| aldegor a întrebat:

sunt intr-o relatie de aproape 5 ani cu o fata, si nu ne mai intelegem deloc, ea se enerveaza tot timpul si cand se enerveaza vorbeste urat cu mine apoi vorbesc si eu urat pentru ca parca ma influenteaza sa ma port si eu la fel, de exemplu ea a fost plecata aproape toata ziua si cand a venit seara, iarasi ne-am certat, se intampla de vreo 3 ori pe saptamana sa mearga la o prietena de a iei in varsta de 2 ori cat ea si inca unpic, ar putea sa ii fie mama, si sa stea pana tarziu la 1 noaptea ma cheama si pe mine tot timpul am fost de multe ori dar nu mai vreau sa imi petrect timpul cu astfel de oameni, este inculta si umbla numai dupa distractie la prietena ei ma refer, nu stiu ce sa fac am incercat sa vorbesc cu ea si i-am spus ca nu i se potrivesc astfel de prieteni, nu ma asculta, ii foarte aiurea nu mai este nimic cum a fost, nu stiu ce sa fac sfatuiti-ma va rog.

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In loc de cearta, o discutie calma in care sa decideti ce veti face!

| BruneTTe a răspuns:

Singura solutie e sa faceti o pauza de o saptamana-2. Ca sa vedeti daca va este dor unul de altul sau va simtiti usurati ca nu va mai aveti aproape. Daca simtiti dor inseamna ca relatia mai merita o sansa si atunci va trebui sa vorbiti deschis, sa renuntati fiecare la ce-l deranjeaza pe partener. Daca simtiti usurare, va despartiti si asta este. Sper sa te ajute.

| swagMeOutBitch a răspuns:

Ce prostie sa ii spui tu cu cine sa umble.Care este problema ta? Vrei sa stea numai cu tine si sa nu mai aiba alta viata? Prietenul meu este exact la fel.i se pare k vb urat si k sunt influentata de ea.Suntem de cateva luni impreuna, dar pe ea o cunosc de o viata si pot sa spun k tin mai mult la ea decat la el. Uneori prietenia adevarata ''acopera'' dragostea[care sa fim seriosi nu o sa dureze pana la sfarsit]Cu ea am ceva special, o iubesc, imi este mai mult decat prietena.Acum nu stiu in ce relatii sunteti voi 3. Daca te intelegi si u bine cu fata respectiva dc esti atat de ingrijorat k vorbeste cu ea? doar este prietena ei.

| aldegor explică (pentru swagMeOutBitch):

Tie ti-ar placea sa ai o fica si ea sa aiba o prietena de varsta ta adica ar putea sa ii fie mama si sa fie un exemplu foarte prost, adica de unde sa incep, de fiecare data acea femeie se imbata si vorbeste aiurea este inculta si prost crescuta, si nu imi place pentru ca ar putea sa o influenteze in mod negativ, eu i-am spus sa nu se lase influentata si sa se fereasca de sfaturile ei atata tot in rest poate sa stea cu ea nu i-am interzis nimic, pe viitor rog sa citesti mai cu atentie pentru ca nu prea esti in masura sa dai sfaturi la cum te exprimi.

| swagMeOutBitch a răspuns (pentru aldegor):

Eu am scris ce am gandit si consider k m-am exprimat foarte bine.si ti-am raspuns la intrebare pentru ca sunt si eu in aceeasi situatie si nu mi se pare corect sa ii conduci u viata fetei. Daca te deranjaza asa de mult tipa respectiva dc nu ii spui prietenei tale? daca ii explici in asa fel incat sa inteleaga si ea k nu este bine sa umble cu o asemenea femeie...parerea mea e k o sa te asculte daca vede k ai dreptate...Eu chiar nu am inteles:este cu 2 ani mai maare k ea si poate sa ii fie mama? cum draqstraight face

| aldegor explică (pentru swagMeOutBitch):

Daca citeai primul post iti dadeai seama are dublu varsta ei si inca unpic mai pe scurt este cu un an mai mica decat mama ei happy, oricum poate timpul le rezolva pe toate, cand o sa o intepe la sentimente poate o sa isi dea seama ca ii o prietena falsa.

| neutrino a răspuns:

Vorbesti de parca va obliga cineva sa continuati aceasta falsa relatie.

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Faceea ce simti.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand nu ti-ai mai scos prietena in oras, la un restaurant, la un cinematograf, o piesa de teatru, in parc sau macar sa faceti piata impreuna si ce fel de distractii gaseste ea la femeia respectiva?

| aldegor explică (pentru anonim_4396):

Iesim cam odata pe saptamana la restaurant, dar in rest mai iesim aproape in fiecare seara sa bem ceva etc, chiar nu stiu ce distractii gaseste la femeia respectiva, probabil cearta, cand am fost odata si eu la ea a inceput sa se certe cu barbatasu si mai putin se luau la bataie, cum am spus este o inculta nu stie sa vorbeasca sa se exprime, este pornita tot timpul spre cearta si i se pare ca toate lumea are o problema, critica aproape pe toata lumea si cand iesim intr-un local sa bem ceva critica ospatarii ca nu schimba scrumiera dupa 2 tigari, este reticenta tot timpul si mie teama ca o influenteaza. sunt mai multe de spus daca stau sa ma gandesc as putea scrie o carte despre calitatile ei proaste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aldegor):

Stiu si eu ce sa zic, poate ca in lipsa ta se petrec altfel de "distractii" thinking ce te opreste sa o intrebi, hei my dear love, care ti-e calea in viata, cu mine sau cu prietena ta? si cu asta basta frate, nu stai tu sa o educi la aceasta varsta, fete sunt destule, ai sa te mir cand o sa gasesti una cu care sa te potrivesti in toate, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of,of.
În primul rând,vorbeşte cu ea despre asta. Dacă nu poate fi serioasă şi reacţionează urât,cel mai bine ar fi să luaţi o pauză.
În acel interval, vă veţi da seama dacă vreţi să continuaţi relaţia, sau să vă separaţi de tot.
Eu, în locul tău, aşa aş proceda.Şi nu încerca să o faci să aleagă între tine şi prietena ta.Ar fi o greşeală enormă.Ea trebuie să facă în aşa fel încât să te mulţumească şi pe tine, dar şi pe ea.Fă-o să înţeleagă asta.

O zi bună

| Nutsu94 a răspuns:

Incearca sa vorbesti sincer cu ea. Daca te iubeste, o fata cand ii vorbesti sincer te asculta.Fii mai prioritar ca baiat, nu zic sa o faci sa-i fie frica, fa-o sa "se dea dupa tine" cum s-ar zice. Explica-i ca ii vrei binele.Si referitor la certuri incearca s-o apropii de tine mai mult.

| Anne09 a răspuns:

Daca sunteti de 5 ani impreuna inseamna ca va iubiti.Intreab-o ce este mai important pentru ea tu sau aceasta "prietena". Si oricum ar reactiona tu pastreaza-ti calmul si dovedeste-i ca ea este vinovata. Vorbeste-i frumos chiar daca ea face total invers pentru ca astfel ii vei da de gandit si poate totul o sa revina la normal.Dar doar daca vorbiti si unul dintre voi lasa de la el. Sper ca te-am ajutat.happy Funda?