| AngieSutru a întrebat:

și sărbători fericite, sa aveți un an cât mai frumos. As avea și eu nevoie de un mic sfat și păreri. Deci încerc sa va povestesc pe scurt, am fost impreuna cu un băiat din liceu 2 săptămâni, si m-am atasat foarte mult de el, chiar dacă am fost puțin timp impreuna. Ideea este ca la început in toate acele 2 săptămâni era foarte frumos,avea grija de mine,ne vedeam zilnic,vorbeam mereu, ne alintam, chestii de genul. După vreo 2 săptămâni el a început sa fie rece,nu înțelegeam de ce,și am zis ca e mai bine sa fim prieteni,iar el mi-a spus ca are multe probleme de rezolvat și poate,după ce termina cu problemele pe care le are,o sa me revenim la normal și ca e mai bine așa decât sa promită și sa nu poate face. Atunci nu mi-a spus ce probleme are,dar după câteva zile am insistat sa imi spună și mi-a povestit tot,ca are o depresie din cauza mamei lui care a murit,ca se taie,și ca la un momentan a luat amfetamina dar acum numai ia. Și i am spus ca o sa fiu alături de el, sa treacă peste. Ideea ca după asta el a încercat sa ma facă geloasa cu o colega de a mea, spunându-mi sa ii combin pe ei 2 si am știut ca face așa intenționat așa ca i-am intrat in joc, și i am dat nr ei de telefon dar nu i-a dat niciun mesaj. Iar a 2a zi după am zis ca e mai bine sa îl ignor,așa ca am venit la liceu normal și eram in RATB coboram in statie și el urca si a a văzut ca nici măcar nu m-am uitat la el,și peste un minut primesc sms de la el spunându-mi "Îmi place ca ma ignori" iar eu ii raspund ca e mai bine așa decât sa îmi fac mie rău și chestii,și i am spus ca daca ii pasa de mine nu ma punea pe mine sa ii dau nr colegei mele,si el a zis ca ii pasa de mine și ca ce a făcut a fost un joc ca sa vadă daca sunt geloasa. Iar după intr-o duminica se apropria balul si a venit vorba sa ma duc eu sa îmi iau haine din mall și m-a întrebat dacă as vrea sa mergem amândoi in mall și am acceptat. In duminica respectiva a fost foarte frumos,am ras,ne-am luat in brațe,mi-a ales și hainele. Chiar voia sa își ia un hanorac exact ca al meu sa ne asortam laughing) ma rog,iar după o săptămâna întreaga nu mi-a mai răspuns la mesaje,iar după îmi da mesaj,ca ii pare rău ca nu mi-a răspuns ca a avut iar probleme și am zis ca e ok. Acum la fel,am vorbit de atunci mereu, acum iar văd ca ma ignora. Sincer nu știu ce sa mai cred, chiar ma iubește? Sau mai vrea o relație cu mine? Sau voi ce sa sfătuiți sa fac? Sa îl întreb dacă are ceva? Sau sa îl las in pace? Am nevoie de păreri și sfaturi din partea voastră. Țin sa va spun ca am 16 ani și este prima mea relație și sincer chiar țin enorm de mult la el, si el are aproape 17 ani. El la început a insistat foarte mult sa ne vedem și sa vorbim, atunci când ne-am cunoscut. Aștept sfaturile și părerile voastre.

Răspuns Câştigător
| Gabris77 a răspuns:

Bai sincera sa fiu este o situație destul de complicata și complexa dar te ai gândit poate ca el nu știe ce sa facă? Da asa cum ai spus și tu la început a insistat pentru chiar ii place de tine și dacă desi nu a vrut sa ți zică din prima. Ți a povestit probleme lui care nu sunt deloc unele simple și ușoare. Din cauza asta se poarta asa. Pentru ca toți pun presiune pe el. Cel mai bine ar fi sa i fi alături și sa i reamintești asta foarte des. Sa nu uite. Spune-i ca ți la el. Si ca orice ar fi o sa fi lângă el. Încearcă sa l scoți din casa și din singurătatea lui. Fa l sa aiba încredere oarba în tine. Si atunci când are o problema sa vina la tine alergând sa l ajuți. Tu. Ești cea care poate sa l facă sa și revină. Si dacă tu l faci fericit încet încet o sa uite de toate. Iar toată chestia aia cu nr de tel și asa mai departe a fost doar un test din partea lui. Pentru ca în interiorul lui. Nu este sigur de oamenii din jurul lui și are nevoie de teste și dovezi ca să vadă cine ești cu adevărat. Asa ca nu mai sta degeaba. Dai msj vorbește cu el. Spune i tot ce ai pe suflet. Fi sincera cu el. Ia l în brate și spui ca nu o sa lași niciodată oricât de greu ar fi. Zăpăceste l de cap. Dacă e nevoie. Tot ce trebuie pentru fericirea ta și a lui.

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Stiu ca schimbarile lui de dispozitie, nesiguranta de sine sau nehotararea lui iti cam pun rabdarea la incercare si nu mai stii ce sa crezi in privinta lui. Totusi eu zic ca tine la tine in felul lui dar are probleme personale care il dau peste cap. Eu zic sa nu renunti asa usor la el. Incearca sa intelegi ca a trecut prin multe chestii urate.

| munteanuionvictor a răspuns:

E bine să fii dispusă să-l ajuți în continuare.