| Simona_3986 a întrebat:

sunt impreuna cu un baiat de 5 luni jumate ne intelegem foarte bine, insa eu cu parintii mei ma cert tot timpul mai mult cu tatal meu (vitreg) m-am saturat sa ne certam mereu tot timpul gaseste cate un motiv de cearta acum cateva seri ne am certat foarte urat si am lesinat pentru prima oara mam simtit foarte rau. prietenu meu mi-a zis ca ma va ajuta si daca vreau ma pot muta cu el am 18 ani si chiar as vrea sa ma mut impreuna cu el ma inteleg foarte bine cu fam lui desi imi e cam teama sa fac acest pas pentru ca in multe cazuri se despart sau alte chestii dar el mi-a zis ca nu va putea face asa ceva ca ma iubeste si nu vrea sa ma piarda ar face orice sa imi fie mie bine. acum nu stiu ce sa fac nu vreau sa fac o greseala dar nici cu ai mei numai pot sta in casa. dati-un un sfat va rog

Răspuns Câştigător
| ankappa a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu cu tatal....si inteleg ceea ce simti.
Fa ceea ce crezi tu ca este mai bine pentru tine. Nu asculta pe nimeni si nu te lasa influientata de nimeni.

| Simona_3986 explică (pentru ankappa):

Faza e ca eu stau cu ai mei de 5 ani pana la 13 ani am stat la bunici si am stat foarte bine dar de cand am venit sa locuesc cu ei in Italia nu mam simtit in largul meu pe "tata" nu il cunosteam decat de acum 5 ani si nu mi-a placut de el si nici macar acum de fiecare data cand ii ziceam ca am prieten devenea foarte gelos si de 2 ani ne certam in continu si a inceput sa imi fie sila de el nu il mai suport. imi zice ca imi vrea binele si de asta face asa.ok imi vrea binele dar de ce nu ma lasa sa imi traiesc tineretea? mereu ma suna si daca nu ii raspund face urat si iar ne certam chestiile astea pe mine ma dor si zi de zi plang mai ales de cand am venit sa locuiesc cu ei totul sa schimabt era mai bine cu bunici in Romania simteam mai multa iubire din partea lor sincer nu stiu ce sa fac oricum nu mai rezis mult sa stau cu ei in casa anul trecut am vrut sa ma sinucid numai rezistam si nici sa plec de acasa nu aveam cum fiind minora dar acum sunt majora si cu, capul pe umeri

| ankappa a răspuns (pentru Simona_3986):

Uooof sad
aceeasi problema :
eu am stat la bunici pana la 6 ani, si de cand am venit la parinti, la fel, nu imi gasesc linistea si nici o cale de intoarcere q tata....stiu cum este. La fel si eu am incercat sa ma sinucid, dar am fost prea lasa. Acum am 18 ani si tot cu el stau in casa, macar cu mama ma inteleg, dar uite ca pentru eu, pentru faptul ca o iubesc enorm trec peste.
Gandeste-te si la mama ta, pentru ca ea va suferi cel mai tare daca pleci de acasa...
nu stiu ce sa zic
Sper sa-ti fie bine indiferent de decizia pe care o iei!

7 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Ca sa te poti muta cu cineva trebuie sa te poti intretine in primul rand pe tine, deci iti trebuie un servici bine platit, deci iti trebuie studii. Eu iti sugerez sa termini o facultate si sa iti gasesti un job bun ca sa nu suferi de foame, caci daca se intampla sa va certati din orice motiv ai sa ramai in strada, caci odata fugita de acasa, nu stiu daca vei mai fi primita la parinti. Gandeste-te bine la ce faci si fa asa fel incat sa iti fie bine in viitor, nu in prezent.

| mona a răspuns:

Eu cred ca e prea repede sa te muti acasa la prietenul tau dar din cate am inteles nici sa stai acasa nu e o solutie, nu stiu ce sa zic, daca crezi ca relatia voastra este solida si de viitor poti sa faci si pasul de a te muta la el acasa

Răspuns utilizator avertizat
| Kiasm a răspuns:

Fix asa mi s-a intimplat si mie, la fel cearta in fiecare zi, pana ce am inceput sa am si frica de el. Am vrut sa ma mut la prietenul meu, dar nu am riscat, cu toate ca stiu ca tine mult la mine. Pana-n final, am hotarat sa vorbesc cu tata si am ajuns la un numitor comun(adica daca el te roaga ceva, trebuie sa il ajuti cum poti s.a.m.d.) Nu cred ca e cazul potrivit sa iti parasesti locuinta, doar daca mama ta nu intreprinde ceva.

| AristotelDenis a răspuns:

Nu ar trebui sa te muti dupa parerea mea inceraca sa te intelegi cu tatal tau nu toate familile sunt perfecte a mea nu e cel putin in locul tau mi-as lua de lucru pentru ca nu las vedea poate o vreme mai lunga