| anonim_4396 a întrebat:

sunt intro situatie foarte delicata si vreau sa stiu parerea unui psiholog despre mine. vreau sa fie online, sa tin legatura cu psihologul dar online stie cineva cateva site-uri unde as putea gasi un psiholog care sa imi ofere asistenta online?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Dupa cum spune si Brigaela preturile sunt destul de piperate. Pretul mediu e cam 70-80 lei per sedinta.

Daca ai incredere ca gasesti un psiholog capabil in orasul tau sau un oras apropiat, e intr-adevar mult mai indicat decat varianta online.

Poate reusim noi sa te ajutam cu ceva. De multe ori o simpla schimbare de perceptie poate rezolva multe. Lucrurile oricum iau timp incepand cu aceasta etapa. Poate reusim sa te ghidam putin pentru ca tu sa reusesti singura sa gasesti raspunsurile pe care le cauti.

| TheHobbitNZ a răspuns (pentru Bacemi):

buna bacemi! stii tu, nu exista cuvinte cu care sa pot explica problemele mele
cred ca ar trebuie bui sa se inventeze un alt alfabet si o alta limba pentru ca eu sa pot explica cu adevarat bine;

| sofisis a răspuns (pentru TheHobbitNZ):

Aoleo, oi inventa tu vreo problema nemaiauzita de omenire pana in prezent?
De ce consideri ca ai asa o problema ciudata si de nedescris?

| TheHobbitNZ a răspuns (pentru sofisis):

Buna uite asta e id meu:danielolaro@yahoo.com happy
si ca sa raspund la intrebarea ta: ai stat vreodata cu Moartea adevarata fata in fata si sa o simti pana in adancul inimii, dincolo de realitate, unde imposibilul devine posibil?
mie mi sa-u intamplat toateastea de 3 ori pana acum deci acum simt acum simt ca o sa se repete din nou.
happy

| sofisis a răspuns (pentru TheHobbitNZ):

Pai si pana acum, daca tot ai trecut prin SF-uri de 3 ori, inca te ia pe nepregatite? Adica, pana mea, sa treci prin niste lucruri de 3 ori...te cam obisnuiesti zic eu.

| TheHobbitNZ a răspuns (pentru sofisis):

Sa te obisnuiesti e putin spus dar dupa toate astea acum vine momentul in care corpul meu cedeaza total happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca functioneaza psihoterapia online, fiindca o mare componenta este contactul interuman. In plus, cred ca ar fi extrem de scump, fiindca un psiholog dispus sa stea online va incasa un onorariu mult mai mare decat un psiholog care face sedinte clasice.

| RAY a răspuns:

Ce probleme ai?

| Oana92 a răspuns:

Cea mai proasta forma de terapie este cea online! Relatia dintre client si terapeut nu poate fi de calitate intr-un spatiu virtual. De ce doresti neaparat o terapie online? Astfel de sedinte se desfasoara de obicei pe skype, deci oricum te va vedea (daca asta este motivul tau). Nu stiu site-uri si oricum nu as recomanda asa ceva. Cere de la alte persoane din orasul tau recomandari (de la medicul de familie, prieteni, colegi, persoane despre care crezi ca au apelat la psiholog ).

| Lawliet14 a răspuns:

Gratis prietene daca esti minor http://www.telefonulcopilului.ro/. Dar sunt site-uri, scrie "depresie" sau ceva de genu... Sunt si pentru majori! Dar daca esti minor, il ai deja sau il poti contacta la scoaal si e pe gratis.

| OMFGConrad a răspuns:

Mai bine face-to-face cu un psiholog. Asa poate vedea tot "limbajul" folosit de tine si iti poate da sfaturi mai concise.