| Byanka_5046 a întrebat:

Tin sa precizez ca, dau fundita celor care imi pot spune 2-3 cuvinte despre sindromul ovarelor polichistice! Nu dau fundinta acelor persoana care dau copy\paste de pe anumite site-uri, prefer sa scrieti ceea ce stiti, si daca v-ati confruntat cu asa ceva.Si inca o nelamurire, ovarele polichistice =infertilitate? Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am aceasta boala de vreo 5 ani, timp in care am facut tratament. Ovare polichistice = probleme de fertilitate. Exista numeroase linii de terapie, ti le spun pe scurt, in ordinea utilizarii:
1. anticonceptionale bogate in estrogen (gen Diane 35)
2. Metformin (scade rezistenta periferica la insulina, resoarbe chisturile provoaca ovulatii).
3. Clomifen (hormoni care stimuleaza ovulatia)
4. Drilling ovarian (interventie chirurgicala prin care se distrug chisturile cu o anumita substanta). 80% din femeile care nu au obtinut ovulatie cu Clomifen, obtin dupa drilling, cu metformin si clomifen.
5. Fertilizare in vitro.
Eu nu mi-am pierdut inca speranta, desi de 3 ani incerc sa raman insarcinata fara efecte, deocamdata. Stiu ca intr-o zi voi reusi.

1 răspuns:
| Byanka_5046 explică:

Persoane* scuze greseala