| Pyskiss a întrebat:

Prietena mea are 13 ani in clasa VII.Sunt cu ea de aproximativ 3 luni.Inainte sa fiu cu ea, avea note foarte bune numai de 8-9-10.Acum 2 luni a luat 2 de 3 si un 4.Primele note mici.Nu a mai avut 3 sau 4 numai note de la 8 in sus.Tot acum 2 luni ia imi spunea ca maicasa ii tot zice sa invete si sa lase baietii. Ea mi-a zis ca incearca sa faca din aman2 si sa invete si sa ramana cu mine.Mama ei a zis ca nu are nicio treaba daca ea ii cu mine pentru ca sunt un baiat foarte de treaba.nu injur, nu fumez, nu beau sau alte chestii doar a zis ca vrea ca fata ei sa intre la un liceu bun.Ieri a intrat pe mass. si mi-a zis:Ea:Tot ma gandesc la cevastraight face, Eu:La ce?, Ea:Nu cred ca pot invata daca sunt cu tine, nu stiu ce sa fac, Eutongueai putem ramane amici ca tu sa poti invata mai bine, Ea: Scz na`m crezut ca o sa se ajunga la astasad, Eu:Nu`i nimic te astept, ne putem intalni in vacanta sau mno, Ea:Aha., Peste 10 min ii zic ca trebuie sa ies si sa aiba spor la invatat sa ia note bune, ca ea mi-a zis ca daca scoate media 9:50 pe sem II va fi din nou cu mine., II zic ca ies. ea okok, bye. Intru peste 5 minute si o intreb ce mai zice. Eatongueai nu stiustraight faceok da ce ai mai facut azi Ea:nimic.Si incepea sa vorbeasca foarte sec cu mine, la urma zice ca nu mai sta pe mass, si iese nici nu ma saluta nimic., Eu i-am mai scris ca vreau sa-i mai zic ceva. Dar nu am mai apucat ca a iesit.Peste 4 ore intra pe mass si vede ca i-am lasat scris,, Am mai vrut sati zic ceva" si ma intreaba ce? Eu am uitat dar oricum nu mai imi bat capu ca nu conteaza. Ea : eh nu. si imi zice:noh bine eu ies ca nu mai am chef sa stau pe calculator, asa zice si cand era cu mine, ea stia ca daca o sa zica asta o sa-i zic da de ce sa iesi cand poti vorbi cu mine, dar eu i-am raspuns, ok sa ia nb. ea ok mersi la fel. si a iesit.Deci s-a despartit de mine ca sa poata invata, eu stiu ca daca o fata se desparte de un baiat va fi deprimata si nu va mai putea invata, si o sa se intoarca la acel baiat odata si odata.Sau si-a gasit pe altul si a bagat pretextul asta sa reuseasca sa scape de mine ca poate s-a saturat de mine si nu mai are chef s-a plictisit nu mai simte nimic si nu a stiut cum sa-mi zica sa nu ma raneasca?straight faceMulti mi-au spus vorba asta.: Daca o iubesti las-o sa plece, iar daca te iubeste se va intoarce? Ce credeti voi? Sa par indiferent sa nu o mai bag in seama o vreme? Dau funda pentru cel mai bun sfathappy

Răspuns Câştigător
| Christinutzaa a răspuns:

Pai.thinking poti sa o lasi putin in pace. vreo 2-3 zile sa vezi ce face.De acum cand intra pe mess asteapta sa te bage ea in seama, nu-i mai da atata importanta pentru ca si-a cam luat-o in cap cu astawinking. Asteapta sa vezi ce face si daca. nu e nici o schimbare, ii spui tot ce ai pe suflet doar daca crezi ca merita.( nu oricine merita sa te umilesti pentru el/ ea).

11 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Nu. Nu trebuie sa fi indiferent daca simti ceva pentru ea! Dar chiar trebuie sa o lasi sa invete.Din momentul in care voi doi v-ati combinat, ei nu i-a mai stat capul la invatat! Si o cred, pentru ca si mie mi s-a intamplat jur! Ea sta cu gandul la tine, ce o face, unde o fi, de ce nu intra pe mess. si nu ii mai arde sa invete! Nu trebuie sa o condamni! Trebuie doar sa o astepti! Asculta de sfatul prietenilor tai: Daca te iubeste, se va intoarce cu siguranta! Bafta multa

| Heather2001 a răspuns:

Cred ca te iubeste si din ce ai scris mi-am dat seama ca si tu o iubesti, acorda-I timp sa invete, notele mici pot fi si din cauza implicarii excesive in relatie.totusi,pastrati legatura chiar daca v-ati despartit pentru o vreme...succes!winking

| deeadragutza2 a răspuns:

Ar fi posibil sa nu mai simta nimic pentru tine si ii este frica sa te raneasca.E cam ciudat comportamentul ei dar cred ca sufera si se comporta asa ca sa poata sa te uite mai usor. Daca o iubesti o astepti. Spune-i asta si vezi cum reactioneaza daca vezi ca nu e prea incantata de ideea ca o sa o astepti te sfatuiesc sa o uiti. Vb deschis cu ea vezi daca mai are vreun sentiment pentru tine daca nu ramaneti amici

| marcelan25 a răspuns:

Pai,da cred ca ar fi bine sa te retragi pentru o vreme sa vezi ce are de gand,daca tine la tine o sa simta ca ii lipsesti o sa te caute si o sa va impacati! Imi pare rau,cred ca o sa-ti fie greu,dar incearca, mai iesi cu prietenii, distreaza-te si o sa fie bine! Bafta!

| rebela2011 a răspuns:

Eu cred ca a trebui sa fi indiferent sa nu o mai bagi atat in seama pentru. ca fetele daca sunt bagate in seama prea mult de baieti stiu ca sunt iubite de aceia. Daca tu vei fi indiferent vei vedea imediat daca te iubeste sau nu pentru ca va veni ea si va vb cu tine mai mult si daca te vede tot indiferent si ii pasa te va intreba ce s-a intamplat de ce te porti asa cu ea, iar daca nu atunci nu va avea nici un fel de reactie!

| XXXloveXXXx a răspuns:

Da ai putea sa o tratezi un pic cu indiferenta dar sa nu fi prea dur cu ea.Ai putea incerva sa o faci geloasa.Pentru ca daca ea va vedea infiferenta ta fata de ea atunci is va dori sa te aibe langa ea propunandu-si sa te recucereasca.Bafta.Iar ceea ce zice ea k nu mai poate invata consider k e o scuza pentru a te indeparta.

| Izabella97777 a răspuns:

E posibil sa fie invatatul adevaratul motiv, deoarece eu am o prietena care a avut aceeasi situati dupa 3 luni mama ei i-a interzis sa mai stea cu prietenul ei deoarece este pe a8-a si are examen in vara, dar ea a mintit-o spunandu-i ca renunta la el si pe ascuns vb cu el chiar daca parintii au obligat-o sa renunte la el(ea a facut-o, doar pentru ca asa i-au cerut ai ei)dar acum pot spune ca e foarte deprimata si orice ar face numai al el se gandeste ii da sms sa se impace etc.vezi e cam aceeasi situati? dar e un comportament ciudat la fosta ta prietena,deoarece daca te iubea de ce se porta rece cu tine? sa nu te faca sa suferi? sau ce? eu spun k poate fi si acesta un motiv,dar daca te-ar fi iubit cu adevarat incerca sa gasesca o solutie,sa ignori o persoana care te iubeste crezand ca-i faci bine,nu e cea mai buna solutie. sfatul meu este sa incerci sa nu te mai gandesti la ea o perioada(chiar daca-ti va fi forte greu)deoarece daca ea va vedea ca o stresezi cu impacatul sau cu sms etc,se va plictisi mai tare,lasa-i o scurta perioada de timp sa se obisnuiasca cu,,libertatea"ca sa spun asa si sa vada intr-adevar ca ii era mai bine langa tine,cand o ajuta-i cu sfaturi,cand o tineai in brate atunci cand era suparata,fii linistit dar intr-adevar invatatu a fost singurul motiv, nu va rezista mult fara tine pentru ca vorba aia:,, daca te iubeste te cauta" e forte adevarata.tu in acest caz nu mai poti face nimic decat sa ii fii un simplu amic ca sa isi dea si ea seama daca ii e mai bine fara tine sau nu.baftakiss

| Bianca598 a răspuns:

Cred ca motivul pentru care se comporta asa este ca trebuie sa invete. Daca ar trebui sa se comporte ca inainte, nu crezi ca i-ar ramane gandul tot la tine? Ai putina rabdare, nu te mai baga cu ea in seama prea mult. E greu sa fii buna si la scoala si sa ai un prieten, pana la urma una din ambele le va pierde. Preocupa-te si tu de altceva, dar ai grija sa nu fii prea indiferent deoarece dupa va crede ca nu o mai placi si va renunta. Asa ca fii atent. Dar na, pana la urma ar trebui sa faci cum crezi tuwinking. Sper ca te-am ajutat.

| CyberGom a răspuns:

Uite ce cred eu...as zice s'o intrebi daca ar mai vrea sa mai fiti prieteni si daca ea spune DA, logic ca o sa ramanesti prieteni... daca spune NU, nu o mai baga in seama cam 2-3 saptamani sau o luna (cum crezi tu ca e mai binewinking ) si daca nu vorbeste cu tine sau daca nu vine pe langa tine as zice sa o lasi si sa cauti pe altcineva!big grin Sper ca te'am ajutat big grin

| bunabunuka a răspuns:

Daca tu chiar tii la ea ar fi ok sa o lasi putin in pace sa vezi cum se compota ca daca o suni intruna o stresezi i se va parea ciudat si se va plictisi de tine dar daca va vedea ca nu o mai cauti te va cauta ea cu siguranta asa ca las-o o vreme si va veni singura la tine! Funda?

| sweetpinklove a răspuns:

Daca tu chiar o iubesti si nu vrei sa plece intreab-o daca mai vrea sa fie cu tine sau nu si spune-i ca tu tii la ea.Vezi cum reactioneaza si daca nu iti da un raspuns clar inseamna ca ii place sa te tina in ceata pentru ca stie ca tu o iubesti si vei fi disponibil pentru ea.in acest caz o poti uita si sa iti gasesti pe cineva alaturi de care sa fii fericit. Sper ca te-am ajutat.