| rosodeja883 a întrebat:

Bună, TPU, vă cer aici părerea pentru că nu am cum despre asta în viața reală.
Pe scurt: Sunt o studentă de 22 de ani și deși viață mea este relativ fără probleme, în dragoste nu am același noroc. În urmă cu 1 an jumătate, am cunoscut un bărbat care la momentul respectiv avea 48 de ani la un eveniment literar. Am devenit apropiați extrem de rapid mulțumită intereselor noastre comune. După aproximativ 3 luni, am devenit un cuplu. Soția lui este decedată de un deceniu. Are 2 copii, ambii mai mari decât mine. Viața noastră amoroasă decurge excelent de bine. Îl iubesc și mă iubește. Dar totuși, marea dilemă (sau problemă, cum vreți să-i ziceți) este că nu știe nimeni despre relația noastră. Ne împărțim timpul între locuințele fiecăruia dar nu stăm împreună permanent. Eu știu că părinții mei nu îl vor accepta și probabil vor rupe legăturile și cu mine. El știe că copiii lui îl vor vedea între lumină proastă și desigur, pe mine mă vor respinge. Nu știu ce să fac! Aș vrea să nu trebuiască să fiu nevoită să fac un compromis, dar din păcate simt că va fi necesar, ceea ce mi se pare nedrept, nu am făcut crimă, DECÂT IUBESC! Voi cum credeți că ar trebui să gestionez situația? Nu am mai rezista ținând tot un secret, pentru că vreau să locuim împreună, să începem o familie poate, să fim publici pe scurt... Voi cum ați reacționa dacă fiica voastră v-ar dezvălui așa ceva? Credeți că există vreun mod prin care să rămân și cu familia și cu iubitul.
Mulțumesc TPU, și vă rog să nu mă judecați...

25 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce mult mi-ar fi placut sa iti vorbesc privindu-te in ochi,nu-ti imaginezi!
Draga mea,ai sansa sa fii fericita,asta e ceva unic in viata.
Nu o rata din cauza parintilor tai sau a copiilor lui.
Fiecare si-a avut sansa lui la fericire,acum e randul tau.
Nu iti imagina ca e un mod egoist de alegere.
Dar ai o singura viata si in aceasta viata toti ne cautam jumatatea.
Cei mai multi nu o gasesc si se complac in compromisurile zilnice pe care le vezi in jurul tau.
Tu ti-ai gasit jumatatea,va completati reciproc,sunteti fericiti impreuna.
Impreuna,veti gasi modul in care sa ii faceti atat pe parintii tai,cat si pe copiii lui sa inteleaga si sa accepte.
Nu va fi usor,te poti astepta la reactiile cele mai negative,dar va veti sprijini unul pe celalalt si veti reusi sa va traiti bucatica voastra de fericire.
Alaturi de omul drag,poti muta muntii.happy
In plus,si fara sa le spuneti ceva,fara nici cea mai mica explicatie,doar bucuria,linistea si fericirea pe care, fara sa vreti, o veti transmite celor din jur la simpla voastra aparitie, e de ajuns.
Ce parinte nu isi doreste sa-si vada copilul cu o privire luminoasa, ce copil nu vrea sa-si vada parintele zambind?
Gandeste-te la asta si spune da.
Va doresc totul!♥

| darrio2007 a răspuns:

Concluzia este una singură. El la 48 de ani si-a dorit o femeie mai tanara. Nu spun pentru ce, că este clar.
Iubire poate ca este doar din partea ta, neavand prea multe relatii pana la 22 de ani.

| rosodeja883 explică (pentru darrio2007):

Aș fi fost complet de acord cu ce spui tu dacă el m-ar fi abordat doar pentru vârsta mea aleatoriu pe o rețea de socializare sau dacă ar fi avut un istoric cu femei mai tinere, dar nu e cazul. La 22 de ani am avut parte de relații sănătoase care mi-au arătat ce e dragoste și ce nu e...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Voi cum ați reacționa dacă fiica voastră v-ar dezvălui așa ceva?
Aș fi fericit. Nu există mod cu familia și iubitul. Iei de acasă certificatul de naștere să mergi ci iubitul la sfatul popular. Ceilalți să își vadă de viața lor îngustă.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai fi fata mea, nu aș avea o problemă cu situația prezentată. Evident, cu condiția să îl cunosc pe individ și să văd că nu e doar un donjuan scăpătat. Dar chiar și în cazul ăsta aș lăsa lucrurile să curgă; dacă e să înveți din greșeli, trebuie mai întâi să le faci, nu?winking

| dullcat a răspuns:

Buna.Consider ca ar trebui sa iti raspunzi la niste intrebari: tu ai accepta o,, mama'' care e mai tanara decat tine? Vor rezulta copii normali stiind ca persoana are aproape 50 de ani? Nu degeaba e recomandat sa te apuci de copii pana in 30 de ani.Si nu in ultimul rand: de ce te-ai atasat atat de mult de cineva care ti-ar putea fi tata? Ai simtit lipsa acestuia in copilarie? Ati avut o relatie nu tocmai buna?

| rosodeja883 explică (pentru dullcat):

1. Sinceră să fiu personal nu prea m-ar interesa cu cine s-ar recăsători tata. Deja la o anumită vârstă oricum persoană aia nu va avea niciodata un rol de mamă și eu sunt foarte conștientă de faptul că copiii ăia nu mă vor vedea niciodată așa, nici nu-mi doresc asta. Cât timp toată lumea e fericită, alegerea e între persoanele alea 2. 2. Nu m-a interesat vârsta când ne-am cunoscut / când am devenit un cuplu. M-am îndrăgostit de persoană așa cum e. Mă face fericită și asta m-a interesat. Nu, eu cu tata avem o relație foarte bună.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Daca il iubesti pe acel barbat atunci stai cu el.Sa nu te intereseze si sa nu iti pese de ce zice gura lumii, in viata trebuie sa faci tot ce iti doresti.
Dar in acelasi nu cred ca ar fi o idee buna sa ai o relatie pe termen lung cu acest barbat de 48 de ani, el cu trecerea timpului o sa imbatraneasca si poate tu nu o sa mai fii atrasa de el.La varsta ta ar trebui sa încerci sa ai cat mai multe experiente cu baieti de varsta ta.

| anonim3247 a răspuns:

Mai adaugă minim 15 ani la vârsta ta ca ăla de 48 de ani să te ia de nevastă.

| anonim3247 a răspuns:

Unde vrei să te muți cu el? Acasă la el în casa lui?

| rosodeja883 explică (pentru anonim3247):

Faci cam multe prezumții fără bază în realitate. Evident că atunci când ne vom muta împreună, ne vom muta în casa lui deoarece el dețin imobil propriu, dar și eu sunt independentă financiar, îmi plătesc singură chiria și tot ce am nevoie. Având în vedere că avem deja peste 1 an de relație și nu am rămas însărcinată, nu înțeleg unde bați... suntem adulți, lucrurile astea se previn dacă se dorește.

| anonim3247 a răspuns (pentru rosodeja883):

Nu o să meargă relația asta.

| rosodeja883 explică (pentru anonim3247):

Eu cred că tu nu poți citi bine. Îmi plătesc chiria singură (ACUM, când trăim separat). Ce rost are să plătești chirie dacă unul din partnerii are deja casă proprie? N-are logică ce scrii.

| mihai69 a răspuns (pentru rosodeja883):

Nu te necăji, e un troll obosit.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă aveam o fată de 22 de ani și era în situația ta nu eram de acord.

| Robert2526 a răspuns:

Pune capat relatiei, chiar daca ti se pare ca il iubesti! Nu te judec in niciun fel, dar treaba este ca nu o sa mearga, pur si simplu diferenta de varsta dintre voi este mult prea mare. El sigur NU vrea sa se implice prea mult, se distreaza cu tine si atat! Este imposibil sa mearga o relatie in care diferente de varsta este de peste 25 de ani. Cel mai bine este sa renunti acum. Nu exista sa functioneze asa ceva, peste 10 ani el se apropie de pensie, tu esti in floarea varstei. Iti pierzi tineretea de pomana.

| Michele7 a răspuns:

Copii lui sunt adulți în toată firea, sunt sigură că vor înțelege. Părinții tăi probabil nu vor face asta la început, dar cu timpul, poate, asta dacă nu sunt ranchiunoși din fire. Vorbește cu ei sau vorbiți cu ei.winking

| rosodeja883 explică (pentru Michele7):

Mersi de sfat! Asta e varianta pe care o prefer și eu.

| Michele7 a răspuns:

Îmi pare rău că nu putem vb în privat pentru a te ajuta mai mult. Devreme ce sunt utilizator junior aplicația nu îmi permite (momentan) conversații private.

| Michele7 a răspuns:

Iubitul tău este de acord să avansați într-o chestie mai serioasă? Dacă da, foarte bine, dar dacă nu știi, spune-i că nu mai vrei o relație secretă. Spune-i că vrei să zici tot și să deveniți publici pentru viitorul vostru. Măcar să vezi ce reacție are, dacă este pozitiv sau negativ.

| rosodeja883 explică (pentru Michele7):

El este mai mult decât de acord, el așteaptă după mine să mă decid înainte să acționăm. Practic, totul ține de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rosodeja883):

Baftă atunci. happy
Am întrebat asta deoarece am fost și eu într-o situație de genul ăsta, doar că, nu a fost să fie.

| 08Anna a răspuns:

Buna, problema ta este destul de serioasa asa ca iti las aici doar un mic sfat.
Cum ai spus si tu, da diferenta de varsta este destul de mare inre voi, dar o data ce sunteti fericiti impreuna si nici unul dintre voi nu e minor, nu cred ca ar fi vreo problema foarte mare. Din punctul meu de vedere ar fi un lucru bun sa le spuneti familiilor adevarul pentru ca nu iese nimic bun din ascunsul unei relatii. Da, exista o posilibitate sa nu va accepte, de aceea fiecare dintre voi puteti sa aveti o discutie fata in fata cu membrii familiei voastre. Dupa va puteti dezvolta mai departe relatia, pentru ca, la urma zilei, nu este nimic gresit sa iubesti.
Sper sa iei decizia buna pentru tine si bafta!

| rosodeja883 explică (pentru 08Anna):

Și eu aș vreau să le spun, ar fi o eliberare pentru mine. Mulțumesc pentru sfaturi!