| Rallu_5918 a întrebat:

stiu ca nu e categoria potrivita dar am nevoie de un raspuns urgent si concret. Trebuia sa imi vina stopul, dar in loc de stop curge ceva mai inchis spre maro straight face Si ma sperie pentru ca nu stiu ce e. Help pls, dau funda pentru raspunsul cel mai bun.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa stii ca variatii in culoarea, consistenta si cantitatea sangelui menstrual in timpul ciclului sunt absolut normale. Multe femei prezinta ocazional cheaguri in sangele menstrual, ce pot fi de culoare rosie aprinsa sau bruna. De obicei, acestea sunt eliminate in ziua de sangerare cea mai abundenta, cand substantele produse de organism pentru a mentine sangele din interiorul uterului lichid nu mai sunt suficiente cantitativ, si astfel parte din sange coaguleaza,cred ca asta ti se intampla si tie.
De asemenea, este normal ca spre sfarsitul ciclului, sangele sa isi modifice culoarea, intrucat acesta este efectul procesului de metabolizare a hemoglobinei, ce are loc pe masura ce trec zilele de ciclu.
Ai grija,insa,pentru ca exista anumite semne de alarma care impun un consult ginecologic: cheaguri abundente, de marime semnificativa, cicluri insotite de dureri puternice, semne si simptome de anemie. Medicul poate evidentia eventual prezenta a unor fibroame uterine( tumori benigne, deci necanceroase ale tesutului din peretele uterului), a unor polipi, a unui uter marit de volum, a unor dezechilibre hormonale( cauzate de o modificare dramatica a greutatii, in oricare sens, tratamente hormonale, anumite medicamente).
Nu te speria,te rog, urmareste cu atentie ce se petrece cu tine si daca nu-si revine culoarea sau apare si altceva, mergi la medic.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înseamnă că trebuie să vine, la multe fete acest aspect este la sfârșit.
Pa, pa.

| oompaloompa a răspuns:

Vorbeste cu mama ta

| Rockingblack a răspuns:

Buna
acel lichid maro este secretia vaginala
aceea trebuie sa apara inainte de ciclul menstrual.
probabil ai infectie vaginala.consulta un doctor
funda?

| Rallu_5918 explică:

Bibidell nu pot vorbi cu ea, ea nu e in tara.