi-a zis odata sa schimb ceva la mine, chiar daca am intrebat, a spus ca decizia imi apartine mie. Si cand ma avea se purta la fel de frumos, e un comportament impecabil si sunt sigura ca multe persoane sunt asa si ma bucura faptul asta. Um, motivul despartirii e personal, delicat, nu imi face placere sa vorbesc despre el, insa relatia, dupa cum am spus, a creat o legatura stransa. Pe scurt, nu exista nici macar " mi-e somn, n-am chef de tine" [ exemplu banal laughing ], ii puteam spune orice, fara sa fiu judecata sau ceva, de incredere nici nu mai vorbesc, nu exista problema geloziei, decat in gluma. Da, multumesc de sfat! :3

| anonim_4396 a răspuns (pentru KimBianca):

Exact asta am spus si eu, sa nu compari din cauza presiunii. Cand faci asta uiti sa iei in calcul datele problemei, intotdeauna cel care vrea sa te atraga va fi lapte si miere si cel langa care stai va fi mai plictisitor si va parea mai neatragator. Si asta e normal pentru ca intervin rutina, micile intepaturi, detasarea, etc. Ce incerc sa iti spun este sa ai grija cand iei decizii, sa nu te lasi influentata de starea de spirit si sa incerci intotdeauna sa vezi imaginea de ansamblu, nu sa te raportezi la ce simti in acele momente.

Daca spui ca tipul respectiv s-a purtat frumos si ti-a demonstrat ca te iubeste, atunci nu ai de ca sa mai stai pe ganduri. Stiu doar ca oamenii au tendinta de a memora intamplarile placute, multe relatii au fost dezastroase dar dupa ce trecem peste ele si dispare si gustul amar, nu ni se mai par atat de rele. Dimpotriva, cand avem o noua relatie care merge rau, avem tendinta de a ne aminti numai lucurile placute din relatia trecuta, chiar daca aceea a fost mai nereusita decat cea actuala. Tot ce incerc sa spun este sa fii cat mai cerebrala, pentru ca alegerile tale tot pe tine te afecteaza.

Bafta in noua relatie!

| meatloaf a răspuns:

Esti micuta! Ai toata vata inainte.Eu zic sa privesti spre viitor, sa nu te intorci in trecut si nici sa mai stai cu actualul.In general femeilor le este mai greu sa o ia de la capat cand ies dintr-o relatie si au tendinta sa se intoarca la cel de dinainte.Foarte putine au curajul sa mearga inainte.

Fostul tau vrea sa fii din nou a lui de-aia te complimenteaza tot timpul.Dar nu poti avea siguranta ca atunci cand vei fi cu el nu se va comporta ca actualul, mai ales ca ai plecat si l-ai lasat.Barbatii sunt orgoliosi si in general isi pierd sentimentele foarte usor.Deci exista posibilitatea ca el sa nu te mai iubeasca dar sa vrea sa ti-o plateasca.Iti spun toate astea pentru ca am trecut prin asa ceva.Mergi inainte, gaseste-ti un baiat bun...

| KimBianca explică (pentru meatloaf):

Pentru fostul garantez eu ca nu e prefacatorie. Nu mai exista orgoliu pentru el, ca sa iti explic si de ce: acum un an jumate a avut un accident groaznic, Dumnezeu stie cum de e inca in viata dupa acel accident, fiind la spital din cauza accidentului a aflat ca are o boala, care nu se poate trata, doar tine sub control pana cand te ucide, cand si-a pus viata in ordine mama si sora lui au murit. Dupa o serie de evenimente ca acestea, nimanui nu ii mai arde de prostii, am fost langa el in toate acele momente si am vazut cat poate sa duca si cat e de firav. Am incredere in el. Iar daca va fi cum spui tu, ma voi invinovati singura pentru increderea oferita, dar si asa consider ca viata merge inainte. Iti multumesc pentru raspuns, da, sunt intr-adevar micuta, abia incep sa traiesc, mai ales ca am hotarat sa merg pe cont propriu, fara ajutorul mamei, ci eu sa o ajut. :3

| marian5888 a răspuns:

De ce te-ai despartit de fostul? e clar ca actualul e o bestie, scapa de el si de toate cuvintele urate

| KimBianca explică (pentru marian5888):

E o problema mai delicata, daca vrei iti pot spune in privat. :3 multumesc

| marian5888 a răspuns (pentru KimBianca):

Trimite-mi un mesaj cu problema ca eu nu pot...