| Alexa457 a întrebat:

Bună,am 19 ani și nu am avut niciodată un contact sexual direct, credeți ca ar putea asta să mă afecteze cu ceva? Simt totuși nevoia să mă masturbez des chiar dacă după ce fac asta m-a simt vinovată și foarte rău, știu ca asta este un păcat, ce sfaturi puteți să îmi dați?

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu te mai gandi ca e un pacat, e ceva natural sa simti asta, nu te afecteaza cu nimic faptul ca nu ai facut sex dar pe viitor cand vei face vei vedea ca e alta senzatie dupa o partida de sex fata de atunci cand te masturbezi, nu stiu cum sa descriu, cu un partener te simti mai "satul" dupa o partida, cu masturbatul doar pe moment.

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa sexului NU are cum sa te afecteze, deloc, chiar daca ai stari de excitatie si te masturbezi, eliberandu-ti starile de excitatie acumulate.
Sunt femei care aleg sa nu faca sex niciodata, fara sa fie afectate in vreun fel, acelea sunt maicutele de la manastiri sau cele care aleg sa ramana singure pe viata.
Masturbarea la femeie (cat si la barbat) este normala si recomandata din punct de vedere medical, cand nu se face excesiv bineinteles cam de 2-3 ori pe saptamana, fiindca-i necesar ca corpul tau sa elimine hormoni de fericire si satisfactie, benefici sanatatii mentale si fizice.

Tu esti destul de mica la 19 ani, inca adolescenta, deci acum pasesti in viata de adult si de acum inainte poti sa-ti cauti un iubit, cu care sa fii fericita si abia dupa aceea sa te gandesti la sex.

| mihai69 a răspuns:

Nu e păcat decât dacă te abții.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca ar fi pacat.

| dullcat a răspuns:

Buna.De fapt, masturbarea este benefica si sanatoasa pentru organism, in ciuda ideilor cu care ai fost crescuta.Iar faptul ca nu ai facut inca sex nu te afecteaza cu nimic.Mai inteligent este sa astepti persoana potrivita, nu sa faci sex cu oricine se nimereste doar asa, ca sa fii in rand cu,, lumea''.

https://www.reginamaria.ro/......-si-excese

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Mi se pare un cliseu asta sa consideri ca ar fi pacat sa te satisfaci singur..De ce sa fie pacat? Ca sa-ti zic ceva daca ar fi sa ne luam dupa ce este pacat sau nu, atunci nimeni n-ar mai face nimic decat cu scopu de a face copii.Astea cred ca sunt niste pacate care nu prea sunt pacate. Daca astea sunt pacate sa furi, sa omori ce mai sunt?

| Alexa457 explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Ai dreptate, dar gândul ca este un păcat mă face să mă simt vinovată …

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Alexa457):

Pai sa stii ca daca gandu ca te satisfaci singura te face sa te simti vinovata, inseamna ca si atunci cand vei fi cu un baiat tot asa vei simti.Deci cred ca cu timpul o sa te obisnuiesti.

| Cavaler001 a răspuns:

Ai timp de acum sa renunti la masturbare si sa te bucuri de sexwinking
Daca nu faci sex poate sa te afecteze (sa devii nervoasa, deprimata.) Poate maicutele se abtin. Tu n-ai de ce, decat daca vrei sa te mariti virgina si apoi poate te gandesti de ce nu te-ai bucurat de sex si cu altii.
E adevarat ca masturbarea iti poate slabi increderea in tine lasand la o parte pacatul, dupa cum cred unii.
Sfatul meu: gaseste-ti un iubit si vei uita de masturbarewinking

| Davidpromij a răspuns:

Da,eu am dat la mij prima data cand aveam 14 ani, acum am 25, ma simt mult mai energic si fresh