| Patricia1paty8201 a întrebat:

sunt noua, si am o intrebare, prietenul meu are 22 de ani, eu am 15 ani, avem o relatie ascunsa, el vrea sa intretinem relatii sexuale fara prezervativ, iar eu nu vreau deoarece imi e frica sa nu raman insarcinata, cum pot avea relatii sexuale cu el daca sunt virgina fara prezervativ si fara sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai important sfat pe care ar fi bine sa-l ai in vedere se refera la o analiza cat mai atenta privind varsta ta si diferenta de varsta dintre voi. Dar daca totusi nu te va impiedica varsta ta deocamdata neadecvata si totusi vei accepta sa te dezvirgineze ar fi indicat ca sexul de dezvirginare sa fie in mod obligatoriu efectuat cu folosirea prezervativului deoarece durerea se reduce semnificativ chiar si de 3-4 ori. De asemenea poti accepta sa intretii acte sexuale neprotejate DOAR/NUMAI in cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si iti poti determina foarte exact PERIOADA FERTILA, pentru a evita sa intretineti acte sexuale in acea perioada. In situatia in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT in nici un caz nu poti accepta sa intretii contacte sexuale neprotejate nici chiar daca partenerul sustine ca are experienta sexuala indelungata. Ai putea sa folosesti intotdeauna ovule/creme spermigene, pastile anticonceptionale prescrise de un medic ginecolog sau inel contraceptiv intravaginal. Niciodata n-ar trebui sa accepti sa intretii acte sexuale fara sa se foloseasca o protectie sigura si adecvata pentru a fi sigura ca este eliminat riscul de a ramane insarcinata. Multa sanatate.

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E putin cam ciudat si ceva mai mult, imoral ca un tip de 22 de ani sa insiste la o fata virgina de numai 15 sa faca sex si mai ales neprotejat! Mie mi se pare si egoist si inconstient!
La 22 de ani te uiti mai degraba la o boboaca, sau altele mai mari! E clar ca iti vrea doar trofeul - himenul! - pentru ca nu ai realmente absolut nici o "garantie" ca nu te va abandona dupa deflorare!
Daca ar fi fost un tip normal si tinea cu adevarat la tine, iti propunea sa te invete sa faci Petting, sa evoluezi erotic impreuna cu el, si eventual, dupa ce luai bacul, la 18 ani +, sa te fi rugat sa faceti si dragoste! Dar si in situatie asta, riscul csa el sa aiba alta/ele e destul de mare, totusi, ai doar 15 ani - probabil ai sanii foarte dezvoltati, esti sexoasa si il exciti tare! Minimal, ar trebui sa inveti in primul rand sa il exciti si golesti manual! Daca tine cu adevarat la tine, va vrea sa faceti Petting si sa iti ofere mangaieri intime, masaj si orgasme prin dezmierdari orale oferite tie, cu maxima tandrete si gingasie! Daca ajungeti in faza aia, mare atentie la igiena mainilor lui, dar si a ta, in primul rand! Zona e foarte sensibila, ia r mainile nespalate corespunzator pot produce infectii!
Daca renunti la el si gasesti altul, de 18 sa zicem, recomandarile raman aceleasi, nu ceda insistentelor si nu accepta sexul pana dupa bac!
Success!

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca esti dezvoltata fizic pentru sex? Ca psihic nu prea esti, din cate vad.Prietenul va profita de tine de cateva ori apoi iti va da papucii. Si te va lasa si cu burta la gura.Nu te juca.Numai tu vei suferi din relatia asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Sex neprotejat inseamna risc de sarcina, chiar daca el nu ejaculeaza in tine!
La 15 ani, daca parintii tai afla ca ai sex, el intra direct in puscarie!
Nu glumesc, corpuerea de minore si intretinerea de raporturi sexuale cu o minora, duce direct la puscarie!

| mihai69 a răspuns:

Măi, de ce oare vă e frică numai de sarcină?!?
De câte ori să vă spun - o sarcină netratată trece în cel mult 9 luni, dar unele boli cu transmitere sexuală NU au (încă) leac, sau lasă urme pe viață!
Ca să nu mai spun că sexul practicat la o vârstă când dezvoltarea organelor tale genitale NU e completă poate avea consecințe grave pe tot restul vieții tale.
Lasă sexul pentru alea profesioniste și caută să faci în așa fel ca tu să reușești să ai o altă meserie decât ele!

| Doub a răspuns:

Vrei cam multe, copil

| CRC98 a răspuns:

Trebuie neaparat protejat! Sau sa iei anticonceptionale.

| RoxanaGhost a răspuns:

Daca relatia e secreta, clar vrea sex.
Daca te iubea cu adevarat te prezenta prietenilor tai, si viceversa si se afisa cu tine...

| Zambet_Un_1989 a răspuns:

Dc vrei sa te grabeati sa faci dragoste?
El e un idiot sau e un incult.
1. el poate face puscarie daca tu te duci la politie
2. te grabesti si nu merita
3. tu poti pune mana pe carte sa citesti daca te intereseaza subiectu asta si la ce te expui
4. cauta pe cineva mai apropiat de varsta ta

| AmCancer a răspuns:

Nu face dragoste cu el nici protejat, nici neprotejat pentru ca esti minora. Si ar trebui sa il parasesti pentru ca e prea mare pentru tine. Plus ca daca ramai insarcinata trebuie sa te lasi de scoala plus ca o sa se afle ca esti impreuna cu el. Sper ca te-am ajutat!

| Patricia1paty8201 explică:

Multumesc tuturor!