| Piper987 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de 5 luni cu un baiat pe care l-am cunoscut la munca. Totul a decurs perfect intre noi doi pana am dat de probleme. Ne-am mutat impreuna timp de 2 luni si la inceput era ok, dupa aia problemele finaciare si problemele noastre la lucru au inceput sa ne afecteze relatia. Acum 2 saptamani nu am mai putut, pentru ca ne certam din ce in ce mai des, si mi-am luat lucrurile si am plecat. Mi-a fost foarte greu pentru ca e primul baiat pentru care am sentimente sincere si m-am investit in totalitate. Au trecut si astea 2 saptamani, in care am mai vb si voiam sa ne impacam dar ne certam si uite asa timpul trece! Ieri am luat decizia se ne impacam oficial si gata. Deci mi-am luat valiza am venit inapoi, dar nu stiu de ce simt o raceala inca. Si simt ca prietenii lui ii scriu mai des decat inainte, parca nu imi mai da atata atentie. Simt ca nu mai sunt « totul pentru el » nu stiu de ce... el incearca sa ma pupe, sa glumeasca dar simt ca chiar daca ne-am impacat ceva tot s-a frânt. El cand voiam sa facem sex nu zicea niciodata nu... acum imi zice nu-i momentul, cum sa o iau?

Ce as vrea sa stiu, cum sa fac sa redevenim ca inainte?
Nu vreau sa simt ca plecarea mea l-a obisnuit fara mine... is cam egoista poate dar mi-e frica sa il pierd. Mi-e frica sa ofere atentie altora pentru a evita atasamentul fata de mine.
Ce e de facut? Cum sa imi salvez relatia?

Răspuns Apreciat de Editori
| dragodana a răspuns:

Salut!
Da-te de 3 ori peste cap, sterge cu buretele ce a fost, fii si tu mai dragastoasa.Ai sa vezi schimbarea. Daca nici asa nu merge, lasa-l cu prietenii si vezi-ti de viata ta.Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust.
Mi se pare ca, in momentul asta, fiecare dintre voi asteapta pe celalalt sa faca un pas.
La cum descrii relatia in momentul asta, nu o sa mai fiti mult impreuna.
Barbatii nu sunt prea receptivi la discutii, dar poti incerca.
Automat toti ne schimbam cand ne mutam impreuna.
In orice relatie trebuie sa existe compromisuri de ambele parti.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred că s-a obișnuit fără tine și și-a propus să nu se mai implice atât ca să nu sufere

| Mosotti a răspuns:

Uita de relatia asta, nu mai poti salava o relatie care nu merge, si daca revii, se va repeta tot. Cauta alt barbat care te place, care nu se cearta asa, cu care sa te intelegi mult mai bine, fa-ti o relatie noua, nu sa salvezi o relatie toxica.
Nu ai ce salva.

S-a racit ca vede ca, cam cersesti compania lui si o sa te tina de fraiera, deci iti da semne ca nu te prea vrea, comportamentul lui asta spune.

O sa investesti tu sentimente si in urmatorul, nu e asta unicatul, stai linistita.

Dar tu iti alegi drumul! Tu intrebi degeaba, ca tot ce stii aia o sa faci, si vei persista in chestia asta din pacate.
Nu stiu ce aveti unii de casunati asa pe cate unu sau una ca si cum nu mai sunt parteneri mult mai ok.
Caracterul nu se schimba, daca v-ati certat inainte, va veti certa iar si iar chiar daca un scurt timp nu.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îi spui lui toate acestea, dacă nu comunicați nu o să vă rezolvați problemele.

| Raizing a răspuns:

Totul pleaca de la: daca
n-ai noroc in dragoste,
n-ai parte! Oricum in secolul 21, relatiile nu mai dureaza muuuuult(obisnuieste-te cu asta.Incearca sa nu mai pui mult suflet!)

PS: nu te simti vinovata(nu esti)
Milioane de relatii -nu mai fuctioneaza -din cauza Nenorocului...

| Katie1356 a răspuns:

E normal sa fie mai rece odata ce tu ai luat decizia de a pleca fara sa aveti o discutie in care sa lamuriti totul inainte de a face asta. Poate nu stie daca sa mai aiba incredere in tine, se teme ca de acum la orice cearta risca sa pleci din nou fara vreo explicatie.
Discutati, e cheia functionarii oricarei relatii. Stabiliti plusurile si minusurile, invatati sa va acceptati greselile si daca sunteti dispusi la asta, lasati intamplarea in spate si redeveniti cei de la inceput.
Daca el crede ca nu poate sa te ierte, pleaca definitiv. Nu poti forta iubirea acolo unde nu isi mai gaseste loc.

| Anonimais a răspuns:

Ia în primul rand ia și discuta cu el, poate vrea doar sa vadă dacă tu mai ții cu el, de asta vorbește mai mult cu alții. Dacă nu mai ești "totul pentru el", îl poți lăsa, mai sunt bărbați în lume. Totuși, sper sa reveniți ca înainte. Succes!