| anonim_4396 a întrebat:

Sunt indragostita de un barbat mult mai mare decat mine(diferenta de 12 ani),el arata foarte bine si mereu mi-a dovedit ca pot conta pe el, de 2 luni am tot vorbit, el mi-a fost aproape intr-un eveniment neplacut in familie si chiar il iubesc!
Il cunosc de vreo 3 ani,mie mi-a placut de pe atunci dar mai tarziu am inceput sa tin la el si dupa sa-l iubesc
Problema este ca am fost la un majorat de-al unui prieten si m-am intalnit cu el acolo,am vorbit,am glumit,am dansat si ne-am distrat,dupa ce petrecerea s-a sfarsit, pe la 7 dimineata, s-a oferit sa ma duca acasa si eu am acceptat.Cand am coborat din masina,a venit dupa mine si m-a sarutat tandru,a fost cel mai frumos sarut din viata mea! Problema este ca dupa aceea el mi-a zis doar atat si a plecat :" N-am mai intalnit pe cineva ca tine! Meriti sa fii fericita dar nu cred ca eu sunt persoana care te poate face fericita,te iubesc", m-a pupat pe obraz si a plecat.
Ce sa fac? La ce credeti ca s-a referit? inainte vorbam in fiecare zi dar acum nu am mai avut vesti de la el de 2 saptamani!
ce sa fac? il iubesc!
Dau

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Basmul trebuie sa ia sfarsit ca altfel regizorul va avea de infruntat deciziile magistratiilor. Ala nu e omul potrivit pentru tine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi fost "ideal" să ne spui întâi ce vârstă ai tu; am "studiat" puţin întrebările tale anterioare şi cred că ai 17-19 ani!

Astfel tipul are cam 30-31 ani - şi, evident, este destul de matur ( şi responsabil )!

Deci, în mod sigur, ceea ce ţi-a spus în acea dimineaţă, are la bază un "anumit" motiv!

Noi nu avem cum să ştim acel motiv, dar tipul a fost CORECT cu tine - ar trebui să apreciezi acest aspect.

Cred că ar trebui să-l cauţi şi să ai o "discuţie" specială despre ceea ce ţi-a spus în acea dimineaţă, să-l întrebi de ce a spus ( considerat ) acel lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ooooouuu! Ce dragut a fost, dar sincer habar n-am ce asi face in locul tau.
Daca ai fost la un majorat ma gandesc ca si tu ai in jur de 18, iar un barbat de 30 nu este aparent ceea ce iti trebuie, s-a gandit la binele tau, la diferentele dintre voi. Si nu a vrut decat sa iti fie tie bine.
E clar ca vrea sa te uite si probabil nu-l vei putea intoarce. Poate se gandeste si la ce vor spune familiile voastre si asa mai departe.
12 ani e mult...dar totusi nu va desparte o eternitate, poate ca daca vorbesti cu el, i-ai putea spune sa iti dea o sansa si sa lasati timpul sa decida pentru voi.
Dragostea e dureroasa.
mai e poate varianta ca nu simte ca aveti foarte multe in comun, dar ma indoiesc, cand cineva iti spune ca n-a mai intalnit o persoana ca tine, nu cred ca poate fi vorba de nepotriviri de caracter. Poate doar te considera prea copila, prea micuta si fragila fata de el.
Tu continua sa speri si sa incerci, si traieste mereu cu speranta ca intodeauna lucrurile se intampla cu un scop, asa cum trebuie sa se intample. Viata are mereu surprize.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wow...super.
Incearca sa dai de el si convinge-l ca tu il vrei pe el si ca il iubesti la fel de mult.
Puteti sa aveti o relatie superba, numai sa vreti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oh my goodness. Are you kidding me? E pe bune?
Ne aflăm cumva intr-un roman de Jane Austen adaptat la contemporaneitate?
Doamne mare, m-au năpădit lacrimile și mi s-au inmuiat genunchii.

Așa, să revenim (și să imi revin).
Scumpa mea...
Dacă toată povestea aceasta e reală (imi vine greu a crede, nu mă invinovăți, te rog; dar e prea frumoasă), eu cred sincer că bărbatul acela TE IUBEȘTE. Cu adevărat.

De ce spun asta?
Să vedem cam ce e in mintea lui, judecând după gesturile, comportamentul lui față de tine și vorbele pe care ți le-a adresat.

Din cauza faptului că el nu se conideră in măsură (din diferite considerente, probabil și diferența de vârstă se numără printre ele) să te implinească și să te iubeasc așa cum ai nevoie și deci să te facă fericită, e dispus să renunțe la fericirea de a fi cu tine...E dispus să te elibereze pentru ca tu să găsești pe cineva care să te facă fericită cu adevărat.
In pofida faptului că e indrăgostit de tine, după cum ți-a mărturisit (și e foarte probabil ca el să iși fi dat seama că nici el nu iți este indiferent ție)...e dispus să sacrifice fericirea pe care o relație cu tine i-ar aduce-o, de dragul fericirii TALE (după cum a afirmat, nu crede că este persoana potrivită pentru a te face fericită, așa că a hotărât să se depărteze de tine, permițându-ți astfel să găsești pe altcineva).

A renunța la o persoană pentru că tu consideri că nu o poți face fericită e...dovada supremă de DRAGOSTE. In loc să profite din plin de faptul că tu il simpatizezi, și-a sacrificat fericirea proprie de a fi cu tine...PENTRU fericirea TA.

Ah, Doamne, sper că ințelegi ce vreau să spun. Prea multă efervescență și vervă pe mine.

El e indrăgostit de tine.
El consideră că nu te-ar putea face fericită.
Deci face cel mai nobil gest și...
Se depărtează de tine, pentru ca tu să poți fi fericită cu altcineva, renunțând astfel la fericirea lui de a fi cu tine.
Concluzie: Bărbatul acela te iubește.

Acum, ce e de făcut?
Draga mea, dacă aș fi in locul tău, NU aș lăsa un așa bărbat să imi scape printre degete cu niciun chip! E un diamant. Contactează-l imediat (sigur găsești tu o cale; eu aș zbura peste trei oceane și o mie de mări pentru a ajunge la el) și dacă il iubești așa cum spui, mărturisește-i acest lucru, nu ezita. Spune-i că el este cel pe care il dorești și iubești, că el este cel care te-ar face cu adevărat fericită.

Vă doresc din toată inima toate cele bune.
Succes!

| alinussa a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi asa cum zici tu, dar am avut si eu un barbat care mi-a zis ca spre binele meu nu putem fii impreuna....am luptat pentru iubire, am fost impreuna, si pana la urma doar si-a batut joc de mine!

| anonim_4396 explică (pentru alinussa):

Imi pare rău să aud asta, draga mea...
Poate ai dreptate... poate sunt eu prea naivă și romantică incurabilă.
Dar poate, poate chiar am dreptate. Eu spun că ar trebui totuși să incerce, să dea relației o șansă.

| ιυвιтα a răspuns (pentru alinussa):

Eu sincer nu il cred in stare sa-si bata joc de mine
Atunci de ce avea lacrimi in ochi?
Imi cunoaste familia,si eu pe-a lui,a mers cu tata la meci,se inteleg de minune,a venit de foarte multe ori la cina la mine acasa
El este foarte special pentru mine si acum ca simt ca-l pierd ma simt neputiincioasa,am incercat de toate,l-am sunat,l-am cautat,nu-mi raspunde si nu inteleg de ce
Daca il sun,raspunde dar nu zice nimic,ii aud respiratia,daca-l intreb ceva nu zice nimic,am stat odata un sfert de ora si i-am vorbi,i-am zis ca nu-mi pasa de varsta, de lume, de parinti, etc dar el nu a zis nimic, i se auzea doar respiratia...

| alinussa a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ar trebui sa incerce asa am zis si eu mai sus pentru ca e mai bine sa rgreti ce ai facut decat ce nu ai facut!

| alinussa a răspuns (pentru ιυвιтα):

Merita sa lupti pentru iubire. Lasa-i o scrisoare sau mesaje atunci in care sa-i povestesti cum te simti langa el si cum te simti fara el. Cat de mult inseamna el pentru tine si ce-ti doresti cu adevarat explica-i. Roaga-l sa fie sincer sa-ti spuna de ce crede el ca nu te face fericita si explica-i ca se inseala!

| ιυвιтα a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarata povestea, voi face totul sa-l am langa mine, nu-mi pasa de diferenta de varsta

| magicianul a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci a făcut cel mai nobil gest posibil.De gay.Și a renunțat la fericirea lui,sau a sacrificat-o,cum spui tu, fix ca un papagal. Înțelegi? Eu nu știu de ce tremuri tu așa, când ai auzit cum s-a speriat unu că poate avea o relație cu o puștoaică, și nu te-ai prins că lui îi e de altceva, și anume că peste vreo 5 ani se uită ea după unu mai tânăr și mai frumos,și-l dă dracu pe el, când s-o sătura de pupăturile lui, alea pe obraz.Ce prost! În loc să-i rupă păsărica-n două, s-a ascuns în casă și a tras dulapul în ușă, și i-a pasat telefonul lui colegul de cameră să o mintă pe fata asta.Adică lui "colegul" de cameră, am vrut să zic!

| Liliana1981 a răspuns (pentru magicianul):

Offff, ai facut tu o magie si s-a dus tot romantismul! Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu diferenţa de vârstă contează, ci sentimentele voastre.E cel mai important.

Încearcă să te protejeze de ceva.Probabil a păţit ceva neplăcut în trecut, iar acum îi e frică să nu se mai întâmple.

Sună-l, trimite-i mesaje până îţi răspunde şi mărturiseşte-i ce simţi. Spune-i că il iubeşti şi că poate avea încredere în tine!

Mult succes!

| Demonull a răspuns:

Aham.interesanta povestea, si chiar pare din filme.Ok insista nu lasa nimic sa te opreasca, norocul tau e ca si el ti-a dat semne ca te iubeste si asta e clar din gesturile lui.Mai rau de cei care iubesc si nu au semne de la X. Deci iti doresc multa bafta!

| Liliana1981 a răspuns:

Draga mea, din cate imi dau seama din intrebarile tale, nu ai decat 14 ani....si ma indoiesc ca ai fi indragostita. In cazul acesta diferenta de varsta mi se pare enorma. De altfel ma indoiesc si ca povestea este chiar asa cum ai relatat-o tu....In fine, toti am trecut prin asa ceva la 14 ani cand ni se parea ca murim daca nu suntem cu X. Stai linistita, nu a murit nimeni Slava Domnului. Scoate-ti din cap ideea cu maritisul, nu e cazul.

| Mirela77 a răspuns:

Raspunsul este exact ce a spus el! Probabil ca îi place doar o parte din tine sau din personalitatea ta.O alta problema ar fi diferenta de varsta, nu toti apreciaza asta.Este de apreciat ca a fost sincer.Succes in dragoste pe viitor!

| shmata a răspuns:

Bullshit. Probabil ai sub 18 ani, se mai intampla sa-ti placa de cate un looser. Daca ai peste, imi pare rau pentru tine, n-ai minte deloc. Nu mi-o lua in nume de rau.

| chocco1995 a răspuns:

Te iubeste atat de mult incat considera ca nu este persoana potrivita pentru tine.e frumos din partea lui ca isi sacrifica sentimentele,alti poate ar profita la maxim de chestia asta,vorbeste cu el arata-i ca-ti pasa ca nu rezolva nimic daca se fereste de tine si daca nu vrea sa-ti vorbeasca, spune-i ca suferi pentru ca el nu e langa tine, nu te protejeaza mai rau suferi! daca el te iubeste si tu il iubesti nu renunta orice sa-i intampla pentru ca iubirea invinge mereu! bafta, sper ca o sa fiti impreuna pana la urma, sa fi fericita

| belysa a răspuns:

Cautal si spune-i ce simti,poate el nu stie ce simti tu pentru el,poate nu are incredere in el,si crede ca nu e dajuns de bun pentru tine.Dai tu increderea asta,spune-i ca il iubesti,ca el te face fericita atunci cand iti este alaturi, ca te simti protejata si iubita cand el este cu tine, ca simti nevoia de sfaturile lui, de comversatile cu el, spune-i ca iti lipseste cand nu este cu tine, intr-un cuvant dai incredere ca tu il vrei pe el si ca nu te deranjeaza diferenta de varsta.Vei vedea apoi ca va fi din nou langa tine, un barbat matur intodeauna va sti sa faca o femeie fericita deoarece stie sa iubeasca esentialu unei relati si frumusetea unei femei, adica sufletu ei...Pup succes si curaj ca asta conteaza, sa fi iubita.

| WhisperSsS a răspuns:

Alohaa!

Doamne, il inteleg perfect. Vrea doar sa te protejeze. El crede ca nu este persoana potrivita. Cea mai frumoasa dovada de iubire este ca persoana care te iubeste sa isi sacrifice proprile sentimente pentru siguranta ei.
Vorbeste`i spune`i ca nu`ti pasa de varsta ca sentimentele tale sunt sincere si ca fara el cuvantul "dragoste " nu are niciun sens pentru tine. Ai grija cum il abordezi pentru ca daca e un baiat incapatanat isi va sustine mult parerea. Fii foarte antenta! Daca chiar il iubesti LUPTA, nu fugi! Incerca, incerca, incerca... Sunt mai mult ca sigura ca singura solutie este sa perseverezi. Totusi daca aceasta dorinta arde doar in tine asta nu insemna ca luati foc amandoi. Poate el nu vrea nimic mai mult sad. Dar daca vrea sunt sigur ca va ceda vazandu`te cum cand te mult ti la el.

Te rog frumos ai grija de tine! Eu am sa iti tin pumnii. Hai capul sus, zambeste frumos si incerca sa-i vorbesti sincer. happy

| ιυвιтα a răspuns (pentru WhisperSsS):

Mersi de sfaturi dar chiar le-am aplicat, acum nu stiu ce sa mai fac!
L-am sunat, i-am lasat vreo 20 de mesaje vocale si scrise!
Am fost la el acasa, vecinii mi-au zis ca e acasa dar el nu a iesit, am asteptat vreo 2 ore si n-a iesit, am inceput sa plang, l-am sunat si apoi l-am vazut la fereastra si avea lacrimi in ochi.
ce sa fac?
El este singur, stiu sigur, chiar el mi-a zis-o
Ce sa fac? nu vrea sa ma intalneasca personal.

| WhisperSsS a răspuns (pentru ιυвιтα):

Pai... Daca nu merge asa, cat sa mai lupti?! CAT?! Probabil daca nu vrea cu niciun chip sa te vada sa renunti ar fi ultima solutie. sad

| alinussa a răspuns:

Poate se gandeste ca datorita varstei nu te va face fericita deoarece se vor opune relatiei cei apropiati tie! vorbeste cu el si explica-i ca diferenta de varsta nu conteaza in iubire! Sau poate o fi insurat si acum ii place de tine si de asta ti-a zis aceste lucruri. Daca esti sigura ca te iubeste atunci spune-i ca vrei sa fiti impreuna!

| ιυвιтα a răspuns (pentru alinussa):

Nu e insurat, il cunosc de 3 ani, am fost la petreceri impreuna, am umblat si pe telefonul lui, am fost acasa la el, nu are cum sa fie insurat

| alinussa a răspuns (pentru ιυвιтα):

Atunci asa cum am zis mai sus se gandeste si el la diferenta de varsta. vorbeste cu el sincer si cere-i si lui sa fie sincer! si daca pentru tine nu conteaza diferenta de varsta at spune-i ca ti-ar placea sa fiti impreuna! Daca iubesti si esti iubita atunci lupta pentru iubire si nu rata sansa la fericire!

| alinussa a răspuns (pentru ιυвιтα):

Poate se gandeste ca nu esti tu destul de matura pentru el sau ca nu esti pregatita pentru o familie. Demonstreaza-i ca esti matura!

| ιυвιтα a răspuns (pentru alinussa):

El ma cunoaste pe mine de 3 ani,stie cum gandesc,stie ca sunt matura, in relatia anterioara,cand nu-l iubeam,el a stat langa mine cand fostul meu iubit m-a facut sa sufar si sa plang,am plans pe umarul lui...
Vorbesc serios,eu chiar nu pot uita acest barbat si acest sarut,as fi in stare sa fug cu el,sa ma marit daca mi-ar cere asta
Nu-mi place deloc situatia asta dar l-am sunat si mi-a raspunsun prieten de-al lui si mi-a zis ca a plecat la tara,la parintii lui dar ca mi-a lasat o scrisoare, acum ma duc s-o iau, daca vrea sa se indeparteze, eu ma duc dupa el la Arad la parintii lui, i-am zis ca nu-mi pasa de diferenta de varsta dar e incapatanat

| angel1797 a răspuns:

Intamplarea voastra e ca in filme ..sunal trimitei un mesaj fa ceva daca ti-a spus ca te iubeste cum il iubesti si tu. poate ca o sa regreti mai tarziu ca nu ai facut asta..bafta sa imi spui cum a iesit daca faci ce ti-am spus

| elena64 a răspuns:

Pai poate el nu se simte persoana potrivita pentru tine dar tu incearca sa ii dovedesti ca nu e asa spune-i ca il iubesti si ca ai vrea sa fi cu el. SUCCES! FUNDA?happy

| luisaandreea96 a răspuns:

Pfuu, sincer nu știu ce să îți spun pentru că nu m-am confruntat cu astfel de probleme, dar părerea mea este că s-a gândit că totuși este mai mare ca tine cu 12 ani și nu are rost să te facă pe viitor să suferi, probabil vroia doar să te protejeze. de ce anume? numai el știe. cât despre sărut nu știu ce să zic straight face sper că ai înțeles cam la ce idee m-am referit thinking

fundiițăă puppy dog eyes?