| ConstiintaTa a întrebat:

Ajutor! M-am certat cu cea mai buna prietena a mea deoarece intr-o marti m-am imbracat cu o maleta neagra ca a ei si cu o pereche de jeans bleu aproape identici cu ai ei si ea s-a suparat pe mine si a spus ca o imit, ceea ce nu este adevara! In urmatoarele zile a inceput sa vorbeasca foarte urat cu mine si cred ca o sa se recurga la violenta deoarece ba ma imbranceste, ori, ma impinge sau nu stiu ce imi mai face! Va rog sfatuiti-ma!

Răspuns Câştigător
| vladutzzz_2456 a răspuns:

S'a suparat ca aveti aceleasi haine? Absurd! Si tu o numesti "cea mai buna prietena". Din contra, daca chiar iti era prietena adevarata s'ar fi bucurat ca aveti aceleasi haine si ca sunteti ca doua surori!
Prin gestul ei de a se supara pe tine din cauza asta, eu, personal, inteleg un singur lucru: invidia! Ei nu ii convine ca cineva sa o intreaca sau sa o egaleze, vrand sa iasa mereu in evidenta individual!
Nu stiu situatia prea bine, dar sigur nu ti'e prietena!

Numai bine! happy

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am vazut cindva doua prietene bune care se imbracau la fel. Mie mi-a displacut ideea, caci consider ca fiecare suntem personalitati unice, aparte, dar am acceptat, vazind cit de bine se intelegeau. Asa cum ti s-a zis deja aici, nu o poti numi prietena cea mai buna pe acea fata, nici macar prietena. Mai ales pentru ca te imbrinceste. Daca iti era prietena, s-ar fi bucurat mult ca o copiezi in ce priveste imbracamintea - este dorinta naturala de a fi la fel ca cei cu care esti apropiat, mai ales in cazul in care cineva te "copiaza", se imbraca sau se poarta ca si tine - a fi imitat este de dorit, nu supara cum a suparat-o pe ea

| nicol20 a răspuns:

Draga mea eu cred ca aceasta persoana nu iti este prietena si nici nu ti-a fost eu stiu mult prietene bune chiar si eu incercam sa ne imbracam cat putem sa fim la fel. Ignoro nu o baga in seama sau daca vrea sa vb cu tine tu fa-o elegant si diplomatic. Sper sa te fi ajutat cu ceva si imi pare rau pentru tine te pup

| TwixulDrept a răspuns:

Daca iti vorbeste urat si recurge la violenta nu iti poate fii prietena.
Nu inteleg de ce s-a suparat deoarece de unde sa stii tu ca ea se imbraca la fel? Prietena ta ar trebui intai sa se uite la ea la ce comportament ia nu sa-ti spuna tie ca o imiti.
Dupa parerea mea ii poti spune asta si sa o lasi in pace. Un prieten adevarat nu s-ar supara din asa ceva.:*big grin

| Anecherry a răspuns:

E imatura daca se supara de la asa ceva. si daca e violenta din acest motiv inseamna ca e o rasfatata totala. violenta in exterior denota slabiciune in interiorwinking

| jolie a răspuns:

Are invidie draga si de ce strigi AJUTOR parca ar fi sorata prietene din astea gasesti pe toate drumurile prietena cea mai buna cum ii spui tu te imbraceste ca te-ai imbracat cu maleta ca a ei VAI DE CAPUL NOSTRU

| YLLL a răspuns:

Deci pe mine ma enerveaza chestiile astea.parca haina respectiva e creata numai pentru ea.straight face

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Spune-i domnului/doamnei diriginte sa i-a masuri si rogo sa te ierte pentru ca nu ai vrut ci a fost o coincidenta... Daca nici asa nu merge...Las o cateva zile sa se linisteasca iti va cere ea singura scuze! Succes!winking

| Robert5678 a răspuns:

Ajutor?

Foarte bine, te ajut eu.

O lasi in pace. Pur si simplu nu mai vorbi cu ea.Nu stiu despre tine, dar eu nu as putea fi prieten cu o pitipoanca care crede ca va fi foarte smechera daca se da mare si te imbranceste pentru ca ti-ai luat aceeasi pereche de blugi.Stii,un model de blugi nu este pentru un singur om.

| Morenastyle a răspuns:

Asta e motiv de cearta? eu si cea mai buna prietena a mea cautam mereu sa ne imbracam la fel.si daca recurge la violenta spune-le profesoriilor. ea nu are nici un drept sa se comporte asa cu tine, doar pentru ca aveati amundoua tinute la fel. dar daca se comporta asa, fi sigura ca nu iti e "cea mai buna prietena". pentru ca daca iti era prietena nu facea ceea ce a facut.

| justforyou a răspuns:

E bine sa ai o prietena, e foarte ok desi tocmai ele sunt primele care te aduc in necaz. Din acest motiv am foarte multe amice dar nu si prietene foarte bune cu care sa impartasesc anumite lurkruri.Invatand sa fiu un pic mai retrasa si s am grija cu cine ma incurc am avut sansa, pot sa spun, aproape unica...sa observ foarte bine oamenii, comportamentul lor, sa ii citesc, in priviri, din gesturi.parerea mea e ca reactia "prietenei tale" arata invidie, se crede superioara tie desi nu este asa.asta a fost o reactie de inferioritate. teoretic e sub nivelul tau.parerea mea e sa inkei relatiile cu ea, aceasta prietenie nu merita eforturi. o prietena adevarata cauta sa fie sau sa te aduca la acelasi nivel cu ea, mai sus. e parerea mea dar decizia iti apartinehappy

| imiplacemov a răspuns:

Doamne nu pot sa cred. Si asta se numeste cea mai buna prietena a ta? Incearca sa o ignori si sa numai vorbesti cu ea. Daca in vreun fel se numeste prietena o va durea si va regreta ca s-a intamplat asa. Daca nu, inseamna ca din pacate trebuie sa iti alegi mai bine prietenii.

| savingyou a răspuns:

Spre exemplu pentru mine este amuzant daca ma imbrac cu o prietena la fel, inseamna ca avem gusturi identice ceea ce ne apropie una de alta! dar ceea ce a facut prietena in cazul tau e absolut fara sens! explica-i ca nu aveai nici o intentie rea si nu aveai ideea in ce se va imbraca ea! mai pe scurt spune-i ca din cauza unor haine nu merita sa va certati si sa va comportati urit una cu alta! incearca! succes! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa ai o prietena,e foarte ok desi tokmai ele sunt primele care te aduc in necaz.Din acest motiv am foarte multe amice dar nu si prietene foarte bune cu care sa impartasesc anumite lurkruri.Invatand sa fiu umpik mai retrasa si s am grija cu cine ma incurc am avut sansa ,pot sa spun ,aproape unica...sa observ foarte bine oamenii,comportamentul lor,sa ii citesc,in priviri ,din gesturi.parerea mea e ca reactia "prietenei tale" arata invidie,se crede superioara tie desi nu este asa.asta a fost o reactie de inferioritate.teoretic e sub nivelul tau.parerea mea e sa inkei relatiile cu ea,aceasta prietenie nu merita eforturi.o prietena adevarata cauta sa fie sau sa te aduca la acelasi nivel cu ea,mai sus .e parerea mea dar decizia iti apartinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna maleta? serios, eu nu stiu ce inseamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere-i o lista care sa contina toate articolele de imbracaminte la care ai acces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cu siguranta nu este o buna prietena daca ar fi sar fi bucurat foarte mult ca aveti acelasi haine, mai bine incearca sa o eviti sau sa vorbesti cu ea ca-i mai bine

| ριтʏcнα a răspuns:

Sunt de acord cu vladutzzz. ea nu iti poate fi prietena buna.este invidioasa ca iti sta mai bine decat ea. pparerea mea straight face

| Didi* a răspuns:

Ciudat, pentru atat v-ati certat
"prietena ta cea mai buna" daca nu ii a placut ca te-ai imbracat asemanatoar cu ea, putea sa iti spun de o parte... nu sa inceapa sa se comporte urat cu tine, nici nu se poate numi cea mai bune prietena

| naizz a răspuns:

Asa se comporta cu tine cea mai buna prietena? e tris ce iti spun dar fata aia iti e doar 10% prietena si asta din interes...pe viitor sfatu meu e sa fi mai atenta la alesu prietenelor si prietenilor...