| EduardPaul94 a întrebat:

Buna TPU.scuze de categ.pe la inceputul lui august 2011 am avut niste stari foarte naspa.in fine ma fost la un specialist. mi-a spus ca sufar de anxietate si atacuri de panica(dar nu chiar severe atacurile). mi-a dat tratament pe care il iau si in ziua de azi.ma simt mult mult mai bine.trebuie sa ma duc in ianuarie la control...acele stari le-am avut tot mai rar de atunci si foarte usoare ca si intensitate dar uitati care e prb.aseara de cand m-am pus in pat nu am putut adormi si am avut un fel de atac de panica in sensul k nu puteam adormi, imi batea inima foarte puternic. o frica fara motiv.cam cum am avut la inceput...si m-am speriat foarte tare si nici sa ma calmez nu puteam.parca stateam sa explodez. ce sfaturi imi dati? adica cum m-as putea controla in situatii de astea.si. credeti ca o sa scap pana la urma defenitiv de ele? FUNDAA+VOT

Răspuns Câştigător
| tbogdan22 a răspuns:

Sunt de parere ca lucrand putin cu tine, impreuna cu niste sedinte la un specialist vei scapa happy.
Pana cand vei gasi un specialist, probabil dupa sarbatori, iti recomand ca indiferent cat de bine te vei simti dupa sa sa te duci, iti recomand sa faci un mic exercitiu ce te va relaxa.
Trebuie sa mentionez ca nu am vreo specializare in psihologie, psiho-terapie etc, dar am niste cunostinte de cultura generala si ti-as recomanda un exercitiu care sa te ajute.
Creierul functioneaza in mod normal la o frecventa de ~20Hz, cand aceasta creste peste 40Hz se instaleaza atacul de panica, cand frecventa este undeva la 1Hz intri in starea alfa, o stare de relaxare completa, sau starea de meditatie, in functie de cat de adanca este aceasta poate fi si o stare se somn.
Exercitiul ce urmeaza extre extrem de simplu conteaza mult intentia cu care il faci, capacitatea ta de a-ti materializa intentia, lucru care se dezvolta cu cat mai mult il practici.
Intinzi mana dreapta in fata ta si iti spui ca acolo este frecventa psihicului tau in acest moment, apoi o lasi usor in jos, cu intentia de a scadea frecventa pana la frecventa optima pozitiva pentru tine, pana ajungi la starea de relaxare si calm.
Daca consideri ca ai nevoie de ajutor poti ruga pe cineva apropiat sa iti scada asfel frecventa, ex pe mama ta.
Repet cel mai important lucru in acest exercitiu este sa lasi mana cu intentia de a scadea frecventa, functioneaza si vei reusi!winking

2 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Dai pe OTV si adormi instantaneu.

| Roxana0606 a răspuns:

O sa scapi de ele daca tu vrei! Tu trebuie sa gandesti mereu pozitiv.
Te poti controla singur doar prin simplul fapt ca-ti spui in sinea ta '' o sa adorm e doar o insomnie''.
Tu trebuie sa vrei sa te calmezi.
Incearca sa fi o fire putin mai calma si sa nu te candesti mereu ce se intampla daca nu adorm sau ce se intampla daca imi bate inima asa tare.
Tu trebuie sa te calmezi mereu si sa-ti spui :'' nu o sa se intample nimic rau '' sau '' totul o sa fie bine''.
Tine minte mereu sa gandesti pozitiv!:*:*