| Anonimic a întrebat:

Bună TPU! Sunt băiat, am 16 ani și sunt mereu foarte excitat și simt frecvent nevoia de a ma masturba. Este normal? Și încă ceva, dacă ma masturbez duminica sau în zi de sărbătoare se consideră păcat?

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E normal sa vrei sa te masturbezi. Lasa prostiile cu sarbatorile si fa cand simti nevoia.

| ania a răspuns:

E pacat tot timpul nu numai duminica sau in zi desarbatoare la fel cum e pacat sa te uiti la filme porno sau sa descoperi goliciunea oricsrei persoane inafata de partenerul de casatorie de sex opus si stii asta duoa vinovatia pe care o simti de fiecare data dupa masturbare
Daca vrei sa scapi de vinovatie, spune-i Mantuitorului Hristos ca iti daruiesti viata lui si il rogi sa te curateasca cu sangele sau de tota necuratia sexuala si ii promiti sa nu te mai implici sexual pana la casatorie. Vorbesc din exoerienta

| Holiday a răspuns (pentru ania):

1 Corinteni 14:34

"34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea."

Cica daca nu vrei sa arzi in Iad, taci!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu-i normal sa faci o obsesia din statul cu mana pe cuc non stop, ori privind pornografie.
De ce nu te duci la scoala, fa-ti teme, invata si nu-ti mai ramane timp de stat toata ziua cu mana pe el.
Masturbarea normala este odata la 2-3 zile, nu frecvent si nu zilnic, ca vei avea probleme masive cu lipsa erectieie sau cu ejacularea precoce cand vei incepe viata sexuala cu ofata.

In ce priveste religia si sexul... Duminica este bine sa fii "curat" cand intri in biserica, adica fara sex sau frecat organul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da.

| mihai69 a răspuns:

1. E foarte normal;
2. E păcat să NU faci ori de câte ori ai poftă.

| Goete a răspuns:

Adica, in zi de lucru te poti sinti bine dar Duminica si Sarbatori nu, ca-i pacat happy?
Daca-i intrebi pe "Crestini", ne-am nascut toti in pacat putem sta si-n cap ca tot pacatosi suntem.
Tu mananci cand ti-e foame, nu?
De ce n-ar fi normal sa faci sex sau laba cand ti se scoala?

Vezi sa nu jignesti pe careva de aici ca-ti faci laba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbează-te cât mai mult și încearcă și de 3 - 5 ori pe zi între 16 și 22 - 25 de ani.
Când o să faci sex cu o fată sau femeie faci
- sex luni - masturbare marți - sex miercuri - masturbare joi - și tot așa până te însori

| vasile2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dupa insuratoare cum sa faca sex/masturbare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasile2222):

După însurătoare
- sex dimineața la sculare
- sex seara înainte de culcare
- asta până pe la 42 de ani
- după 42 de ani sex 1 pe zi în special dimineața că atunci e mai TARE bărbatul
- aproape de 50 de ani faci - 2 sex - 1 pauză - adică sex azi și mâine - poimâine pauză și tot așa.
După 50 de ani o să îți spun de la anul cum MERGE jucăria că acum am 49 de ani.

| vasile2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!
la multi ani!

| vodami92 a răspuns:

Eu stiam ca fumatul e cel mai mare pacat! masturbarea in nici un caz!

| yhua a răspuns:

Onania e pacat in orice zi ar fi facuta dar abtine-te macar de sarbatori

| Esti a răspuns:

Te poți masturba de câte ori simți nevoia in ce zile vrei. E ceva normal atât pentru băieți cât și pentru fete

| armani12 a răspuns:

E păcat da faci Laba în orice zii.dar mau ales de sărbători, încearcă sa faci câte o rugăciune când îți vine să i dai în cap