| GivingUp a întrebat:

Sunt cu un baiat de 8 luni si faza e ca nu prea am de ales. Eu cam vreau sa ma despart de el dar de fiecare data cand ne certam ma ameninta ca se omoara si nu prea am de ales. Trebuie sa-l suport. Faza mai e ca suntem si la distanta si daca s-ar omora, nu as sti asta cu adevarat. Nu stiu sigur daca il mai iubesc, as vrea sa luam macar o pauza sa vad cum e fara el, dar daca aduc vorba de asta, gata ca se omoara. Si daca ar fi de acord, si o sa vad ca e mai bine fara el si vreau sa ne despartim definitiv, iar se omoara. Nu stiu daca chiar ar face-o dar nu vreau sa risc pentru ca nu as putea trai cu asa ceva pe constiinta.
Cauza certurilor noastre e faptul ca e foarte foarte gelos. Si prin asta ma refer ca se supara daca ies afara, daca vb cu alti baieti indiferent despre ce as vorbi, la mare ca cica ma vad o gramada de baieti, mai simplu : nu am voie sa fac nimic. Ar fi mai bine daca as sta inchisa in casa toata ziua, fara internet si televizor, reviste etc. E obsedat! Si vreau sa ma despart de el dar atata timp cat ma ameninta ca se omoara, nu pot.
Va rog sa ma ajutati, ce sa fac?

11 răspunsuri:
| consiliera a răspuns:

Stai linistita nu se omoara...

| BiuL a răspuns:

Daca cineva vrea sa se sinucide, o face pur si simplu nu anunta inainte sa atraga atentia. El doar te santajeaza emotional. Nu ai nevoie de un astfel de stres, scapa urgent de el.

| neutrino a răspuns:

Spune-i ca esti onorata de dragostea lui, dar tu, din diverse probleme strict personale, esti obligata ca pentru un timp pe care nu-l poti specifica, sa te retragi din aceasta relatie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai papuci, nu are decat sa se omoare.

| TeckTonik997 a răspuns:

Asa am fost si eu, exact la fel doar ca iubita mea era asa, eu nu aveam voie nicaieri, ea cu mine nu iesea ca nu o lasa mama ei cica (daca iti vine sa crezi ca la 17 ani inca te tine mama ta in casa...). Tot timpul ma ameninta ca se omoara, chiar a si iesit pe geam dar, din pacate, am tras-o inapoi ca peste cateva luni sa aflu ca ea de fapt era cea care insela si ca nu suferea de nici o boala grava, cum spunea, toate suferintele ei de care pomenea cand ne certam fiind pura fictiune. Deci, lasa-l ca nu face nimic...

| GivingUp explică (pentru TeckTonik997):

Nu am de unde sa stiu asta. Ce ti s-a intamplat tie, sunteti cu totul 2 persoane diferite, eu nu am de unde sa fiu sigura ca el nu o sa se omoare.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru GivingUp):

Fa si tu acelasi lucru. Cand te supara cu ceva zi ca te omori, sa vezi daca reactioneaza exact cum faci tu/mai grav. Daca e si cu 0.1% mai calm si linistit ca tine inseamna ca te minte...

| Torres92 a răspuns:

E teatru ieftin...
De aia Fetele nu iubesc cu adevarat, baietii
Pentru ca unii sunt niste fatalai

| ImTheBest a răspuns:

Buna in primul rand... sa stii ca asta e un teatru dar vreau sa vorbim pe privat sa-ti zic mai multe am cam mult de spus!

| idkxdianax a răspuns:

Eu zic sa faci ce iti spune inima, si daca ai putea sa iei legatura cu familia lui si sa le spui ce planuri are el daca vrei sa te desparti, poate ar putea sa il ajute. Insa eu am o prietena care la fel a fost cu un tip si ala zicea mereu ca o iubeste de numai poate, ca daca se despart se omoara si blabla... A 2 zi dupa ce s au despartit i-a zis ca are o boala grava si va muri curand, ca dupa o saptamana el sa se cupleze cu o alta fata. Asa ca eu zic sa faci ce iti zice inima, vorbeste si cu mama ta daca aveti o relatie mai apropiata si nu te lasa calcata in picioare de niste vorbe care poate nu au nici un sens.