| Oanna07 a întrebat:

tocmai ce am terminat si eu cu examenele. Pot spune ca un alt capitol al vietii mele ma asteapta. Am un iubit de un an jumatate si a fost cu mine in clasa. Relatia noastra e ok, dar problema este la mama lui. Stie de relatia noastra si este de acord doar ca este severa in ceea ce il priveste pe el. In timpul scolii nu avea voie foarte mult afara si nici sa vorbeasca la telefon ca dadea examene (am inteles perfect) dar acum ca e vacanta si a luat si note mari, nu inteleg care e problema in a-l lasa pana la unu-doua la telefon! Ma enerveaza chestia asta si ceea ce ma face sa ma tem mai mult este ca exista posibilitatea sa fim la licee diferite si sa fie ceva acolo care sa ne strice relatia. Vreau sa profit ca il am cat mai am ocazia. Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Ai dreptate dupa gandirea ta de om mare si poate mama.Ea E O FATA ADOLESCENTA.ASTA FAC ADOLESCENTI SE IUBESC IN PERSOANA SI LA TELEFON SI PIERD ORE LA TELEFON.E TOT UNA DACA AR FI FATA IN FATA SAU LA TELEFON DAR CUM NU POATE IESI LA 11-12 SA MEARGA LA EL PT O DISCUTIE VB LA TELEFON.Dar nuuuuuu, tu trebuie sa vi cu profunzimi din astea si cu mentalitate de om de 30-40 ani.E adolescenta, daca nu ai maxim 25 ani no poti intelege asa ca, te rog, scuteste-ne de sfaturi.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa renuntati la vorbitul aiurea la telefon. Telefonul se foloseste pentru a transmite idei importante, mesaje scurte. Puteti vorbi, fiind vacanta, chiar si de doua trei ori pe zi, dar ai grija ca nici o convorbire sa nu depaseasca un nivel de bun simt de 10-12 minute, altfel devine obositoare, inutila, enervanta si periculoasa pentru sanatate. In plus, nu trebuie sa vorbiti la telefon in ultima ora inainte de culcare (eventual un telefon scurt de un minut de noapte buna, dar in nici un caz telefoane pana la 1-2 noaptea, fiindca pierdeti timp mult si pretios si va ruinati neuronii si sanatatea). Nimeni n-ar fi de acord cu asa ceva, iar mama lui are dreptate. Daca ai sta un pic sa te gandesti la rece, ti-ai da si tu seama ca asa este si ca abuzezi de telefon si de timpul amandorura. E vacanta, dar sunteti scolari si trebuie sa va ocupati de invatatura cateva ore pe zi. Puteti iesi, va plimbati cand nu aveti trebri mai importante in gospodarie, in familie, dar nu va irositi ore intregi la telefon in loc sa cititi, sa va ajutati parintii, etc. Daca il respecti ca om si iti pasa de sanatatea si timpul lui vei avea mult mai mult de castigat in timp si nu-l vei pierde. daca vrei doar sa profiti de el, nu te mira ca mama lui are inca o doza de bun simt.

| Oanna07 explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca ati inteles ideea in totalitate, iar la faza cu profitatul nu am folosit-o ca sens de baza!

| Brigaela a răspuns (pentru Oanna07):

Ideea este asa: daca il iubesti si il respecti, te poti normal, ca o fata bine crescuta: douazeci de minute pe zi la telefon, toate inainte de ora 22.00 sunt absolut suficiente si nu ar trebui sa-ti permiti mai mult. Nici un om educat nu vorbeste la 1-2 noaptea la telefon si este foarte normal ca mama lui sa-si fi format o parere foarte urata despre tine. Poate ar fi frumos si elegant sa iei un buchet de flori, sa mergi la el acasa, sa ii ceri scuze mamei lui si sa-i promiti ca te comporti civilizat si nu iti bati joc de timpul fiului ei si nici de normele minime de decenta. Vei vedea ca in timp te va ierta si va intelege ca nu esti chiar prost crescuta, doar foarte tanara si cam nepasatoare cu altii, dar fara rautate si lipsa de bun simt.

| Oanna07 explică (pentru Brigaela):

Mama lui nu are nicio problema cu mine. Si pentru Dumnezeu am 15 ani, ceea ce spuneti aici consider ca sunt treburi pentru oameni de 20-30 ani

| Brigaela a răspuns (pentru Oanna07):

Buna crestere si bunul simt sunt pentru toata lumea. Cu atat mai mult tu la 15 ani ar trebui sa ai multe alte preocupari si foarte putin timp (sau deloc) pentru baieti. Sunt sigura ca parintii tai te-au invatat inca in cei 7 ani de acasa pana la ce ora poti intia sau primi telefoane (pana la ora 20.30 cu persoane care nu sunt din familia apropiata si numai in caz de urgenta dupa ora 21.00), de asemenea te-au invatat cat este civilizat sa dureze o convorbire telefonica si cum trebuie sa eviti sa consumi timp excesiv la telefon. Spuneai ca problema este mama lui si ca nu va lasa sa vorbiti la 1-2 noaptea. Asta inseamna ca cel putin o data a aflat ca ati fi vrut sa vorbiti la o astfel de ora, ceea ce este rusinos pentru o domnisoara de 15 ani. De aceea ziceam ca ii poti explica ca nu esti prost crescuta si ca parintii tai s-au ocupat sa-ti ofere minime norme de comportament in societate, sa-ti ceri iertare ca ai facut asa ceva si sa-i promiti ca vei avea un comportament normal. Sunt sigura ca nu are nimic cu tine si va intelege ca la 15 ani te poti comporta urat fara sa fii un om rau cu adevarat. Crede-ma, politetea si bunul simt sunt mai importante la 15 ani, decat la 30, tocmai fiindca esti mica si nu ai prea multe realizari personale pe care sa te bazezi, asa ca trebuie sa demonstrezi ca ai valoare ca om si ca nu esti de rusine.
Iar daca cumva parintii tai nu s-au putut ocupa deloc de educatia ta si nu stii chestiile astea de purtare in societate si respect interuman, poti profita de vacanta sa citesti cateva carti de bune maniere si comportament decent. Vei vedea acolo cum trebuie sa te porti si o vei intelege perfect pe mama lui. In plus, si el te va respecta mult mai mult si te va iubi pentru ca nu-l faci de ras.

| Oanna07 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc pentru sfat, il voi lua in calcul dar cred ca este putin exagerat!

| Brigaela a răspuns (pentru Oanna07):

Gandeste-te bine, discuta si cu un adult responsabil si cu mama lui, fata in fata si vei vedea ca am dreptate.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Oanna07):

Ai perfecta dreptate.Las-o in pace cu ideei ei "Stralucite" si fa cum vreiwinking

| Oanna07 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Ma bucur ca ai inteles! Iti iubesc raspunsul

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Oanna07):

Ma bucur ca te-am putut ajuta big grin:* Daca mai vrei sa vorbim ma gasesti la idu din mesaj tongue Ceaowinking>big grin

| Brigaela a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

O pot intelege, dar stiu ca e rusinos. daca tu crezi ca bunul simt si educatia sunt facultative la tineri, atunci ai tu o problema, nu eu.

| Oanna07 explică (pentru Brigaela):

Draga Brigaela, te rugam lasa-ne cu raspunsurile acestea.

| Brigaela a răspuns (pentru Oanna07):

Sper, totusi, sa fi invatat ceva, nu sa ramaneti ingenunchiati si umili, fiindca e pacat. Tu pari o tanara care poate face ceva in viata, dar ii lipseste un dram de educatie si demnitate. la 15 ani ar trebui sa ti se para foarte important sa te comporti frumos si demn, sa simt ca tu esti un om adevarat si ca esti mandra sa stai cu fruntea sus in lume si ca nimic din ce este bun nu iti este inaccesibil. Din pacate, tinzi sa te plafonezi, sa crezi ca e suficeint sa stai in genunchi si sa te rusinezi cu propria ta persoana, in loc sa inveti sa fii mai buna. incearca, chiar poti, trebuie doar sa vrei. Si vei vedea atunci ce lume minunata iti este la indemana, doar cu un pic de efort si de bun simt.

| Oanna07 explică (pentru Brigaela):

Daca am nevoie de educatie, probabil imi voi da seama singura, sau daca nu ma vor ajuta parintii mei, nu am nevoie si nu permit ca dumneavoastra sa imi spuneti acest lucru. A-ti debitat foarte mult de la intrebarea mea.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Brigaela):

Ai dreptate dupa gandirea ta de om mare si poate mama.Ea E O FATA ADOLESCENTA.ASTA FAC ADOLESCENTI SE IUBESC IN PERSOANA SI LA TELEFON SI PIERD ORE LA TELEFON.E TOT UNA DACA AR FI FATA IN FATA SAU LA TELEFON DAR CUM NU POATE IESI LA 11-12 SA MEARGA LA EL PT O DISCUTIE VB LA TELEFON.Dar nuuuuuu, tu trebuie sa vi cu profunzimi din astea si cu mentalitate de om de 30-40 ani.E adolescenta, daca nu ai maxim 25 ani no poti intelege asa ca, te rog, scuteste-ne de sfaturi.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Norocos ca are asa prietena devotata tongue Mai ales ca acum ii vacanta maica-sa nu are nici cel mai mic motiv sa va lase sa iesiti toata ziua daca vreti.Mergi mai des pe la el, stai mai mult timp la el pana se satura sa stati in casa si va trimite ea afara sau ii spune-ti ca stati in fata casei si cu timpu va largiti tot mai mult"orizontul" de pe langa casa/bloc unde puteti sta.Nu stiu cum ea ca mama de baiat ii asa restrictiva.Eu prima oara cu o fosta m-am intalnit la 9 Seara intr-o duminica si cand ne-am intalnit tocmai a inceput sa ploaie si totusi am continuat si la intalnire m-a dus tata cu masina deci nu pot pricepe cum naiba gandeste asa.Eu mergeam IN TIMPU SCOLII de la 2 pana seara pe la 7-8 si stateam la ea acasa sau stateam pana la 10-11 seara la vorbe in fata blocului si din contra parca eram prieten cu maicasa, ne intelgeam foarte bine iar cu bunicasa(care sta si acum cu ei) parca ma pregateam s-o iau de nevasta, asa era de prietenoasa, si eram eu, BAIATU care mergea la ea nu fata.De ce doamne se teme ca o sa-l rapesti ce naiba. Poti sa-i spui tu sau sa eu povestesti lui si sa eu spuna lui "povestea" mea de mai sus incepand cu prima intalnire, si sa speram sa ia trece.A da si spune-i lui sa-i spuna(ca sa nu para ostil venind din partea ta) ca parinti supra protectori "dau nastere" adica fac copii sa sufere de personalitati multiple.Una care sa fie pe placu parintilor si alta in care sa fie el cum vrea.In momentele respective el ea alt nume, nu mai tine minte nimic din viata lui ca si baiatu mami si parca e o alta persoana.Asta e de fapt o boala psihica "dezvoltata" din cauza regurilor stricte create de parinti(citeste pe google mai multe). Deci metodele ar fi cam astea 1:Sa stai tot mai mult la el 2:Sa va largiti tot mai mult aria din zona casei unde "are voie" 3: Spune-i sa-i spuna povestea cu prima mea intalnire ca "un prieten o facut asa" 4: Boala care o dezvolta copii din cauza parintilor supra protectori 5:Va intalniti "intamplator" in oras, aparent fiecare mergand in treaba lui 6:Il rogi sa eu spuna in fata sa-l lase mai usor 7:Aranjati un "picnic" sau un gratar la unu dintre voi acasa la padure etc unde voi sa stati impreuna si mama ta sa vorbeasca aparent intamplator despre subiectu asta cu a ei. Vorbesc despre vrute si nevrute si dintr-o data sa vobeasca despre voi si despre restrictile ei prea multe. Ai destule metode si cel putin una din TREBE sa dea rezultate, nu se poate sa nu dee. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai itnrebari trimite-un un PM(personal mesage) mesaj privat pe romaneste. Ceaowinking:*

| JustMe2099 a răspuns:

Pai ai putea vorbi cu mama lui si sa incerci sa te imprietenesti cu ea cat de cat si sa o intrebi dc ii interice acest lucru sau sa-ti continui relatia cu el (puteti vb pe mess sau sa va intalniti ) si ati putea incerca sa va duceti la acelasi liceu. iar daca nu merge sa stii ca nu toate relatiile tin la nesfarsit big grin:*