| ApaMineralaPlata a întrebat:

Buna TPU sunt foarte disperata si nu stiu ce sa fac, sunt impreuna cu un baiat de 3 luni la inceput au fost toate bune si frumoase pana la un momendat cand el a inceput sa fie extrem de gelos. Aseara am fost la discoteca cu el si cu prietenii lui. Nu prea m-am simtit bine cu prietenii lui dar am stat acolo ca sa nu se supere el. La 1 si ceva a venit prietena mea cea mai buna iar eu i-am spus iubitului meu ca ma duc pana la ea si revin, cand m-am dus la ea am inceput sa dansam si a venit unu la mine si dansa. eu incercam sa nu-l bag inseama dar degeaba a sfarsitul melodiei, prietenul meu a venit nervos la mine si m-a dus afara, iar acolo a inceput sa tipe la mine ca o sa-l bata pe ala, erea fooarte nervos. Cand a iesit acel baiat din discoteca prietenul meu s-a enervat si i-a dat un pumn intrebandu-l "Ce treaba ai cu ea?". Eu vazand toate chestiile astea m-am enervat. am intrat inauntru si am vrut sa plec acasa iar el a venit dupa mine si la fel tipa iar eu i-am dat o palma. in momentul acela m-a facut "tarfa, curva" si in toate felurile au venit prietenii lui si l-au calmat i-au spus sa nu mai faca scandal iar eu atunci am plecat acasa. Sincer sa va zic nu stiu ce sa fac, ma simt vinovata pe o parte dar pe cealalta parte eu zic ca a fost doar un dans nimic mai mult iar el a exagerat. sad Ce ma sfatuiti ce ar trebui sa fac?sad
Ma scuzati ca v-am scris asa de mult, dar trebuia sa ma descarc. sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică tu îți sacrifici starea de spirit (stai cu prietenii lui deși nu îți place), iar el nu îți oferă minimul de libertate și te tratează exact cum te-a apostrofat (curvă, târfă).

De ce? Inconștient sau nu, asta te crede. Nu mi se pare-n regulă să cunoști atât de puțin persoana respectivă să ai impresia că este atât de easy-going încât să se cupleze cu orice băiat. Nu mă dau de profesie psiholog, dar cred că asta are cauze legate de încrederea lui de sine redusă, deci și în tine și viceversa.

Crede că nu e în stare să te aibă, tu ai pleca în secunda doi la orice tentație (adică ai fi ușor influențabilă) sau dorește să domine prea mult, ca și când ai fi o cățelușă de companie care trebuie ținută-n lesă.

Ai libertate. Ai voie să ai prietene, dar și prieteni. Dacă vrei să înșeli, poți să o faci și în camera alăturată, altele-s semnalele prin care-și dă seama, nimeni nu e atât de fraier încât să se și afișeze.

Nu știu ce vârstă aveți (nici eu nu am una prea înaintată, dar nu am fost geloasă-n viața mea, nu concep acest sentiment prostesc), însă pare că sunteți încă în perioada de teste, cu multă lipsă de experiență.

Mi se pare ciudat, în loc ca relația asta să vă ajute să vă simțiți mai bine, mai rău vă face să vă simțiți dușmani când intervine o persoană căreia nici nu îi trece prin cap să se bage în viața voastră.

Și gelozia nu e iubire. Iubirea nu înseamnă să fii posesiv, ci să apreciezi.

Păcat de voi... păcat unde se poate ajunge... păcat că vă subjugați singuri.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod cert a exagerat, niciodata nimeni nu are dreptul sa dea in altcineva sau sa jigneasca pe altcineva. Sigur ca este complet nepotrivit sa pleci de langa partenerul tau si sa dansezi in absenta lui, dar pentru un astfel de comportament nu meritai sa te ameninte si sa te jigneasca. Era suficient sa-ti spuna civilizat ca ai facut un gest urat si gata. Gelozia si violenta merg mana in mana si data viitoare tu vei fi cea agresata, daca alegi sa ramaneti impreuna. Nu cred ca merita sa traiesti alaturi de o persoana cu evidente probleme psihologice, care iti poate pune viata in pericol.

| Jony123 a răspuns:

Trebuie sa discuti cu el deschis despre subiectul asta, sa-i spui ceea ce simti si ca nu trebuie sa fie asa de gelos cu niste lucruri banale.

| nBlade a răspuns:

Trebuia sa-ti dea tie o palma.A venit x si dansa..Plecai dracu de acolo..Pe de alta parte el este un alt idiot...Gelozia vine din frica.Din recunoasterea faptului ca nu esti cel mai bun..So e cam fraier omul..Si de asta ii este si frica..ca stie ca se poate intampla sa te piarda..Nu vine din dragoste..vine din egoism si frica..Parerea mea lasa-l tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el si sa-i explici ce s-a intamplat. Gelozia are si ea rolu ei intr-o relatie, insa prea multa strica, si prietenul tau a cam exagerat. Gelozia inseamna frica, ii este frica ca o sa te piarda, dar acest lucru nu-l scuza de faptul ca te-a facut curva si altecele... Daca vreti sa aveti o relatie trebuie sa aveti incredere unul il altul. Daca nici dupa ce ati vorbit nu merge. cel mai bine ii sa-si vada fiecare de drumul lui. Succes!

| alincik900 a răspuns:

Cam exagerat dar trebuie sa va asezati sa discutati de ce se poarta asa care e cauza si de ce nu are incredere in tine.Si ii zici ca tu esti cu el si iti respecti alegerea, ceea ce ar trebui sa faca si el.Problema trebuie rezolvata acum mai tirziu o sa fie si mai rau.

| Trolozaur a răspuns:

Ti-ai gasit un peste de nota 10, tine bine de el.

| Claudia1397 a răspuns:

Ori vorbesti cu el si ii explici ce simti pentru ca poate nu are incredere in tine! Ar trebui sa discutati mai mult..totusi ca te.a facut curva, e exagerat! Incearca sa discutati. daca nu se poate, lasa-l! Parerea mea... daca ve.ti continua in stilul asta, va trebui sa te faci maicuta! Succes:*

| despina01 a răspuns:

Parerea me e ca te iubeste enorm daca afost in stare sa loveasca pe cineva pentru tine gelozia e un sentiment oribil atunci cand observi ca risti sa pierzi pe cineva drag tie poate pentru tine a fost un simplu dans dar pentru el nu.s-a simtit amenintat find baiat stie cum sunt baieti si gandirea lor tie ti s-a parut un dans dar el poate avea intenti sexuale sau de genu. nu era nervos pe tine ci pe el in tine are incredere dar in bait nu. nu trebuia sal loveasca dar a facut-o ca sa te protejeze. depinde si ce ti-a spus de i-ai dat o palma dar lovindul ai dat de inteles ca tineai la baiatul celalalt si de acea te-a facut curva si tarfa intr-adevar navea dreptul dar s-a simtit amenintat si tu esti vinovata si el in egala masura invita-l intr-un parc undeva linistit si spune-i ca iti pare rau si ai inteles de ce a facut toate cele apropie-te de el si sarutal mult noroc funda.

| ionut554 a răspuns:

Hmm...inteleg.Te iubeste mult prea mult si tine mult prea mult la tine incat nu vrea sa te vada in preajma unui ''altu''.E drept ca a exagerat putin, discuta cu el si o sa vezi ca o sa fie totul bine.