| NecunoscutPink a întrebat:

Sunt putin confuza, mi-a intarziat 5 zile menstruatia si nu stiu ce sa fac!? Duminica dimineata am gasit pe lenjerie o pata maro si am crezut ca a venit dar cand am fost la baie si m-am sters pe servetel nu era nimic! Simt dureri ca la menstruatie de scurta durata, sanii ma dor si sunt parca mai umflati si mai grei si simt parca ceva in burtica cand ma aplec(Poate e doar in mintea mea) Dar as dori o parere...Sa fac un test de sarcina sau sa mai astept cateva zile, am fost si la mare luna asta poate am racit? Vreau sa precizez ca sunt casatorita si ne dorim amandoi un bebe

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina poate lua nastere doar in urma intretinerii de contacte sexuale cu ejaculare in vagin de fiecare data, care in mod obligatoriu ar fi trebuit sa se produca cel putin 1 data dar este indicat sa fie intretinute 2 contacte in fiecare zi a perioadei fertile a ciclului menstrual. Aceasta intarzierea privind neinceperea procesului menstrual, poate reprezenta realizarea dorintei voastre daca ati procedat in modul descris mai sus. Incepand cu a 8-a zi de intarziere se poate efectua testarea de sarcina deoarece rezultatul va putea fi considerat ca fiind corect/valid. Multa sanatate si probabil si fericire!