| NoOneKnow a întrebat:

Sunt cu un baiat de 1 an si ceva. Problema e ca el vine la mine in casa de mult si acum mama si el nu se mai inteleg. El nu e impacat cu ideea ca mama mea tipa daca intazii 2 minute si ma obliga sa ii dau sa ii citeasca mesajele. Cand suntem acasa trece prin fata camerei de cam 2 ori pe minut ca sa spioneze, iar ea nu il mai suporta pentru ca el vrea sa ne mutam impreuna cand fac 18 ani. Ea vrea sa ramanem cu ea cred ca toata viata. Mereu imi bate apropouri ca el nu e pentru mine si chestii de genul meu. Deschide usa sa ne asculte conversatiile cand suntem pe scara si de fiecare data cand vorbim la telefon sau cand pleaca de la mine ma intreaba ce tot vorim noi doi. Eu inca sunt virgina si ddesi stam cam toata ziua in casa cu usa obligatoriu deschisa ea vrea sa ma duca la ginecolog. El imi spune ca nu mai suporta situatia si ca vrea sa ne mutam impreuna pentru ca mama mea exagereaza. In aparenta se inteleg bine, ea ii spune sa ii mai cumpere ceva din oras cand vine, sa o ajute prin casa si el chiar a dat cu aspiratorul si a ajutat-o la dulceata. Dar cand el nu e aici mabate la cap ca nu e bun pentru mine si el imi tot spune ca nu stie cat mai rezista in situatia aceasta de control. E clar ca amandoi ma iubesc dar exista o problema si nu stiu cum sa o rezolv pentru ca mama vrea sa ii reproduc cuvant cu cuvant tot ce vorbim sa imi citeasca mesajele si sa raman toata viata in casa ei in timp ce el vrea sa ne mutam singuri. Problema trebuie rezolvata, iar eu nu stiu ce sa fac si chiar am nevoie de un sfat. Situatia ma termina emotional.
P.S. Am incercat sa stau de vorba cu mama, dar nu intelege. Zice ca ea trebuie sa stie tot. Cand eram mica trebuia sa intru prima in casa si toti ramaneau afara si la scoala mereu am fost mai retrasa, dar mama spune ca e vina lui ca ma izoleaza de ceilalti.

9 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Hai sa o spunem pe cea dreapta. Ti se pare normal ca la 18 ani sa te muti cu iubitul? Mie nu! Gandeste-te ca ai o viata inainte pentru a locui cu iubitul/sotul tau. Banuiesc ca vrei sa faci si ceva studii, sa ai o cariera. Sa nu crezi ca iti va fi usor daca o sa ai o casa de intretinut, si prin asta ma refer la gatit, spalat, curatat etc., chiar daca o sa poti conta pe ajutorul iubitului/sotului. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa locuiesti cu soacra, pentru ca ar fi mult mai rau. Acum stai in casa cu mama ta, unde e totul bine si frumos din acest punct de vedere.
E drept, mama ta exagereaza. Nu e normal sa va spioneze sau sa-ti citeasca mesajele. Dar face asta pentru ca vrea sa te protejeze, pentru ca ii e teama ca o sa faci o greseala care te va costa mult. Fara sa vrea, te impinge spre rau.
Stai de vorba cu ea, impreuna cu prietenul tau. Propune-i un targ: Ramai in acea casa daca inceteaza cu spionajul, cititul mesajelor si toate celelalte lucruri care va deranjeaza. Spune-i ca suferi mult din cauza comportamentului ei si ca tot ce reuseste e sa te indeparteze de ea si sa te apropie de iubitul tau, aminteste-i ca pana acum nu ai dezamagit-o niciodata. Daca nu vrea sa asculte, scrie-i toate astea!
Sa nu uiti ca e mama ta, una dintre putinele persoane din lume care iti vor doar binele! Iubitul te poate lasa oricand; mama, niciodata!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu as cere consiliere la un psiholog sau la o asociatie pentru adolescenti.

Problema ta este atitudinea mamei tale care este prea protectiva si (poate si asta) refuza sa vada ca ai crescut.

O face din dragoste, e clar. Doar ca intre dragoste si control, undeva s-a pierdut linia.

Nu vei putea sta cu mama ta la discutie, deoarece ea refuza discutia. Pentru ca nu te trateaza de la acelasi nivel. (Involuntar vorbind).

Un psiholog te-ar putea ajuta sa iti sugereze un comportament care sa aiba drept cauza schimbarea sau inceperea schimbarii in sufletul mamei tale.

Asta pentru a fi o transformare usoara. Altfel, ar putea fi si o metoda un pic mai radicala in care mergeti impreuna la psiholog.

| NameHarris a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti si cu mama ta si cu prietenul tau deodata atuncea vor lasa unu de la cealata si veti ajunge la un punct comun am avut si eu o problema de genul asta happy

| NoOneKnow explică (pentru NameHarris):

Mama nu vrea sa inteleaga ea zice ca mi-a dat prea multa libertate deja. Si cum ai rezollvat-o?

| NameHarris a răspuns (pentru NoOneKnow):

Pai am mers la ea acasa si am vorbit cu tatal ei sa o lese mai mult timp pe afara sa o lese sa iesi cu mine in oras sa vina la mine si el a fost de acord dar sa pana la o anumita oralaughing dara asta a fost cand aveam eu 17 ani laughing) acum am 19winking

| girlpoisson555 a răspuns:

Cum s-ar spune tu trebuie sa impaci si capra si varza. Du-te la ginecolog cu mama ta, arata-i cum sta treaba de fapt si dupa purtati o discutie serioasa, cu tine si prietenul tau, temperata bineinteles. Explica-i ca oarecum ti-a marcat si copilaria, caci dupa cum spui tu erai singura din grupul de prieteni care intra repede in casa. Trebuie sa-i spui ca asa cum ea n-o sa poata fi toata viata alaturi de tine, nici tu nu poti face asta, adica ma rog, daca te muti cu prietenul tau asta nu inseamna ca pe ea o dai uitarii, probabil asta o sperie. In fond ar trebui sa inteleaga ca, tot ce ar trebui sa faca ea este sa te faca fericita, chiar daca ea are unele pareri. Le impartaseste cu tine, iar daca tu crezi ca prietenul tau te merita, atunci nu dai importanta bazaconiilor spuse de mama ta. Trebuie pus punctul pe I. Sa vorbiti toti 3 sa va spuneti punctul de vedere, repet este vorba de fericirea ta, iar mama ta trebuie sa fie fericita cand tie ti-e bine indiferent ca ei nu-i convine.

| Waffen18 a răspuns:

Mama ta doar are grija de tine si te iubeste din cate am citit, dar si dansa cam exsagereaza... Mereu s-a intamplat asa laughing sa fie cate o soacra mai al dracului, dar pana o sa-si dea seama ca fica ei are un barbat bun happy Nu ai ce face, incearca sa discuti cu prietenul tau despre asta... Lasa timpul sa treaca pana va mutati ( casatoriti i mean ) big grin

| Valentino46Rossi a răspuns:

Eu zic sa ii aduni pe amandoi si sa purtati o discutie serioasa. Daca nu merge, ii aduni iar, dar si cu un psiholog, dar fara sa stie ei.
Foarte posibil sa se rezolve.

| LaryLarrrysaa24 a răspuns:

Pai daca ai vorbit deja cu mama ta si spui ca ea nu intelege, ar trebui sa o intrebi de ce nu are incredere in tine.Incearca sa o amagesti putin cu dragalaseni, de ex:ca nu vei pleca niciodata de langa ea, ca vei ramane cu ea...etc.