| anonim_4396 a întrebat:

Trec direct la subiect. Ieri prietenul meu si-a bagat degetul in vaginul meu, dar nu a curs sange deloc, dar azi mi-a curs putin sange si.e destul de ciudat. As vrea sa stiu de ce s-a intamplat asta, are vreo legatura cu ce s-a intamplat? Mai sunt virgina?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, sângerarea se datorează faptului că himenul a fost rupt ( parţial sau total )...
Asta în cazul în care NU te afli aproape de perioada menstruală.

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Nu te-a dezvirginat. E posibil doar sa-ti fi lezat putin himenul. Aveti grija sa va spalati bine pe maini si sa va taiati unghiile; altfel risti sa faci infectii, mai ales ca vaginul tau n-a fost expus pana acum la microbi din exterior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiind de regula subtire, fragil, himenul se poate rupe sau desprinde (chiar si doar partial) si cu prilejul unor activitati fizice sau daca este apasat cu degetul sau cu un obiect. Dar in acelasi timp himenul poate fi si elastic, poate fi mai rezistent sau chiar permisiv pliindu-se sau comprimandu-se la insertia degetului sau chiar a penisului erect. In alta ordine de idei, deflorarea este un proces progresiv asa incat himenul nu „dispare" definitiv de la prima penetrare. Ruperea himenului este insotita de obicei de o usoara sangerare dar nu este obligatorie.

| anamimanonim a răspuns:

Daca a curs foarte putin sange, inseamna ca doar ti-a lezat himenul, nu ca l-a rupt.