| anonim_4396 a întrebat:

Unii dintre voi mă veți judeca, dar asta e, risc ca întotdeauna. Am 13 ani şi am un vecin de care îmi place (el are paisprezece ani). Doar că, pe aceeasi stradă cu mine, stă o prietenă foarte bună de-a mea, pe care o cunosc de cand m-am nascut. Ea zice ca nu-l place, dar aproape că nu există seară in care sa nu vorbeasca cu el, sa nu il intrebe chestii gen "Ce parere ai despre mine?", etc. Desi ea neagă ca l-ar placea, mie toate lucrurile astea imi dau de banuit. Cred ca totusi il cam place. Dupa cum am zis, eu il plac putin, recunosc, si as vrea ca sentimentul sa fie reciproc. Dar nu sunt sigura de ce ar trebui sa fac... El e un baiat rezervat, care atunci cand e in compania unei fete nu stie ce sa spuna, amuteste laughing Eu, totusi, l-am facut sa vorbeasca, ma inteleg foarte bine cu el (il stiu de vreo 4 luni), dar nu i-am spus pana acum ca il plac. Nici nu cred ca ii voi spune, pana nu ma voi lamuri ca el ma place. Prietena mea vorbeste foarte mult cu el, vreo 2 ore, dar eu niciodata nu fac asta, nu vreau sa par pisaloaga, enervanta si disperata. Nu mi-ar placea ca un baiat sa creada ca sunt disperata dupa el, vreau sa am si eu demnitate in fata lui. Nu sunt genul de fata care sa vrea un prieten de la o zi dupa ce l-a cunoscut, nu mi se pare normal, de altfel, nu mi se pare normal nici sa iti incepi viata sexuala la o varsta frageda, cum fac unele fete (nu vreau sa le judec, dar nu cred ca e bine deloc). Tot ce as vrea acum, la varsta asta, e un prieten foarte bun, care sa tina la mine, sa ma inteleaga, etc. Lui, ca si mie de altfel, ii place foarte mult rock-ul, de fiecare data cand sunt eu, el si fratele lui de 6 ani, ascultam rock ca nebunii. In schimb, prietena mea, uraste rock-ul. Ma gandesc ca faptul ca imi place acelasi stil de muzica pe care il apreciaza si el ne mai apropie oarecum, fata de prietena mea, carea daca ii pui Bon Jovi, se roaga disperata de tine sa inchizi muzica, ca daca nu, se enerveaza. Ea obisnuieste sa-si mai ia tricouri transparente, cu spatele gol-goluț, însă mie nu îmi place să mă expun prea mult. Prefer un tricou negru simplu sau cu ceva scris pe el si niste blugi negri sau albastri, de obicei. Ea poartă accesorii colorate, eu port aproape în fiecare zi vreo 10 brățări din piele neagră, din care vreo 4 sunt cu ținte (la fel şi cureaua), dar uneori ma imbrac si cu tricouri de alte culori, gen alb, albastru-inchis, etc. Ea e o fire sociabila, dar nu are destula incredere in ea, crezand ca e urata, etc. Eu, in schimb, ma accept exact asa cum sunt, ma iubesc, fiind constienta de defectele mele. De fiecare data cand ea vorbeste cu el pe facebook (ea imi mai arata conversatiile) spune ceva gen "Ştiu că sunt urâtă, şi că mai mult îmi scot defectele în evidență, scuză-mi prezența plictisitoare..." Asta probabil pentru a-i atrage atenția straight face Eu nu sunt genul ăsta! Nu îmi place să-mi plâng defectele altora, enervându-i. Mi se pare foarte fals, artificial, parcă ai zice "Te rog spune-mi că nu sunt chiar aşa urâtă, TE ROG!" Eu si acel baiat avem mai multe lucruri in comun, spre exemplu, amandoi am luat premiul 1 doi ani la rand (eu invat bine), amândurora ne place să pescuim, etc.
Voua, baietilor, ce va placea din punct de vedere nu neaparat fizic, ci moral, la o fata? Cum ar trebui să se comporte o fată ca să vă atragă atenția? Care dintre tipurile de comportamente vi se pare mai normal? Al meu sau al prietenei mele? Ce as putea sa schimb la mine, astfel incat sa am mai multe sanse? Multi oameni, chiar si colegi de-ai mei imi spun ca sunt mai frumoasa decat prietena mea. Eu sunt blonda, cu ochii verzi si cu niste reflexii de albastru, cu parul ondulat, tuns vizibil in scari si momentan am niste suvite roscate iar ea e satena, cu ochii albastri, pistrui, tunsa drept, avand si parul la fel (drept, natural).
Eu tin la prietena mea, desi in ultimul timp e invidioasa pe mine uneori, si nu vreau s-o ranesc, dar nici sa-i las ei baiatul nu vreau, mai ales ca e vecinul meu, sta chiar in perete cu mine si are destul de multe lucruri in comun cu mine (mai ales ca e unul dintre putinele persoane care imi suporta muzica, caracterul meu mai 'diferit'. Va rog, spuneti-mi cum as putea proceda sa ii castig simpatia, caci respectul i l-am castigat dejawinking Multumesc, si pentru cei care ma vor critica, nu ma ajuta parerea lor, eu vreau ajutor, nu critica, deoarece oricum decizia e a mea, plus că nu ar trebui să se aştepte la funda pe care o voi da celui care ma va ajuta cel mai mult.

Răspuns Câştigător
| Ciumpi35 a răspuns:

La 13 ani ai o gandire destul de matura.Eu caracterul asta il caut la o fata. Diferit. Fi tu insuti! Vorbeste mai mult cu el, intalnati-va prin parc, si spune-i ce simti. Daca pierde o fata ca tine e prost rau. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Ciumpi35):

Ma gandeam ca o sa spui "La 13 ani esti prea mica pentru prieten" laughing Te anunț că eu sunt o rockeriță "nebună", ce are nevoie de un rocker la fel de nebun, care sa o completeze şi... tempereze laughing) Îți plac genul ăsta de fete? laughing Nu ți se par ciudate, fiind diferite? Normal că voi fi eu însumi, nu mă voi schimba pentru nimeni, dar mă pot autoeduca. Multumesc foarte mult pentru complimente, imi place partea de la sfârşit laughing De ce spui că am o gândire matură? Şi încă odată, mulțumesc happy

| Ciumpi35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ai o viziune asupra lumii de om matur.Si da, imi plac genul tau de fete:diferite, independente, sunt mai speciale decat restul. Diferit e ceva bun. Tare as vrea sa gasesc genul asta de fata...

| Huntress a răspuns (pentru Ciumpi35):

Păi, ce pot să spun, mulțumesc, o voi ține tot aşa atunci laughing

15 răspunsuri:
| NameHarris a răspuns:

A avut rabdare cineva sa citeasca totlaughing?

| robi1990 a răspuns (pentru NameHarris):

Nu eu am renuntat laughing)

| Huntress a răspuns (pentru NameHarris):

Cine a vrut să ajute, da, a avutwinking

| emilyemy27 a răspuns (pentru NameHarris):

Eu nu. happy

| Sfatosul2012 a răspuns:

Da trebuie sa i spui prietenei tale ca ti place de dansul; si lui sa i arati asta; incearca sa l saruti asa sa vezi cum reactioneaza; daca zici ca e timid o sa ai deja un avantaj major; si atunci sa capete si el incredere in dansul si o sa se mai deschida.

| Psihedelic777 a răspuns:

Pai...sa o luam usor.Deci in primul rand vorbeste cu prietena ta si spune-i ca il placi pe baiatul acela.(daca il place si ea, spune-i ca nu vrei sa stricati prietenia pentru un baiat dar totusi il placi ) si discutati voi ca intre fete. Daca iese treaba asta bine, atunci incerci sa te aproprii mai mult de acel baiat.Arata-i ca esti interensata de el si fa-i ochi frumosi cum s-ar zice sa vada ca il placi(dar nu exagera).Iti vei da seama daca si el te place dupa felul in care iti v-a vorbii sau se v-a uita la tine.Tu vorbeste cu el sincer si deschis si sa vezi ca o sa fie bine. Apoi daca incepeti sa va apropiati, spune-i ca iti place de el.Restul o sa vina de la sine.Cat despre ce fata si-ar dorii baietii? Depinde si de baiat bineinteles.Dar majoritate baietiilor vor niste fete care sa ii inteleaga si sa-i accepte.Vor c-am acelasi lucru pe care il doresc si fetele de la un baiat(dar nu exact la fel).Vo sa fie iubiti si intelesihappy In rest iti urez multa baftahappy

| LeKaAlex a răspuns:

In primul rand stiu din experienta mea, ca o fata vorbea cu mine intruna si prieteni zicea sa o apuc la treaba si bineinteles ca un prost ce sunt i-am ascultat si acum ea ma uraste laughing Pai lui prietena ta poate-i place caracterul lui, ii place sa stea de vorba cu el si are timp bun cu el dar poate nu vrea sa fie cu el laughing You know me? Peace. Daca te intelegi bine cu vecinu tau, spune-i odata daca vrea sa va duceti in parc sau undeva s-a mancati ceva sa va cunoasteti m-ai bine si poate atunci, va uitati in ochi laughing va apropiati capu si DING DING DING. Sa sti daca o sa stai nu faci nimic.Cum am facut eu am incercat si am dat in bara, dar daca tu incerci nu cred ca dai laughing Daca vrei sa-ti dau muzica rock mai misto decat ce asculta el sa-mi zici. Bafta

| alexandrafocus a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, trebuie sa il intrebi pe el de care dintre voi ii place, sa pentreci mai mult timp, sa il faci sa se simta bine in prezenta ta!

| Huntress a răspuns:

Multi dinre voi imi tot spun sa ii spun prietenei mele ca imi place de el, dar pentru ca in ultimii doi ani eu am luat premiul unu si ea nu, fiind cu ea in clasa, iar oamenii laudandu-ma pe mine, nu pe ea, ea a devenit invidioasa si nu prea am incredere in ea, ca sa-i spun asta. Imi pare rau ca sunt in situatia asta, dar ea a ales. Eu as vrea sa fiu cea mai buna prietena a ei, sa am incredere in ea, orice i-as spune, dar nu pot sad A inceput sa aiba iesiri necontrolate, cand se poarta frumos, ca o prietena, cand se poarta fals si rautacios, eu nu stiu de ce e asa, mi-as dori sa fim din nou ca la inceput sad Dar e alegerea ei, asa ca eu nu pot avea incredere in ea... Se intampla sa ma mai supere, iar eu nu-i permit sa isi bata joc de mine, si chestia asta poate ca o intarata si mai tare. Ideea e ca nu ii pot spune ca il plac, desi ea ma cam tachineaza, zicand ca il plac, etc. Nu stiu daca nu cumva ea face asta ca sa nu cred eu ca il place. Dar eu tot o suspectez. Iar baiatului nu prea vreau sa ii spun ca-l plac, as vrea ca el sa-mi spuna primul, pentru ca, daca nu simte aceleasi lucruri pentru mine, risc sa il indepartez. Nu vreau sa se intample asta, macar sa nu-l supar si sa nu-l sperii, pentru ca, dupa cum am spus, el e timid, nu e un "şmecheraş" din ăla cu experiență. Vreau să îl fac pe el să mă placă, nu să fie el vânător şi eu pradă. Oamenii sunt răi, nu vreau să se afle lucrurile astea, ca apoi sa ma barfeasca. Nu ca mi-ar pasa de ce spun ei, dar incerc sa evit aceste lucruri.
So, What can I do?!?

| GaBiGbi a răspuns:

Spune-i prietenei tale ca iti place de acel baiat ...vezi ce reactie are daca zice ca nu o intereseaza. spune-i si baiatului ( dar daca zice ca si eii ii palce de baiat, ducetiva amndoua la el si spunetii asa : Pe care o placi mai mult dintre noi?, si pe ce care o alege o sa ramana cu elwinking sper sa fii tu acea laughing

| LeKaAlex a răspuns (pentru GaBiGbi):

Lol sa stii ca numai copii de 11-12 ani fac asa, omu alege fata pe care o iubeste nu care e ce-a mai frumoasa.

| GaBiGbi a răspuns:

A